مقالات

تفاوت تیفور و پولیفت و جرثقیل دستی چیست

تیفور

تیفور Tirfor چیست :

تیفور یا همان جرثقیل وینچ سیم بکسلی، نوعی وینچ عموما دستی است که برای کشیدن و یا بلند کردن بار به صورت کنترل شده استفاده می شود. تیفور یا تیرفور در اصل یک برند است که نخستین بار توسط شرکت ترکتل Tractel فرانسه در سال ۱۹۴۰ میلادی به ثبت و اختراع رسید. پس از آن شرکت های دیگری نیز کپی این تجهیز را ساختند که به ادعای خود ترکتل هیچکدام قدرت و کیفیت تیفور را ندارند. در زبان انگلیسی این تجهیز با نام و تیپ کلی Griphoist شناخته می شود. این نام اشاره به نوع عملکرد این نوع بالابر hoist دارد که در ادامه این مطلب با آن آشنا خواهید شد.

تفاوت تیفور و پولیفت و جرثقیل دستی چیست :

بر خلاف انواع متداول دیگر تجهیزات بالابری و جرثقیل ها که اصولا تنها برای لیفت و باربرداری به صورت عمودی طراحی شده اند و بهره برداری در زوایای دیگر، می تواند آسیب جدی به وینچ و اجزای بالابری وارد کند، تیفور ساخته شده تا تقریبا در هر محیطی ! و با زوایای مختلف، کار باربرداری و کشیدن بار را انجام دهد.

ویژگی دیگر مهم و متمایز تیفور این است که کار بالابری و کشیدن را می تواند به صورت تقریبا نامحدود انجام دهد. بدین معنا که غالب انواع جرثقیل ها و تجهیزات بالابری همچون پولیفت و جرثقیل های دستی زنجیری کورس مشخصی از باربرداری با توجه به طول سیم بکسل و زنجیر و ابعاد درام خود دارند، در صورتی که می توان از تیفور در فواصل بسیار طولانی تر هم بهره برد.

طناب کشی به سبک تیفور !

برای اینکه با ساختار و عملکرد تیفور بهتر آشنا شوید، یک مسابقه طناب کشی را مجسم کنید. در تیفور سیم بکسل نقش طناب و فک های جلو و عقب نقش دو دست را بازی می کند. هنگامی که فک جلویی به سمت جلو حرکت می کند، فک پشتی سیم بکسل را خفت نگه می دارد، موقعی که فک جلو به دورترین فاصله رسید سیم بکسل را خفت کرده و در این هنگام فک پشتی آزاد می شود. فک جلویی سیم بکسل را به اندازه کورس بین دو فک به سمت خود می کشد.

کاربرد تیفور:

از تیفور می توان برای بالا بردن بار استفاده کرد. ولی بیشترین کاربرد تیفور، کشیدن، مهار و رگلاژ کردن است. تیفور در آتش نشانی و تیم های امداد و نجات برای بیرون کشیدن اجزا گیر کرده و در مناطق صعب العبور و در شرایط اضطراری همچون زلزله که دسترسی به سایر تجهیزات بالابری امکان پذیر نیست بهترین کارایی را دارد.همچنین تیفور در صنایع نفت و گاز، معادن، حمل و نقل ریلی، صنایع نظامی و کشاورزی هم به صورت موثری کاربرد دارد.

چین بلاک چیست؟

ساختار و اجزا و عکس ابزار جرثقیل تیفور وینچ سیم بکسلی :

قلاب یا پین مهار تیفور
لیور کشش بار
لیور حرکت عکس سیم بکسل
لیور خلاص کن سیم بکسل
ضامن لیور خلاص کن سیم بکسل
راهنمای سیم بکسل
سیم بکسل
اهرم ( جهت اعمال نیرو به لیور مورد نظر )

تیفور

تیفور

حوادث و ایمنی کار با تیفور:

در خرید تیفور، با توجه به وجود برند های متفرقه، ایمنی را فدای قیمت نکنید. برای جلوگیری از بروز حوادث احتمالی حین کار با تیفور بایستی پیش از بهره برداری، اپراتور به نکات ایمنی و دستورالعمل سازنده توجه کند. برخی از نکات مهم ایمنی تیفور:

– اپراتور باید به طور کامل تیفور و اجزا آن را بشناسد و با اصول بهره برداری از آن آشنا باشد.

– حتما پیش از بهره برداری باید کاتالوگ تیفور و دستورالعمل بهره برداری را مطالعه کنید.

– ظرفیت تیفور با حروف SWL یا WLL روی پلاک آن مشخص گردیده، به هیچ عنوان نباید اضافه بار به تیفور وارد کنید.

– به ویژه زمانی که از تیفور برای کشیدن استفاده می کنید اطمینان حاصل کنید که نیرویی بیش از ظرفیت تیفور به آن وارد نمی شود.

– اجزا تیفور به خصوص قلاب ها و بدنه و پین ها و اشپیل ها و سیم بکسل را به خوبی بازرسی کنید و از سالم بودن آنها اطمینان حاصل کنید.

– مطمئن شوید که تیفور را به محل محکمی مهار کرده اید.

– کل طول سیم بکسل تیفور را برای نبود خرابی بازرسی کنید.

– مطمئن شوید اجسام خارجی و گریس اضافی روی سیم بکسل تیفور وجود ندارد. چرا که باعث آسیب به فک ها خواهد گردید.

– تعمیر و نگهداری تیفور مطابق دستورالعمل سازنده را جدی بگیرید.

– تجهیز خود را در فواصل مشخص و ماکزیمم به صورت سالیانه توسط شرکت بازرسی فنی استاندارد و معتبر مورد بازرسی قرار دهید و گواهینامه سلامت معتبر دریافت کنید.

اسلب گیر چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *