مقالات

انواع زنجیر صنعتی

زنجیر فولادی

انواع زنجیر صنعتی

زنجیر صنعتی چیست؟

یکی از مهمترین ابزار جهت انتقال نیرو زنجیرهای صنعتی می باشد. زنجیرهای صنعتی دارای ابعاد و جنس های مختلفی بوده و در انواع مدل های تک و دو ردیفه تولید می گردد. متداول ترین جنس مورد استفاده در زنجیر صنعتی استیل نگیر و فولاد با کربن کم یا زیاد می باشد. در زنجیرهای صنعتی جهت محافظت از زنجیر از پوشش هایی مانند گالوانیزه استفاده می شود. پوشش گالوانیزه باعث افزایش عمر کاری زنجیر شده و در برخی مواقع از زنجیر از جنس تلفون تولید می شود.

زنجیرهای صنعتی از اتصال قطعات کوچک زنجیر به یکدیگر ساخته شده است این قطعات توسط پیم هایی به هم متصل می گردد. زنجیر هنگامی که با چرخ همگام خود درگیر شود نیرو را به چرخ دنده دیگر منتقل می کند. زنجیر صنعتی می تواند به تنهایی عامل حرکت بوده و یا درحالتی عامل به حرکت در آوردن ابزاری دیگر باشد. زنجیرهای صنعتی با توجه به اندازه و گام دارای قدرت کششی بالا و به صورت کنترل شده و بدون خلاصی است. از نقاط ضعف این زنجیرها می توان به ایجاد صدا در موقع کارکردن و وزن بالا اشاره کرد.

انواع زنجیر صنعتی

زنجیر صنعتی استیل نگیر
زنجیر صنعتی تفلون
زنجیر صنعتی ضد آب
زنجیر صنعتی شاخکدار
زنجیر صنعتی پایه بلند
زنجیر صنعتی کانوایر

زنجیر صنعتی در بسیاری از صنایع از جمله صنایع سیمان، فولاد، معدن، نفت، خودروسازی، کشاورزی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

زنجیر کانوایر یا زنجیر های انتقال قدرت

زنجیر کانوایر مشابه زنجیرهای انتقال نیرو می باشد. زنجیر کانوایر از تعدادی یاتاقان که توسط ورق هایی به هم متصل شده، تولید می گردد. هر یاتاقان از پین و بوش که غلتطک روی آن می چرخد تشکیل شده است. یاتاقان و بوش به گونه ای طراحی شده است که فشار زیاد را تحمل کرده و قادر به انتقال بارهای سنگین باشد، این ویژگی باعث می گردد، زنجیر توان مقاومتی بالا در برابر شکست و خمش و کرنش داشته باشد.

تیفور چیست؟

زنجیرهای غلتکی صنعتی

این زنجیرهای قوی در دستگاه هایی استفاده می شوند که خطوط مونتاژ وسایل نقلیه هستند، گندم را برداشت می کنند و در سیستم های نقاله انواع مختلف نیرو را منتقل می کنند. از انقلاب تولید تا امروز، زنجیر غلتکی عامل اصلی رشد صنعتی بوده است. همچنین می توان از این زنجیرهای همه کاره در بالا بردن بارهای سنگین استفاده نمود و با اضافه کردن ضمیمه های جدید، که ویژگی های خاصی برای حمل و نقل در آنها فراهم می کند، امکانات جدید با آن ها فراهم کرد. زنجیر های غلطکی محکم، قابل اعتماد و مقرون به صرفه هستند.

استانداردهای زنجیره ای، مانند ANSI / ASME و ISO انگلیس، مقاومت کششی، مقاومت خستگی، گام، عرض غلتک و قطر انواع زنجیره ها را نشان می دهد. مقاومت کششی یکی از مقادیر کلیدی برای توصیف مقاومت شکست زنجیره می باشد. فاکتورهای زیادی مانند نوع فولاد در ساخت زنجیر ها، نوع عملیات حرارتی که بر روی مواد اعمال شده، کیفیت ساخت و کانتور صفحات پیوندی و ضخامت آنها این آمار را تشکیل می دهد. با توجه به اینکه زنجیر غلتکی بیش از توان کاری خود کار می کند، احتمال خرابی زودرس آن وجود دارد. بسیار مهم است که شما از زنجیر با استحکام مناسب برای کاربردهای خاص خود استفاده کنید، زیرا عدم تطابق قدرت باعث می شود که سیستم شما بیشتر خراب شده و در صورت ضعیف بودن سیستم برای نیازهای شما، باعث آسیب جدی می شود. انتخاب زنجیر با اندازه مناسب برای کاربرد شما می تواند حداکثر طول عمر و کارایی را برای تجهیزات با ارزش شما تضمین کند. برخی از کاربردها ذاتاً تحت بارهای سنگین تری قرار دارند و معمولاً از زنجیر غلتکی سری Heavy استفاده می شود.

مزایای زنجیر غلتکی استاندارد

تمام زنجیرهای غلتکی، دارای غلتک های سخت هستند که باعث افزایش چرخش روی بوش می شوند، در حالی که بارهای ضربه ای را روی دندان چرخ دنده در هنگام کار کاهش می دهند.
تمام اجزای زنجیر برای رسیدن به حداکثر مقاومت و مقاومت در برابر سایش بیشتر تحت عملیات حرارتی قرار می گیرند.
برای افزایش عمر سایش و کاهش هزینه های نگهداری در این زنجیر ها روانکاری روغن داغ 100٪ اجزای سازنده انجام می شود.

استانداردهای بین المللی زنجیر صنعتی

اصلی ترین استاندارادهای بین المللی زنجیرهای صنعتی ANSI و DIN و ISO می باشد.

انواع زنجیرهای انتقال نیرو

زنجیر صنعتی که برای انتقال قدرت بارهای سنگین در صنایع استفاده می شود با دو استاندارد A و B دسته بندی می شوند.

زنجیرهای سری A شامل شماره های 30، 40، 50، 60، 80 الی 240 هستند که از یک ردیف تا 6 ردیف و در سه مدل ساده، یکطرف شاخکدار و دو طرف شاخکدار هستند. سری A طبق استانداردهای DIN 8188، ISO 606 یا ANSI نامگذاری می شوند. این زنجیر ها را اصطلاحا سری آمریکایی می نامند.

زنجیرهای سری B شامل شماره های 08B ،10B ،12B ،16B الی 72B هستند که از یک ردیف تا 6 ردیف و در سه مدل ساده، یکطرف شاخکدار و دو طرف شاخکدار هستند. سری B طبق استانداردهای DIN 8187، ISO 606 نامگذاری می شوند. این زنجیر ها را اصطلاحا سری اروپایی می نامند.

زنجیرهای باگام کوتاه و دقت بالا سری آ
زنجیرهای تک ردیفه
زنجیرهای دو ردیفه الی پنج ردیفه سری آ
زنجیرهای باگام کوتاه و دقت بالا سری ب
زنجیرهای صنعتی با کاربرد سنگین
زنجیرهای خاردار دقیق گام کوتاه
زنجیرهای خاردار با کاربرد سنگین
زنجیرهای انتقال گام دو برابر
زنجیرهای موتور سیکلت
زنجیرهای حوزه نفتی
زنجیرهای صنعتی حوزه نفتی با کاربرد سنگین
زنجیرهای اتصال خم دار
زنجیرهای جنس صفحه نیکل
زنجیرهای بی صدا

چین بلاک چیست؟

زنجیرهای هیدرو سرویس

زنجیرهای هیدرو سرویس در برابر خوردگی مقاوم بوده و در شرایطی که زنجیر در تماس با آب و نمک باشد، استفاده از زنجیرهای هیدروسرویس مناسب است. عمر زنجیرهای هیدرو سرویس در مقایسه با زنجیرهای معمولی 30 برابر بیشتر می باشد.

ویژگی های زنجیرهای هیدروسرویس

مقاوم در برابر خوردگی
طول عمر بیشتر
ترکیب شیمیایی کروم شش ظرفیتی آزاد
حفاظت عالی در برابر خوردگی
اکسترود سرد، بوش صلب و چرخان، راندمان بالا
صفحات و غلطک ها با دقت بالا به یکدیگر پین شده اند.
مقاوم در برابر سائیدگی
نیازمند روانکاری به موقع

انواع جنس زنجیرهای صنعتی

زنجیر استیل 304
این زنجیرها جهت استفاده در شرایط دمایی با درجه حرارت بالا و محیط هایی با خوردندگی بالا مورد استفاده قرار می گیرد. این زنجیرها نگیر می باشد.

زنجیر صنعتی نیکل
در شرایطی که تماس لحظه ای وجود داشته باشد از زنجیر با پوشش نیکل استفاده می گردد. همچنین در شرایطی که زنجیر در معرض آب قرار داشته باشد استفاده از زنجیر صنعتی پوشش نیکل مناسب است.

زنجیر استیل 316
از زنجیرهای جنس استیل 316 در شرایط دمایی خیلی بالا و خیلی خورنده استفاده می گردد.

زنجیر استیل AS 600
از مهمترین زنجیرهای سری 600 که برای دما بالا و محیط های خورنده می باشد. این قطعات زنجیر سخت کاری شده و مقاومت سایشی بیشتری نسبت به زنجیر جنس استیل 304 دارد.

زنجیر صنعتی نقره
در مواردی که محیط اسیدی بوده از زنجیر صنعتی با پوشش نقره استفاده می شود. این زنجیرها در برابر زنگ زدگی بسیار مقاوم می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *