مقالات

انواع سیم بکسل های نتاب و مشخصات هریک:

انواع سیم بکسل های نتاب و مشخصات هریک:

انواع سیم بکسل های نتاب و مشخصات هریک:

سیم بکسل نتاب ۷×۱۹ : این نوع سیم بکسل نتاب به عنوان سیم بکسل حفاری نیز شناخته می شود.این نوع سیم بکسل دارای مغزی فولادی ۱۹ استرندی به هم تنیده می باشد.این سیم بکسل دارای ۷ مفتول در هر استرند می باشد.این نوع سیم بکسل نتاب یکی از پر کاربردترین سیم بکسل های نتاب از نظر نوع ساختار سیم بکسلی می باشد.
به طور کلی سیم بکسل نتاب ۱۹X7 در سایز های ۱۶ الی ۲۴ میلیمتر تولید می شود.این نوع سیم بکسل نتاب همچنین به وفور در بازار یافت می شود و برای خرید آن دچار مشکل نخواهید شد.

 

تسمه جغجغه

 

سیم بکسل ۷×۳۵ نتاب تاورکرین ها :

این نوع سیم بکسل نتاب به عنوان سیم بکسل پوست ماری شناخته می شود.این نوع سیم بکسل نتاب دارای یک مغزی از نوع سیم بکسل ۱۹X7 می باشد که در خارج آن توسط تعداد بیشتری از استرندها در ردیف بیرونی کاور شده است.
کاربری سیم بکسل تاور کرین ۳۵X7 به نسبت سایر سیم بکسل های نتاب محدودتر می باشد.این نوع سیم بکسل نتاب تنها در برخی از ابر تاور کرین ها (جرثقیل های بزرگ)برای انتقال تجهیزات دریایی و نظامی مورد استفاده قرار می گیرد.
سیم بکسل نتاب تاورکرین ها، هم بصورت آبکاری شده سطحی بر روی مفتول ها با عنصر فلزی زینک و آبکاری گالوانیزه عرضه می شود و هم بصورت سیاه و روغن اندود عرضه می گردد. استفاده از روغن بر روی سطح سیم بکسل نه تنها از تماس مستقیم آب با سطح فولادی سیم بکسل نتاب تاور کرین جلوگیری می کند بلکه تا اندازه ای نیز سبب کاهش اصطکاک و سایش سطحی می شود.

 

پولیفت سیم بکسلی

 

مغزی سیم بکسل نتاب

مغزی سیم بکسل بخش مرکزی طناب است که رشته‌ها به دور آن تنیده می‌شوند. نقش مغزی مورد استفاده در سیم بکسل نتاب، نگهداری از رشته‌های طناب تشکیل دهنده ی سیم بکسل می‌باشد. بنابراین باید قطر مغزی سیم بکسل به اندازه کافی بزرگ باشد تا در هنگامی که طناب زیر بار است مانع تماس بین رشته‌ها باشد. مغزی سیم بکسل از دو نوع فولادی و الیافی تشکیل شده‌اند که با IWRC و FC معرفی می‌شوند. سیم بکسل با مغزی فولاد استحکام بالاتری دارد و در نتیجه انعطاف کمتری هم دارد. بنابراین نوع کاربرد سیم بکسل یک معیار خیلی مهم در انتخاب مغزی آن است. مغزی سیم بکسل خود نیز از چند رشته تشکیل می‌شود که آنها هم بافت خاص خودشان را دارند.
مغزی فولادی مورد استفاده در سیم بکسل نتاب ممکن است خود به خود مانند یک سیم بکسل مستقل عمل کند که در این صورت به آن مغزی سیم بکسل مستقل IWRC می‌گویند. در مورد سیم بکسل با قطر کمتر از ۱۰میلی‌متر مغزی فولادی معمولاً یک رشته مفتول فولادی WSC خواهد بود.
مغزی الیافی FC از الیاف مصنوعی یا الیاف طبیعی تشکیل می‌شود. گرچه هنوز استفاده از کنف طبیعی در ساخت سیم بکسل نتاب متداول است، الیاف مصنوعی مانند پلی‌پروپیلین همچنان به عنوان مغزی سیم بکسل نتاب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

کرپی استیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *