مقالات

تسمه حمل بار و یا تسمه جرثقیل

زنجیر حمل بار

تسمه حمل بار

از تسمه به منظور بالا بردن و یا جا به جایی بارهایی است که علاوه بر وزن زیاد از اهمیت بالایی برخوردار هستند، استفاده می شود، بسیاری از آن ها از جنس پارچه های الیافی هستند. به این نوع تسمه ها تسمه جرثقیل یا تسمه حمل بار نیز می گویند.تسمه های حمل بار جایگزینی بسیار مناسب و کاربردی برای سیم بکسل می باشد.

امروزه از تسمه های حمل بار بیشتر در صنایع استفاده می شود و جایگزینی مناسب و کم‌ خطرتری برای سیم بکسل است. از این تسمه ها بیشتر برای جا به‌ جایی بارهای خاص و شکستنی استفاده می شود. به‌عنوان مثال جا به‌ جایی هواپیما، حمل بار با جرثقیل، کشتی و … که اگر در این نوع بارها به‌ جای تسمه از سیم بکسل یا زنجیر استفاده نمایند، بدون‌ شک در صورتی ‌که با بدنه بار برخورد داشته باشد به آن آسیب وارد خواهد کرد و خسارت‌هایی را هم به بار می ‌آورد.

علاوه‌ بر این مواردی که ذکر شد، کارکردن با برق بسیار راحت ‌تر می ‌باشد، چرا که از ساختار نرم و منعطفی برخوردار است و مانند زنجیر یا سیم بکسل پاره نمی ‌شود به ‌همین دلیل امروزه در صنایع و کارگاه‌ ها برای ایمنی بیشتر محصولات از تسمه استفاده می شود.

همچنین افرادی که مستاجر هستند و مجبور به جابجایی وسایل خود می‌ باشند معمولا از ماشین‌ های سنگین استفاده خواهند کرد. این ماشین‌ ها باید ایمنی وسایلی که به آن‌ها سپرده شده ‌است را به ‌خوبی فراهم آورند.
برای اینکار از تسمه حمل بار استفاده می کنند که به ‌راحتی می ‌توانند بار را با آن ببندند، از طرفی افرادی که در باربری کار می ‌کنند معمولا زمانی‌ که مشغول حمل بار می ‌شوند از این وسیله برای ایمنی باری که به آن‌ ها سپرده شده استفاده خواهند کرد.

تسمه بلت چیست؟

تسمه حمل بار و یا تسمه جرثقیل

تسمه حمل بار یا تسمه جرثقیل نوعی باربند به شمار می آید که برای بالا بردن و جا به جایی بارهایی با وزن زیاد به کار می رود. امروزه از تسمه جرثقیل به دلیل کم خطر بودن بیشتر از سیم های بکسل کاربرد دارد. از تسمه جرثقیل بیشتر به منظور جا به جایی بارهای شکستنی و حساس استفاده می شود. لازم به ذکر است که از تسمه بار برای جابه جایی کشتی، قایق، هواپیما و …استفاده می شود، زیرا تسمه بار به دلیل فلزی نبودن در صورت برخورد به بدنه اشیا آسیبی به آن ها وارد نمی کند. استفاده از تسمه جرثقیل علاوه بر کم خطر بودن راحت تر نیز می باشد. تسمه جرثقیل ها در تولیدی های مختلف به صورت استاندارد تولید می شوند. بر روی تسمه حمل بار مشخصات جنس تسمه، شماره استاندارد، کد رهگیری، مشخصات کارخانه تولیدکننده، علامت استاندارد، جدول بارگزاری بر اساس طرز استفاده و فاکتور ایمنی نوشته می شود. قابل به ذکر است که تسمه جرثقیل ها باید طبق استاندارد های جهانی تولید شوند تا علاوه بر کارکرد درست از بروز مشکل در حین کار نیز جلوگیری شود.

تسمه جرثقیل

جرثقیل ‌هایی که از تسمه استفاده می ‌کنند معمولا برای بالا بردن بارهایی با جنس حساس نگران ایمنی وسایل هستند، بنابراین تسمه حمل بار می ‌تواند به آن‌ ها کمک نماید که بدون هیچ خطر و مشکلی بارها را به سطح‌ های بالا تر برساند.
این تسمه‌ ها از جنس پارچه‌ هایی با الیاف ‌های پلاستیکی می ‌باشند که از مقاومت خوبی برخوردار هستند و می ‌توانید برای جابجا کردن اجسام حساس که باید به ارتفاع بالاتری برسند از این تسمه ‌ها استفاده نمایید.
تسمه‌ ها معمولا از لایه‌ های مختلفی برخوردار هستند و برندهای متنوعی به ساخت و تولید آن ها پرداخته‌ اند که هر کدام از ابعاد متفاوتی برخوردار هستند. لازم به ذکر است که بگوییم تسمه ‌های حمل بار که برای جا به ‌جای اجسام در ارتفاع بالاتر مورد استفاده قرار می گیرد معمولا از جنس متفاوت‌ تری نسبت ‌به انواع دیگر آن برخوردار است و قیمت زیادی هم دارا می ‌باشد.
تسمه هایی که برای جرثقیل استفاده می‌ شوند معمولا از جنس نخ‌ های پلی استر هستند و به دلیل این‌ که بافت متراکم و فشرده ای دارند در برابر کشش از مقاومت خوبی برخوردار هستند، بنابراین می ‌توانند به‌ خوبی وزن‌ های بالا را تحمل نمایند.
تسمه ‌های باربری معمولا می ‌توانند بارهای 30تن به بالا را هم حمل نمایند. اکثر تسمه هایی که در بازار مشاهده می‌ کنید معمولا تولید کشور ترکیه می ‌باشند و سایزهای متفاوتی از آن ‌ها را می ‌توانید خریداری کنید.

انواع تسمه جرثقیل

تمسه جرثقیل ها در چهار نوع تسمه جرثقیل تخت، تسمه جرثقیل بار گرد و یا شالی، تسمه جرثقیل تک لار و دوبل وجود دارند که در ادامه به بررسی آن ها پرداخته ایم.

تسمه جرثقیل تخت: این نوع تسمه جرثقیل بیشتر از انواع دیگر تسمه ها کاربرد دارد. این نوع تسمه جرثقیل از دو قسمت فلزی به نام چشمی تشکیل شده است که وظیفه اصلی را بر عهده دارند. این چشمی ها به وسیله نخ های بخصوصی به بند های پلی استری وصل شده اند و به وسیله متصل به آن اجازه حرکت نمی دهند. تسمه جرثقیل تخت معمولا وزن های 1 تا 30 تن را می توانند جا به جا کنند.
تسمه جرثقیل بار گرد و یا شالی: این نوع تسمه جرثقیل ها دارای پیچیدگی هایی هستند. یک قسمت این نوع تسمه ها به جسمی که قصد جا به جایی آن را دارید متصل می شود. در واقع وظیفه اصلی این نوع تسمه جرثقیل ها متصل کردن می باشد.
تسمه جرثقیل تک لار: این نوع تسمه جرثقیل بیشتر برای بالا بردن اجسام کاربرد دارد. این نوع تسمه ها ر ا با توجه به رنگ هایی که قبلا به آن ها اشاره کردیم مورد استفاده قرار می دهند.
تسمه جرثقیل دوبل: این نوع تسمه جرثقیل ها دارای طول های متفاوتی هستند. طول تسمه جرثقیل های دوبل بین 6 تا 35 سانتی متر می باشد و قابلیت حمل بار هایی با وزن 2 تا 11 تن را دارند.
تسمه حمل بار را معمولا براساس رنگ ‌هایی که دارند کدبندی می‌ کنند که نشان‌ دهنده حد مجاز حمل بار با آن ‌ها می ‌باشد. تسمه بیشتر به‌ صورت تخت استفاده خواهد شد، البته تسمه ‌های گرد هم از مقاومت کششی بالایی برخوردار هستند.
این نوع از تسمه ها به رنگ ‌های زرد، سبز، قرمز، نارنجی، طوسی و آبی تولید می ‌شوند که هر کدام از رنگ ‌های آن درجه سختی تسمه را نشان می ‌دهد. تیکه ای که به رنگ آبی بر روی تسمه ‌ها وجود دارد به معنی پلی استر بودن آن ‌ها می ‌باشد و رنگ سبز هم‌ جنس پلی آمده تسمه ‌ها را نشان می ‌دهد.
همچنین رنگ قهوه ‌ای نشان ‌دهنده پلی پروپلین آن ‌ها می ‌باشد، بر روی تسمه ‌ها کارخانه سازنده، کد رهگیری، شماره استاندارد، علامت استاندارد، حد مجاز بار و جنس آن حک خواهد شد.

ساختار تسمه‌ های حمل بار

در مطالب بالاتر هم ذکر کردیم که تسمه ‌های بار را از جنس های مناسبی تولید خواهند کرد که از توانایی و مقاومت بالایی برخوردار است و این تسمه‌ ها معمولا از جنس پلی استر بافته می ‌شوند، اما گاهی اوقات که از آن‌ ها برای موارد خاصی استفاده می‌ کنند جنس کنفی، برزنتی و ابریشمی را تولید خواهند کرد.

تسمه ‌های حمل بار را باید با توجه به استانداردهای جهانی که تعریف‌ شده است تولید نمایند. تسمه هایی که در بازار وجود دارند معمولا محصول کشور کره هستند، اما می ‌توانید تسمه ‌های چینی و ایرانی را هم مشاهده نمایید که از کیفیت پایین ‌تری برخوردار هستند.

انواع تسمه حمل بار

همان‌ طور که در پاراگراف های قبل گفته شد تسمه حمل بار در انواع مختلفی وجود دارد که هر کدام از آن‌ ها از جنس‌ های مختلفی برخوردار هستند، لازم به ذکر است که بگوییم تسمه حمل بار تخت و تسمه حمل بار شالی دو نوعی هستند که بیشترین استفاده را دارا می‌ باشند، بنابراین با توجه به نوع کارایی که دارند می ‌توان آن‌ ها را مورد استفاده قرار داد.

تسمه حمل بار تخت

تسمه ‌های حمل بار تخت معمولا برای لیفترانگ مورد استفاده قرار می ‌گیرند و ابزاری بسیار کار آمد هستند. این تسمه‌ ها وزن ۱ تا ۳۵ تن را تحمل خواهند کرد و در رنگ ‌های مختلفی موجود هستند که با توجه به رنگ‌ های آن‌ ها می‌توان نوع مقاومت آن ها را تشخیص داد.
تسمه ‌های حمل باری که به‌ صورت تخت تولید می ‌شوند معمولا دارای تنوع و کارایی بیشتری هستند. این نوع تسمه‌ ها از الیاف مصنوعی تولید خواهند شد، اما با توجه به بافت نرمی که دارند از آن ‌ها به ‌عنوان تسمه ابریشمی یاد می‌ شود. در ۲ طرف این نوع از تسمه ‌ها از چشمی‌ هایی استفاده می ‌شود که با نخ‌ های محکم آن‌ ها را دوخته ‌اند و برای قرار گرفتن در دو طرف بارو متصل کردن آن ‌ها به سیم بکسل و زنجیر آن‌ ها را طراحی کرده اند.
یکی از مهم‌ ترین مشکلاتی که ممکن است پیش روی شما قرار بگیرد پارگی در تماس با سطح های برنده می ‌باشد. به‌ عنوان مثال اگر شما قصد داشته باشید وسایل فولادی و تیز آهنی را با استفاده از این تسمه‌ ها محکم ببندید یا جا به ‌جا کنید معمولا پارگی را در پی خواهد داشت.
در این ‌مورد باید بگوییم بعضی از شرکت‌ های تولید کننده تسمه برای این ‌که مقاومت آن‌ ها را در برابر پارگی بالا ببرند از روش ‌هایی مثل استفاده از وایرهای فولادی بهره می برند.

تسمه حمل بار گرد

از دیگر تسمه هایی که هنگام خرید می ‌توان مشاهده کرد، تسمه ‌های باربری گرد یا شالی هستند، این نوع از تسمه ‌ها تناژ مختلفی از بارها را می ‌توانند جا به جا نماید که به تصمیمی اسلینگ هم معروف هستند.
این نوع از تسمه ‌های گرد یا شالی به‌ صورت یک تکه تولید می ‌شوند و نقش اتصال‌ دهنده را دارند. قسمتی از بدنه تسمه باری به دوره بار حلقه خواهد شد و اغلب بر روی ادوات لیفتینگی مثل جرثقیل ‌ها قرار خواهند گرفت.
برشی سطحی تسمه ‌های گرد به شکل بیضی می ‌باشد و برای تولید آن ‌ها از الیاف ‌های پلی استر استفاده می ‌کنند که مقاومت کششی و تسمه را بالا می ‌برد.

نحوه وصل کردن تسمه حمل بار​

افرادی که از تسمه حمل بار برای جا به جایی وسایل مورد نظر خود استفاده می ‌کنند، باید نحوه اتصال آن را به‌ خوبی بلد باشند، چرا که نحوه وصل کردن تسمه ها تاثیر زیادی در جا به جایی و توان و عملکرد آن‌ ها خواهد داشت.
این نوع تسمه ها بر اساس زاویه ای که قرار می ‌گیرند، می توانند تا ۸ برابر کاهش پیدا کند، اما در مقابل با توجه به نوع متصل شدن آن ‌ها تا ۲ برابر ظرفیت را می ‌توانند تحمل کنند. به‌ طور کلی ۳ حالت برای بستن تسمه حمل بار وجود دارد که با توجه به بستن این تسمه ها می ‌توان میزان باری که قرار است جا به جا کرد را در ادامه برای شما شرح خواهیم داد.
اولین حالتی که می ‌توان این تسمه را بست آویز اسلینگ می باشد که یکی از ساده‌ ترین نوع اتصالات به شمار می ‌رود. لازم به ذکر است که بگوییم با این روش شما در محدودیت بیشتری قرار خواهید گرفت و بارهایی را با تناژ پایین‌ تر می‌ توانید حمل نمایید.
البته کسانی که به‌ خوبی با نحوه بستن این تسمه آشنایی ندارند، می ‌توانند به ساده ‌ترین روش ممکن آن ها را وصل نمایند. حالت دیگری که می ‌توان برای بستن تسمه بار نام برد حالت U شکل است که از سمت چپ آن را می توان مشاهده کرد.
در این نوع اتصال حلقه‌ های دوسر تسمه تخت را در قسمت بالا و بر روی یک میله یا بار قرار می ‌دهند که در این وضعیت توان بار قابل ‌حمل دو برابر خواهد شد.
حالت سوم دقیقا شبیه به حالت دوم بسته می ‌شود، اما در این روش با توجه به اندازه‌ بار و افزایش آن محدودیت‌ های طول میله برداشته خواهد شد و اتصال تسمه هم از حالت قائم خارج می ‌شود.

مزیت های استفاده از تسمه حمل بار

از مزیت های تسمه های حمل بار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

قابلیت کششی مناسب
مقاومت در برابر پوسیدگی
مقاومت بسیار بالا
قیمت های ارزان تر
قدرت تحمل وزن بسیار بالا
انعطاف پذیری بالا
دسترسی آسان

یکی دیگر از مزایای تسمه حمل بار نارسانا بودن آن است. این امر موجب می شود که در حین حمل اجسام جرقه ای ایجاد نمی کند. بنابراین امکان ایجاد آتش سوزی و برق گرفتگی را کاهش می دهد.
تسمه جرثقیل ها به دلیل نرمی و پهنای مناسب آسیب کم تری به بارهای حساس وارد می کنند.
تسمه جرثقیل ها در حین جا به جایی کم تر دچار پیچ خوردگی و تاب خوردگی و در نتیجه انحراف اجسام می شوند.
تسمه جرثقیل ها به دلیل عدم زنگ زدگی آسیبی به سازه های تزئینی سنگی و بتنی وارد نمی کند.

زنجیر حمل بار

زنجیر حمل بار

رنگ انواع تسمه جرثقیل و کاربرد آن ها

تسمه جرثقیل در رنگ های مختلفی عرضه می شود. هر کدام از این رنگ ها معنای خاصی دارند که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

رنگ زرد: این رنگ از تسمه جرثقیل ها برای جا به جایی اشیا 3 تنی به کار برده می شود، و بیشتر در کارخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

رنگ قرمز: این رنگ از تسمه ها دارای مقاومتی بسیار بالا می باشد و برای اجسام 5 تنی به کار برده می شود.

رنگ آبی: این رنگ تسمه بیشتر در صنایعی مانند کشتی سازی کاربرد دارد و برای جابه جایی هایی با وزن 8 تن مورد استفاده قرار می گیرد.

رنگ سبز: برای اشیا 2 تنی مانند مینی بوس ها و… مورد استفاده قرار می گیرد.

رنگ بنفش: این نوع تسمه جرثقیل ها برای جابه جایی اشیا و اجسام 1 تنی کاربرد دارد.

رنگ طوسی: این نوع تسمه تقریبا بین تسمه های قوی و ضعیف قرار دارد و برای جا به جایی اشیا با وزن 4 تن کاربرد دارد.

رنگ قهوه ای: برا جابه جایی اجسام 6 تنی کاربرد دارد.

رنگ نارنجی: تسمه های نارنجی رنگ از تسمه های بسیار قوی بوده و قابلیت جا به جایی اجسام 10 تنی را هم دارد.

زنجیر خشکه چیست؟

قیمت تسمه جرثقیل

قیمت تسمه جرثقیل ها را با توجه به رنگ(میزان تحمل بار)،برند، عرض و متریال آن ها قیمت گذاری می کنند. تسمه های دارای قابلیت حمل بار بیشتر گران تر از تسمه های دارای قابلیت حمل بار کم تر هستند. لازم به ذکر است که تسمه جرثقیل ها دارای قیمتی ارزان تر و مقرون به صرفه تر از سیم های بکسل هستند. تسمه های جرثقیلی از لایه های مختلف و در ابعاد متفاوتی تشکیل شده اند. تسمه جرثقیل هایی که با برند های معتبر و بین المللی عرضه می شوند دارای قیمت های به مراتب بالاتری هستند. از عوامل دیگری که می تواند در قیمت تسمه جرثقیل ها تاثیر داشته باشد ضریب امنیتی و متراژ و تناژ آن ها می باشد.

همان طور که می دانید در هر شغلی که باشید به طور حتم برای حمل و نقل و یا جا به جایی بار های خود به تسمه حمل بار احتیاج پیدا می کنید. بنابراین مطالعه کامل ایم مقاله می تواند در این زمینه کمک شایانی به شما بکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *