مقالات

تفاوت بین سیم بکسل گالوانیزه سرد و گرم:

تفاوت بین سیم بکسل گالوانیزه سرد و گرم:

تفاوت بین سیم بکسل گالوانیزه سرد و گرم:

 

سیم بکسل های گالوانیزه گرم و سرد معمولا دارای روکشی از جنس فلز زینک یا روی به اختصار شیمیایی Zn می باشند. اولین تفاوت عمده بین این دونوع سیم بکسل در نوع آبکاری گالوانیزه استفاده شده در آنها می باشد. سیم بکسل گالوانیزه سرد تنها دارای یک روکش بسیار نازک از جنس فلز روی می باشد که در دمای متوسط و حدود ۲۶۰ درجه آبکاری می شود.

اما سیم بکسل های گالوانیزه گرم دارای یک لایه ضخیم از فلز روی بر روی سطح خارجی خود می باشد که پس از طی کردن پروسه آبکاری گالوانیزه گرم و در دمای حدود ۶۰۰ درجه بر روی سطح خارجی سیم بکسل اضافه شده است. طی فرایند آبکاری گالوانیزه گرم فلز روی به مغز مفتول سیم بکسل نیز نفوذ کرده و حتی با ایجاد خراش سطحی بر روی سیم نیز در معرض زنگ زدگی قرار نمی گیرد.

 

 

بست بکسل

 

 

گالوانیزه ی گرم:

 

در گالوانیزاسیون سیم بکسل به روش گرم، ابتدا سیم بکسل را وارد دیگی پر از مواد مذاب روی با دمای ۴۶۰ درجه سانتی گراد می کنند تا سیم بکسل کاملاً در دیگ روی مذاب غوطه ور گردد.

در مرحله ی بعد سیم بکسل را از دیگ روی خارج می کنند، سپس لایه ی روی بر روی سیم بکسل، با اکسیژن و کربن هوا واکنش انجام داده و تبدیل به لایه ای مقاوم در برابر خوردگی و زنگ زدگی می شود. همچنین پس از انجام گالوانیزه گرم، بین فولاد و روی مذاب نیز واکنش شیمیایی انجام شده و چندین لایه مرکب از آهن و روی ، تشکیل می شود که از سیم بکسل پایه در برابر خوردگی و سایش و زنگ زدگی محافظت می کند.

معمولا ضخامت لایه گالوانیزه در گالوانیزاسیون گرم بین ۱۰۰ تا ۱۳۰ میکرون است. ظاهر لایه ی پوشاننده ی سیم بکسل گالوانیزه گرم ، مات و کدر و به رنگ خاکستری می باشد و دارای سطح یک نواخت و صاف نمی باشد.

سیم بکسل با گالوانیزاسیون گرم به علت خواص مقاومت سطحی بالایی که در برابر زنگ زدگی و اکسیداسیون دارند در محیط های مرطوب و گرم و حتی محیط هایی با گازهای رقیق و یا محلول های رقیق خورنده نیز دارای طول عمر بالایی می باشند که این یکی از مهم ترین مزایای این نوع سیم بکسل می باشد.

 

شگل استیل

 

 

گالوانیزه ی سرد:

 

در روش گالوانیزاسیون سرد یا به اصطلاح الکترولیز، ابتدا مقداری محاسبه شده ای از نمک روی را داخل محلول آبی یا اسیدی (الکترولیت) ریخته و به سیم بکسل مورد نظر اسپری می کنند. ضخامت لایه گالوانیزه در این روش در حدود ۲۵ میکرون است. ظاهر پوشاننده سیم بکسل با گالوانیزه ی سرد ، براق و یک نواخت است.

یکی از مزایای سیستم گالوانیزاسیون سرد به نسبت گالوانیزاسیون گرم،هزینه ی پایین آن است. به همین دلیل قیمت سیم بکسلهای گالوانیزه سرد نسبت به قیمت سیم بکسل هایی که به روش گالوانیزه گرم آبکاری میشوند پایین تر و مقرون به صرفه تر است.

معمولا هنگامی که از سیم بکسل های گالوانیزه نام برده می شود، منظور سیم بکسل با گالوانیزه سرد می باشد. سیم بکسل های گالوانیزه گرم در صورت ایجاد خراش سطحی بر روی لایه های بیرونی نیز در مقابل زنگ زدگی و اکسید شدن مقاومت می کنند. اما در سیم بکسل های گالوانیزه سرد در صورد ایجاد خراش روی سطح آنها، به مرور دچار زنگ زدگی در لایه های زیرین شده و پس از مدتی اکسید می شوند.

 

جرثقیل زنجیری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *