مقالات

ایمنی جرثقیل سقفی

ایمنی جرثقیل سقفی

با همه گیر شدن جرثقیل های سقفی در صنایع و استفاده زیاد از این ابزار ماهم باید اطلاعات خودمان را درباره این ابزارهای کاربردی افزایش دهیم چون ممکن است در روزمره با این وسایل سروکار داشته باشیم. اولین و مهمترین چیزی که باید در مورد استفاده از هر ابزاری بدانیم نکات ایمنی است که باید آنها را هنگام استفاده و یا حتی نگهداری از آن ابزار ها لحاظ کنیم.

جرثقیل های سقفی نیز با توجه به وظیفه حساس و سنگینی که داند و با توجه به اینکه از اجزای پیچیده و زیادی تشکیل شده است باید در هنگام نگهداری و استفاده از آن نکات خاصی را به یاد داشته باشیم و آنها را انجام دهیم تا بتوانیم سلامت خودمان و دیگران و محیط کار را تضمین کنیم چونت در غیر این صورت ممکن است که صدمات جدی و جبران ناپذیری به ما وارد شود که باعث فوت و مجروحیت و یا ضرر های مکالی سنگینی شود. دانستن نکات درباره ایمنی جرثقیل لازم و ضروری می باشد.

حمل بار غیر مجاز، بی توجهی به وزن بار قابل پشتیبانی توسط جرثقیل، ترمز ثانویه، قطع کن‌ها و دور معکوس از مهمترین نکاتی هستند که باید در طول کار با این دستگاه ها به آنها توجه کرد. امروز ما در ایتال ابزار قصد داریم که به نکات ایمنی کار با جرثقیل های سقفی بپردازیم یکی از موضوعاتی که از نظر فنی و ایمین از اهمیت بسیار بالایی دارا است به همین دلیل هم است کمه ما امروز در ادامه سری مقاله های ایتال ابزارصد دارید که به این موضوع بپردازم. اگر شما هم از دسته افرادی هستید که با این وسیله سر کار دارید و یا اینکه در محیط کار شما این ابزار وجود دارد و یا اینکه قصد دارید که این ماشین را برای کار خود تهیه نمایید یا بصورت عمومی از دسته افرادی هستید که این مقاله ها برای آنها لذت بخش است به شما پیشنهاد میکنیم که تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید زیرا به شما اطمینان میدهم که این مقاله برای شما لذت بخش و پرکاربرد خواهد بود.

خطاهای استفاده از جرثقیل سقفی

در این قسمت از مقاله قصد داریم به اشتباهات معمولی که در استفاده از جرثقیل های سقفی صورت می گیرد بپردازیم

اضافه بار جرثقیل سقفی

یکی از کار های بسیار خطرناک در زمینه استفاده از جرثقیل سقفی این است که بیش از حد مجاز تعیین شده بار بر جرثقیل های سقفی اعمال کنید زیرا هر قسمت از جرثقیل دارای ضریب ایمنی های متفاوتی است و در صورت اضافه بار ممکن است که تیرهای آن فرو بریزند.
کشش جانبی بار

یکی دیگر از خطاهای رایج کشیدگی جانبی بار اسیتست به این معنی که این دستگاه ها برای بالا و پایین بردن ساخته شده اند و در صورت کشیدن شدن بار به جوانب میتواند مشکل ساز و خطر ساز باشد زیرا یکی از معمول ترین مشکلاتی که ممکن است بوجود بیاید پاره شدن سیم بلکسلا ها است به این دلیل که سیم بکسل ها از ریل خود خارج میشوند و دچار ساییدگی میشوند.

سوئیچ حد بالایی ایمنی جرثقیل سقفی

سوئیچ حد بالایی برای جلوگیری از برخورد قلاب با درام در جرثقیل تعبیه شده است و نباید برای جلوگیری از حرکت جرثقیل مورد استفاده قرار گیرد. در صورتی که سوئیچ به درستی عمل نکند سبب برخورد قلاب به درام شده و و به سیم بکسل آسیب وارد خواهد که احتمال افتادن بار را افزایش میدهد.
ترمز ثانویه

ترمز اولیه جرثقیل های سقفی یک ترمز دیسکی است که در صورتی که جرثقیل نتواند بار را بلند کند بار را نگه میارد که جرثقیل بتواند موتور را بازیابی کند اگر در این حال ترمز اول کارساز نباشد ترمز دوم که یک ترمز مکانیکی است وارد عمل میشود.

ایمنی جرثقیل سقفی ایمنی جرثقیل سقفی 4مطالب مرتبط: آهنربا های الکتریکی جرثقیل های صنعتی
کنترل سرعت با دور معکوس

موتورها و کنتاکتورهای قدیمی غالبا بزرگ هستند و این روش یک روش مقرون به صرفه برای کنترل سرعت محسوب می‌شد. اما موتورها و کنتاکتورهای امروزی اغلب کوچک هستند و در صورت دور معکوس، حرارت بالا به قطعات آن‌ها آسیب وارد خواهد کرد.

حرف آخر

ایمنی جرثقیل سقفی از مهمترین موضوعاتی است که باید در هنگام کار با این دستگاه ها رعایت شود. اپراتور جرثقیل سقفی باید قبل از شروع کار با جرثقیل سقفی دستگاه را بررسی و بازرسی کند تا در صورت وقوع هر مشکل یا نقصی ارز بروز آن جلوگیری کند. معمولا اپراتور های جرثقیل ها سقفی باید یک دوره آموزشی را بگذرانند و راه های کار و تعمیر و نگهداری جرثقیل سقفی را یاد بگیرند و گواهینامه جرثقیل سقفی را بصورت رسمی دریافت کنند تا قادر باشند که در صورت بروز مشکل آن را کنترل و یا از آن جلوگیری کند در یک کلام اپراتور جرثقیل سقفی باید علاوه بر نحوه کار با جرثقیل سقفی اقدامات اولی را نیز در باره این دستگاه بداند.

امروز در یکی از دسته مقاله های ایتال ابزار سعی کردیم که به این موضوع بسیار مهم یعنی ایمنی جرثقیل سقفی بپردازیم و عواملی که باید بصورت دوره ای و حتی روزانه آن را بررسی کنیم را برای شما بازگو کنیم تا بتواند شما ایمنی محیط کار خود را تضمین کنید. امید است که این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد و بتواند که شما را در استفاده صحیح از ابزار پر کاربرد یاری کند. ایتال ابزار با سالها سابقه درخشان در زمینه فروش زنجیر خشکه و زنجیر فولادی و جرثقیل دستی و ….. در خدمت شما مشتریان عزیز میباشد. شما میتوانید با برقرار ارتباط با راه های ارتباطی که در سایت قرار گرفته است برای ثبت سفارش و یا دریافت مشاوره خرید اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *