مقالات

انواع جابجا کننده مغناطیسی و انواع لیفتر مگنت

لیفتر مگنت

انواع جابجا کننده مغناطیسی و انواع لیفتر مگنت

جابجا کننده‌ مغناطیسی چیست؟ جابجا کننده‌ کننده‌ مغناطیسی یا همان انواع لیفتر مگنت در حقیقت دستگاهی با مگنت صنعتی است که برای بلند کردن و جابه‌جایی اجسام مورد استفاده قرار می‌گیرد. لیفتینگ مگنت‌ها کاربردهای بسیار گسترده‌ای دارند و در صنایع مختلف استفاده می‌شوند. در برخی از مواقع نیز می‌توان از آن‌ها به عنوان جدا کننده استفاده کرد که عمدتاً در جداسازی ضایعات مورد استفاده قرار می‌گیرد. خوب است بدانید که انواع مختلف جابجا کننده مغناطیسی در جهان صنعت کاربرد دارند که هر کدام شرایط خاصی را مهیا می‌کنند.

جرثقیل زنجیری چیست؟

لیفتر مگنت دائم

لیفتر مگنت دائم یکی از انواع جابجا کننده مغناطیسی، دستگاهی است که در واقع از طریق نیروی مغناطیسی دائمی می‌تواند بدون جوش دادن غلاف یا بدون استفاده از زنجیر، به راحتی قطعه‌های سنگین را جابه‌جا نماید. همان‌طور که از اسم این دستگاه مشخص است، در ساخت آن از یک آهنربای خیلی قوی استفاده شده است. این آهن ربا یکی از قوی‌ترین آهنرباهایی است که تا کنون در صنعت استفاده شده است. همچنین در این لیفتر، اهرمی به کار رفته است که با چرخاندن آن می‌توانید در وضعیت آهنربایی نیروی مغناطیس را وارد قطعه کنید و این امکان به وجود می‌آید که تا قطعه توسط جرثقیل بلند کننده لیفتر، جابه‌جا گردد.

در صورتی که اهرم را بچرخانید قطعه رها خواهد شد چرا که لیفتر، حالت غیر آهنربایی پیدا می‌کند. این دستگاه نیازی به شارژ یا برق ندارد و به راحتی در کارگاه‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین قدرت جذب این دستگاه ثابت است و تغییر نمی‌کند. این ویژگی برای کارگاه‌های صنعتی یک مزیت خارق‌العاده به شمار می‌رود.

لیفیتنگ کویل مگنت

لیفیتنگ کویل مگنت از دیگر انواع جابجا کننده مغناطیسی و یک دستگاه بسیار مناسب و کاراست که برای جابجایی قطعات سنگین در کارخانجات مورد استفاده قرار می‌گیرد. از ویژگی‌های اصلی این دستگاه عدم آسیب رساندن به کویل بوده و در نتیجه باعث می‌شود قطعات مختلف با استفاده از این دستگاه به راحتی جابجا شوند و در نتیجه سرعت انجام کار بسیار بیشتر شود. در بسیاری از موارد کارخانه‌ها مجبور هستند بسیاری از قطعات را در دماهای بالا جابه‌جا کنند. لیفتینگ کویل مگنت در برابر تغییرات دما سازگار بوده و این از ویژگی‌های منحصر به‌ فرد این دستگاه است.

لیفتینگ مگنت شارژی

یکی دیگر از انواع جابجا کننده مغناطیسی یا انواع لیفتر مگنت که در صنعت کاربرد زیادی دارد، لیفتینگ مگنت شارژی است. در برخی از موارد ممکن است جریان برقی وجود نداشته باشد یا برق موجود نیاز تمام قطعات در حال کار را تأمین نکند. در این موارد برای جابجایی قطعات از لیفتینگ مگنت شارژی استفاده می‌شود. همان‌طور که از نام این لیفتر پیداست خاصیت مغناطیسی این مگنت نیاز به جریان برق ندارد و با استفاده از باتری‌هایی که درون دستگاه قرار گرفته‌اند این جریان تامین می‌شود. این مگنت از قدرت بسیار بالایی برخوردار است و هسته اصلی آن از جنس فولاد است که دور آن را سیم‌های مسی احاطه کرده‌اند.

لیفتینگ مگنت هیدرولیکی

یکی دیگر از جابجا کننده‌هایی که بدون نیاز به باتری می‌توان از آن استفاده کرد، لیفتر مگنت هیدرولیکی است. از مزایای منحصر به‌ فرد این دستگاه، جدا از اینکه نیاز به جریان برق ندارد نیاز به هیچ‌ گونه باتری نیز نخواهد داشت.

نحوه کار به این صورت است که روغن هیدرولیکی موجود در موتور این دستگاه جریان برق را تولید می‌کند و در نتیجه با استفاده از روغن این فشار در تمام قسمت‌های دستگاه جریان پیدا می‌کند. به این ترتیب راننده به راحتی می‌تواند با یک دکمه آن را روشن و خاموش کند. برخلاف دستگاه لیفتینگ مگنت شارژی که حتماً باید در زیر سقف فعالیت کند؛ لیفتر مگنت هیدرولیکی قادر است در فضاهایی که سقفی در آن مشاهده نمی‌شود به راحتی فعالیت کند. یکی دیگر از مزایای منحصر به‌ فرد لیفتر مگنت هیدرولیکی قابلیت نصب بر روی انواع بیل، جرثقیل و تراکتور است. همین عامل باعث شده است وسایل مختلف بتوانند نهایت بهره را از این دستگاه ببرد. از آنجایی که کار کردن با این دستگاه بسیار راحت است؛ اپراتور به راحتی قادر است با لیفت مگنت هیدرولیکی ارتباط برقرار کرده و در نتیجه کارها با سرعت بسیار بالایی انجام شود.

لیفتینگ مگنت مستطیلی

یکی از مرسوم‌ ترین انواع جابجا کننده مغناطیسی، لیفتینگ مگنت مستطیلی است. از متداول‌ترین وسایلی که برای جابجایی قطعات مختلف فلزی از آن استفاده می‌شود می‌توان به لیفتینگ مگنت مستطیلی اشاره کرد. با توجه به اینکه بدنه اصلی این دستگاه شبیه به مستطیل است نام لیفتینگ مگنت مستطیلی بر روی آن نهاده‌اند. از آنجایی که این لیفتر توانایی جابجایی بسیاری از قطعات از جمله بیلت، اسلب و میلگرد را داراست در نزد تولید کنندگان بسیار محبوب است و در بسیاری از کارخانه‌ها این دستگاه را مشاهده خواهیم کرد. هسته لیفت مگنت مستطیلی از جنس فولاد بوده و همین عامل باعث می‌شود قدرت مغناطیسی آن در بالاترین حد ممکن قرار داشته باشد.

با استفاده از نرم‌افزارهای موجود؛ می‌توان داده‌ های متناسب با نیاز کار را به این دستگاه منتقل کرد تا لیفتینگ مگنت مستطیلی همان کاربردی را داشته باشد که مورد نیاز است. از آنجایی که لیفتینگ مگنت مستطیلی کارایی بسیار زیادی دارد و کارخانه‌های تولید کننده این دستگاه را در ابعاد مختلفی تولید و روانه بازار می‌کند. اغلب کارخانه‌های تولید کننده دو نوع رایج آن یعنی سرد بردار و گرم بردار را در صدر تولیدهای خود قرار می‌دهند.

تسمه بلت چیست؟

لیفتینگ مگنت گرد الکتریکی

از مهم‌ترین انواع جابجا کننده مغناطیسی، لیفتینگ مگنت گرد الکتریکی است که نقش بسیار مهمی هم در بین دیگر دستگاه‌های موجود در کارخانه‌ها دارد. با توجه به آن که از کارایی بالایی برخوردار است، طرفداران بسیاری، مخصوصاً در قشر تولید کنندگان، دارد. کارخانه‌های تولید کننده مگنت گرد الکتریکی، قادر هستند تا این دستگاه را در سایز و انواع مختلفی تولید کنند و در نتیجه کارایی هر لیفتر نسبت به نوع فعالیت بسیار بیشتر خواهد شد.

لیفتر مگنت گرد الکتریکی قادر است انواع قراضه‌ ها و ورق‌ ها را به راحتی جابه‌جا کند. از طرفی با استفاده از برنامه‌های نرم افزاری می‌توان داده‌های دلخواه را به این دستگاه منتقل کرد تا عمل کرد دلخواه را داشته باشد. یکی از دستگاه‌های بسیار محبوب در صنایع ریخته‌گری لیفتر مگنت گرد الکتریکی هست که توانایی شارژ انواع کوره‌ ها را دارا است. این دستگاه قابلیت نصب بر روی انواع جرثقیل‌های مختلف را دارد و این یکی از مزایای منحصربه‌فرد لیفتر مگنت الکتریکی گرد به شمار می‌رود.

نتیجه‌گیری

در این مقاله به طور کلی به این سوال پرداختیم که جابه‌جا کننده‌ مغناطیسی چیست؟ در این میان با انواع جابه‌حا کننده مغناطیسی آشنا شدیم و دیدیم که هر کسب و کار با توجه به نیاز خود لیفتر مناسبی نیاز دارد. اگر شماهم صاحب کسب و کاری هستید که نیاز به لیفتر مغناطیسی دارید می‌توانید از مشاورین ما برای خرید مگنت مناسب کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *