مقالات

بازرسی چشمی از سیم بکسل ها

بازرسی چشمی از سیم بکسل ها

بازرسی چشمی از سیم بکسل ها طی دو مرحله انجام می گیرد:

 

بازرسی چشمی از سیم بکسل ها : ابتدا قطر فعلی سیم بکسل اندازه گیری می شود و سپس آن را باید با قطر استاندارد مقایسه نمود . در صورتی که این دو اندازه با یکدیگر متفاوت باشند، نشانگر شکست وایرهای خارجی و یا داخلی سیم بکسل می باشد و این موضوع ممکن است موجب کاهش ایمنی سیم بکسل جرثقیل شود.
هرگونه خراش،‌ خوردگی، ایجاد حفره و … سیم بکسل را به صورت چشمی بررسی نمایید.

 

چین بلاک

بررسی ساییدگی سیم بکسل

یکی از مواردی که در سنجش سیم بکسل باید بررسی شود، بررسی میزان ساییدگی سیم بکسل است. پس از بررسی سیم بکسل می توانید برای جلوگیری از ساییدگی سیم بکسل، سیم بکسل را به طور مداوم روغن کاری نمود.

 

بررسی کشیدگی سیم بکسل

یکی از مواردی که می تواند موجب کشیدگی سیم بکسل و آسیب به آن شود، کشیدگی بیش از حد سیم بکسل و بستن بار به سیم بکسل بیش از حد مجاز است. کشیدگی بیش از حد در سیم بکسل موجب کاهش مقاومت و ضریب ایمنی سیم بکسل پس از مدتی می شود که در این صورت باید حتما به دنبال تعویض سیم بکسل بود. به طور کلی سه نوع کشیدگی در سیم بکسل وجود دارد:

 

اسلب گیر

 

کشیدگی اولیه یا ساختاری سیم بکسل:

این نوع کشیدگی معمولا در شروع استفاده از سیم بکسل اتفاق می افتد که این کشیدگی کاملا طبیعی است.
کشیدگی مرحله ی دوم سیم بکسل (کشیدگی مختصر):این نوع کشیدگی سیم بکسل معمولا در یک دوره ی زمانی طولانی که شامل بیشترین دوره ی عمر سیم بکسل است، رخ می دهد که این نوع کشیدگی معمولا ناشی از پدیده سایش فولاد موجود در مرکز سیم بکسل است.

کشیدگی نهایی سیم بکسل:

در این ناحیه ، کشیدگی بیش از حد مجاز افزایش یافته و موجی کاهش سطح مقطع سیمها و ایجاد پارگی در سیم بکسل ها میشود و به علت وجود نیروهای مخرب ، سیم بکسل هر چه زودتر باید تعویض شود. کاهش قطر سیم بکسل به معنی کاهش کیفیت آن است . نیروهای سایشی ، کشیدگی ، شکستگی ، زنگ زدگی و شل یا سفت شدن تاب سیم بکسل از جمله عوامل موثر بر کاهش قطر آن است .

 

وینچ برقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *