مقالات

توضیحات و بررسی چند نمونه زنجیر صنعتی و کاربردهای آن

زنجیر فولادی

توضیحات و بررسی چند نمونه زنجیر صنعتی و کاربردهای آن

به نظر شما چرا زنجیرهای صنعتی شاخک دار در صنایع مختلف کاربرد زیادی دارد و بسیاری از مهندسین در طراحی ماشین آلات کارخانه خود بیشتر از زنجیر صنعتی شاخک دار استفاده می کنند؟

این اولین سوالی است که باید قبل از توضیحات جامع و کامل در مورد کاربرد های آن پاسخ داده شود. جواب بسیار ساده می باشد، این دسته از زنجیرها مقاومت و پایداری بسیار بالایی در برابر رطوبت و درجه حرارت بالا داشته و همچنین دوام پذیری بالایی نسبت به دیگر زنجیرها در برابر بارهای سنگین دارد. از دیگر قابلیت های ویژه و خاص این محصول سازگاری خوب با محیط و عدم تغییر شکل در مکان های با تغییرات دمایی مختلف می باشد.

مزیت های فوق العاده بالا این دسته از زنجیرها باعث شده است تا زنجیر شاخک دار جز کاربردی ترین نوع زنجیر شناخته شود. از مهمترین کاربرد این نوع زنجیر می توان به بکارگیری آن در مسافت های بیش از ۵۰ متر در انتقال قدرت به چرخ دنده ها و حمل و بارگیری انواع اجسام همگن و غیر همگن اشاره کرد. به طور شفاف تر نوعی آسان کننده و منتقل کننده خوب مکانیکی برای انواع اجسام در هر شکل و نوعی در مسافت های بالا می باشد که عموما وزن قابل تحمل برای کشش نیرو حدود ۱ تن است. تمامی کارخانجات از کوچکترین تا بزرگترین آنها در یک بخشی از کارخانه از زنجیر نوع شاخک دار استفاده می کنند زیرا سرعت تولید محصول را بیشتر کرده و به سرعت دچار خرابی نمی شود.

مهمترین کارخانه استفاده کننده این نوع زنجیر مربوط به کارخانجات سنگ شکن می باشد. زیرا قادر است هر نوع سنگ با ابعاد مختلف و غیر یکسان را با سرعت بالا به قسمت های مختلف و در جهت های گوناگون منتقل کند و به غیر از این نوع زنجیر، هیچ زنجیر دیگری قابلیت تحمل این گونه اجسام را ندارد. از این رو در صنایع و معادن کاربردی ترین نوع زنجیر مربوط به نوع شاخک دار می باشد.

تیفور چیست؟

از ویژگی ها و قابلیت های زنجیر شاخک دار:

قابلیت های بیشماری برای زنجیرهای شاخک دار تعریف شده است که در ادامه با مهمترین آنها
آشنا خواهیم شد:

ظاهر این دسته از زنجیرها در مقایسه با زنجیرهای صنعتی دیگر روشن تر و درخشان تر می باشد.
به دلیل تحمل پذیری بالا در برابر فشارهای حداکثری و همچنین مقاومت خوب در برابر بارهای نامتعادل جنس زنجیرهای صنعتی شاخک دار عموما از فولاد آب بندی شده با خلوص بالا می باشد.
سه کار مهم برای شما انجام می دهد که مهمترین آن انتقال نیرو سپس جابجایی و از همه مهمتر کمک در پایداری سیستم کلی می باشد.
با استفاده از این وسیله کاربردی می توانید به صورت همزمان اجسام مختلف را در محورهای مختلف جابجا و حمل کنید.
با بکارگیری این نوع زنجیر میزان خرابی و آسیب دیدن اجسام در انتقال و جابجایی تقریبا نزدیک به صفر خواهد شد. علاوه بر این مانع از صرف هزینه های اضافی شده و در کل هزینه را کاهش می دهد.
با استفاده از زنجیرهای شاخک دار می توانید انتقال اجسام را در مسافت های بسیار بالا با سرعت بیشتر انجام دهید.

مقاومت بسیار بالایی در برابر شرایط های مختلف از قبیل: رطوبت، حرارت، اصطکاک، خوردگی، تغییر شکل، عدم شکستگی، پارگی و … داشته و به همین منظور به وفور در اکتشافات و استخراج مواد زیر زمینی مورد استفاده قرار می گیرد.
قیمت زنجیر صنعتی شاخک دار نسبت به دیگر زنجیرها گران تر بوده و از این رو باید در یک برنامه تنظیم شده معین روغن کاری شود. این کار مانع از خرابی زنجیر شده و طول عمر آن را برای کارایی بیشتر افزایش می دهد.
همانطور که پیشتر اشاره شد برای اینکه بتوانید سالیان سال از این نوع زنجیرها استفاده مستمر و بدون عیب داشته باشید، باید حتما روغن کاری را به وفور در دستور کار خود قرار دهید.

چین بلاک چیست؟

زنجیر شاخک دار و کاربرد آن در صنایع امروزه:

علاوه بر صنایع سنگ شکن، صنایع بسیار زیادی در سراسر جهان از این دسته از زنجیرها استفاده می کنند که می توان به: صنایع تولید کننده محصولات کشاورزی، غذایی، انتقال قدرت در برق، کارخانه های تولید کننده انواع وسایل نقلیه موتوری، اتومبیل سازی، تجهیزات الکترونیکی، هواپیما سازی و … اشاره کرد.

حتما در هنگام خرید زنجیر صنعتی شاخک دار به جنس زنجیر، برند تولید کننده، سازگار بودن آن با شرایط جوی منطقه ای، قابلیت حمل مواد در اوزان بالا و … را به خوبی بررسی کرده و سپس اقدام به خرید کنید. زنجیرهای نوع شاخک دارعموما در دو نوع تک ردیفه و دو ردیفه موجود می باشند که هر یک ویژگی مخصوص به خود را دارا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *