مقالات

استفاده از سیم بکسل ها در صنعت آسانسور:

استفاده از سیم بکسل ها در صنعت آسانسور:

استفاده از سیم بکسل ها در صنعت آسانسور:

یکی از مهم ترین بخش های یک آسانسور، سیم بکسل های آن است. قطر و تنسایل(کشش) سیم بکسل آسانسوری با توجه به فاکتورهایی از قبیل سرعت موتور آسانسور و وزن کابین آسانسور انتخاب می گردد.

یکی ازمتداول ترین انواع سیم بکسل های آسانسوری، سیم بکسل های آسانسوری هسته فیبری و هسته فولادی می باشند.

 

چین بلاک

 

سیم بکسل آسانسوری هسته فیبری:

همانطور که گفتیم یکی از سیم بکسل های پرمصرف در صنعت آسانسور و جا‌به‌جایی کابین، سیم بکسل‌های هسته فیبری می باشند. سیم بکسل‌های هسته فیبری معمولا به دو دسته‌ی هسته طبیعی و هسته مصنوعی تقسیم می‌شوند.

معمولا جنس سیم بکسل‌های هسته فیبری با هسته‌های طبیعی از جنس کنف است که این نوع متریال موجب افزایش قابلیت روانکاری سیم بکسل می شود. سیم بکسل‌های هسته فیبری با هسته‌های مصنوعی معمولا از متریال پلی پروپیلن یا پلی آرامین ساخته شده است. این نوع سیم بکسل‌ آسانسوری در مقایسه با سیم بکسل هسته طبیعی، دارای پایداری بیشتری می باشد و در شرایط مرطوب و خاص دارای مقاومت بالاتری می باشد.

 

اسلب گیر

 

سیم بکسل‌های هسته فولادی

همانطور که میدانیم به سیم بکسل های آسانسوری معمولا نیروی کششی بالایی وارد می گردد و به همین دلیل استفاده از فلزات در این نوع سیم بکسل ها معمولا کاربرد فراوانی دارند. علاوه براین فلزات دارای مقاومت حرارتی بالایی دارند به همین دلیل در صنعت آسانسور از سیم بکسل‌های هسته فولادی بیشتر از سیم بکسل‌های هسته فیبری استفاده می‌شود.

مغزی سیم بکسل‌های فولادی قطر بیشتری نسبت به سیم بکسل‌های فیبری دارند که این امر باعث کاهش ارتجاع سیم می‌شود،‌ از این نوع سیم بکسل معمولا در آسانسور‌های با سرعت بالا و یا با ظرفیت بالا استفاده می‌شود، معمولا جنس سیم جبران آسانسور نیز از جنس سیم بکسل هسته فولادی است.

 

پروسه ی ساخت سیم بکسل آسانسوری چگونه است؟

 

متداولا سیم بکسل های آسانسوری از جنس فولاد و بافت معمولی ۱۹*۸ ساخته می گردد که این به این معنی است که، سیم بکسل آسانسوری دارای بافتی ۸ رشته ای می باشد و هر یک رشته متشکل از ۱۹مفتول می باشد.

پس از به هم پیوستن مفتول های سیم بکسل، درصد کربن فولاد مصرفی سیم بکسل مورد امتحان قرار می گیرد. سپس پس از انجام تست کربن، مفتول که از این به بعد wire نامیده می شود با درصد حساب شده ای از کربن تحت کشش قرار می گیرد تا مفتولی فولادی با ضخامت ۵/۵ میلی ایجاد شود.

پس از اینکه مواد اولیه سیم بکسل تبدیل به مفتول فولادی ۵/۵ میلی متری شد، حال نوبت آن است که سایز سیم بکسل کمی تغییر کند (حدود ۳/۳میلی متر) تا برای کار مناسب تر شود.

پس از انجام مراحل نازک سازی سیم و تبدیل آن به مفتول نوبت آن است که باید برای جلوگیری از فرسایش و زنگ زدگی سیم بکسل، توسط عنصر برنج آبکاری گردد. عملیات آبکاری جهت جلوگیری از فرسایش و زنگ زدگی سیم انجام می شود.

 

وینچ برقی

 

 

نحوه ی انجام آزمایشات کیفی سیم بکسل آسانسور چگونه است؟

 

معمولا در پروسه ی تولید سیم بکسل ها، یک آزمایش بسیار مهم وجود دارد که در طول آن مفتول های تولید شده دور هم پیچانده می شود تا مقاومت کششی سیم بکسل آزموده شود.توجه داشته باشید که نباید در طول این تست سیم بکسل دچار پاره گی و یا شکستگی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *