مقالات

جرثقیل برقی از چه اجزایی تشکیل شده است؟

جرثقیل برقی از چه اجزایی تشکیل شده است؟

از چه اجزایی تشکیل شده است؟

جرثقیل برقی از چه اجزایی تشکیل شده است؟   به طور کلی جرثقیل های برقی، ساختمان پیچیده ای ندارند و به طور کلی از یک مکانیزم چرخاننده برای به حرکت در آوردن شفت و یک چرخاننده ی مرکزی و زنجیری برای حمل بار تشکیل شده اند.
همانطور که در ابتدای مطلب گفتیم، برای به حرکت در آمدن چرخاننده ی جرثقیل برقی باید از الکتروموتور ۳ فاز بهره برد.
برای کنترل سرعت و حرکت جرثقیل برقی نیز دسته ای در جرثقیل تعبیه شده است که با این وسیله به راحتی می توان دستگاه را کنترل کرد.
دو زنجیر بکار رفته در جرثقیل های برقی از یک زنجیر دارای تنسایل پایین تشکیل شده است که این نوع زنجیر تنها نقش گرداننده را در جرثقیل ایفا می کند و رنجیر دیگر متصل به قلاب بار است و نقش حمل بار را در جرثقیل برقی ایفا می کند .

 

تیفور

 

انواع کلی جرثقیل برقی:

جرثقیل برقی زنجیری
جرثقیل برقی سیم بکسلی

چه تفاوتی میان جرثقیل برقی زنجیری و سیم بکسلی وجود دارد؟

 

چین بلاک

یکی از تفاوت های عمده ی جرثقیل های برقی سیم بکسلی و زنجیری محدوده ی کارکرد این دو جرثقیل برقی می باشد. معمولا ازجرثقیل برقی سیم بکسلی برای کاربری های با تناژ بالاتر و از جرثقیل برقی زنجیری در کاربری هایی با تناژ کمتر استفاده می شود.
جرثقیل های برقی سیم بکسلی به علت گردش بر روی یک درام نیاز به هزینه ی نگهداری و خرید بیشتری بنسبت به جرثقیل های زنجیری دارند، زیرا تکنولوژی ساخت درام برای جلوگیری از جمع شدن هزینه بر می باشد. از نظر دسته کنترل و موتور هر دو ساختار جرثقیل برقی دارای ساختمان یکسان هستند و به جای درام در جرثقیل زنجیری پس از جمع شدن زنجیر داخل یک محفظه معمولا پلاستیکی قرار میگیرد.
جرثقیل های زنجیری هزینه حفظ و نگهداری و تعمیرات کمتری نسبت به جرثقیل برقی سیم بکسلی دارند زیرا طول عمر سیم بکسل از زنجیر کمتر بوده و قیمت سیم بکسل نیز بالا می باشد.
جرثقیل های زنجیری دارای سرعت لیفتینگ پایینتری نسبت به جرثقیل برقی سیم بکسلی هستند چرا که از مگانیزم انتقال قدرت از دنده اسپراکت بزرگ بر روی دنده اسپراکت کوچک بهره می برند.
تعداد تولید کنندگان جرثقیل برقی زنجیری در دنیا بیشتر بوده و تنوع کاربری و برند در آن بسیار زیاد می باشد و از این لحاظ آپشن های متنوع تری در اختیار کاربران قرار می دهد.
هر زمان جمع شدن سیم بکسل بر روی درام جرثقیل برقی سیم بکسلی بار اندکی به سمت جلو معادل طول درام هدایت میشود که این انتقال افقی یکی از معیب این دسته از جرثقیل ها محسوب میشود.

 

اسلب گیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *