مقالات

جرثقیل دروازه ای

جرثقیل دروازه ای

از مهم ترین ابزار هایی که در دهه های خیر توانسته پیشرفت و رشد چشمگیری داشته باشد جرثقیل ها هستند. با توجه به اینکه صنایع ما هم از نظر نوع و هم از نظر مقیاس تغی یافته است و بزرگتر و بیشتر شده است و بی توجه به افزایش جمعیت و درخواست های بیشتر سبب شده است که در مقابل تقاضا مجبور باشند صنعتگران که عرضه را افزایش دهند برای افزایش عرضه هم قطعا نیاز است که تحول عظیمی در زمینه فرایند کار ها ایجاد کنیم. به همین دلیل است که جرثقیل ها وارد صنعت شدن زیرا بلند کردن و جابجایی وسایل سنگین می تواند برای نیروی انسانی سخت و در بعضی جاها غیر قابل انجام باشد برای مثال جرثقیل های سقفی چند برابر یک لیفتراک کارایی دارند و ایمنی آنها برای جابجایی وسایل حساس بیشتر است. امروز ما در ایتال ابزار قصد داریم که به جرثقیل های دروازه ای بپردازیم. اگر شما هم قصد خرید این ابزارالات را دارید با ما همراه باشید.

جرثقیلهای دروازه ای چیست؟

جرثقیل های دروازه ای مثل جرثقیل های سقفی انواع مختلفی دارند که به دوسته تک پل دو پل تقسیم میشوند. تفاوت عمده جرثقیل های تک پل با جرثقیل های دو پلی است که جرثقیل های تک پل برای وزن هایی کمتر از ۱۰ تن و با دهانه های کمتر از ۲۰ متر استفاده میشود در حالی که جرثقیل های دو پل برای وزن های بالای ۵ تن و با دهانه های بیشتر ا ۱۲ متر کاربرد دارند.

ارگ جرثقیل های سقفی در کنار سالن نصب شوند. این امکان وجود دارد که در یکسو ستون اجرا شده. و کلگی و چرخ جرثقیل دروازه ای بر روی زمین حرکت کند. و در سمت دیگر به صورت جرثقیل سقفی کلگی و چرخ بر روی تیر حمال حرکت کند.

به این نواع جرثقیل ها نیم دروازه ای گفته میشود و باعث میشوند که هم در هزینه ها صرفهه جویی شود و بتوانید ا بیشترین قضای ممکن استفاده کنیم.

ویژگی های جرثقیل دروازه ای

این نوع از جرثقیل را می توان در حالت های تک پل و دوپل اجرا نمود
قابلیت ارایه طراحی های متنوع برای دستیابی به اهداف مورد نظر در اجرای جرثقیل دروازه ای وجود دارد.
برای دستیابی به تجهیزات جرثقیل می توان در حالت دو پل راهرو تعمیراتی اجرا کرد.
جرثقیل دروازه ای موجب سریع تر شدن عملیات بارگیری و تخلیه در مناطق صنعتی می شود.
در موارد خاص می توان جرثقیل دروازه ای را با یک ستون و در حالت تک پل اجرا کرد.
اجرای کنسول در این جرثقیلها امکان دسترسی به فضای خارج از دهانه را فراهم می آورد.
در فضا های آزاد بسیار کارآمد می باشند.
برای تسهیل در اپراتوری جرثقیل دروازه ای و جرثقیل نیم دروازه ای می توان کابین اپراتوری و یا سکوی حمل اپراتور اجرا کرد.

 

طراحی و ساخت جرثقیل دروازه ای

لازم است تا مسیر دسترسی استاندارد برای دسترسی به تجهیزات موتوری و برقی جرثقیل دروازه ای تعبیه شود.
در جرثقیل دروازه ای و جرثقیل نیم دروازه ای لازم است تا طول کلگی و فاصله چرخها با دقت اندازه گیری شود.
انتخاب زاویه بین ستونها در جرثقیل دروازه ای بسیار مهم است.
لازم است تا ستونها در برابر تنش و کمانش کنترل شوند.
در جرثقیل دروازه ای دو پل لازم است تا فاصله پلها از یکدیگر با دقت طراحی شود.
کلیه قسمتهای سازه ای در برابر تنش در همه نوع جرثقیل سقفی و جرثقیل دروازه ای باید کنترل شود.
در جرثقیل دروازه ای علاوه بر کنترل خیز وسط دهانه جرثقیل که در جرثقیل سقفی متداول است لازم است تا خیز مجاز در بخشهای مختلف سازه کنترل شود.
توصیه می شود تا تجهیزات موتوری و برقی جرثقیل دروازه ای به منظور حفاظت در برابر تابش مستقیم آفتاب و یا در برابر بارش باران مجهز به سایبان مناسب باشند.
استانداردی و همچنین تجربه طولانی مدت نیروهای انسانی می باشد.
طراحی اتصالات در انواع مختلف جرثقیل دروازه ای و جرثقیل نیم دروازه ای بسیار مهم است.
اثر باد بر روی توان موتورهای حرکت طولی و عرضی جرثقیل دروازه ای بسیار تاثیرگذار است.
توجه و بکار بستن موارد مذکور و همچنین برخی نکات دیگر در گرو دانش مهندسی و تسلط بر الزامات
لازم است تا جرثقیل دروازه ای در مقابل اثر باد و همچنین نیروهای زلزله در برابر واژگونی کنترل شود.
کلیه مراحل ساخت جرثقیل دروازه ای می بایست با دقت مضاعف و منطبق بر استاندارد اجرا شود. رعایت تلورانسهای استانداردی در پروسه ساخت و نصب جرثقیل دروازه ای و جرثقیل نیم دروازه ای الزامی است.

 

حرف آخر

در این مقاله از سایت ایتال ابزار سعی کردیم به یکی از پرطرفدار ترین جرثقیل ها را یعنی جرثقیل های دروازه ای را به شما معرفی کنیم و ویژگی ها و کاربرد های آن را بازگو کنیم چون اگر شما شما صنعتگر هستید و جرم وسایلتان از یک تن بیشتر شود به یکی از این جرثقیل ها نیاز پیدا خواهید کرد. این شما هستید که با خواندن این مقاله و ویژگی ها و نکات آن تصمیم بگیرید که این جرثقیل ها برای شما مناسب است و اگر این جرثقیل مناسب است کدام یک از انواع آن مناسب تر است.

اگر نتوانسته جرثقیل مناسب خود را پیدا کنید میتوانید میتوانید به قسمت وبلاگ سایت ایتال ابزار مراجعه کنید و معرفی انواع ابزار ها را همراه با ویژگی های آنها مطالعه کنید و ابزار مناسب خود را انتخاب کنید همچنین شما میتوانید با مراجعه به قسمت راه های ارتباط سایت بازرگانی با ما تماس حاصل کنید و برای ثبت سفارش و دریافت مشاوره خرید اقدام نمایید. همکاران ما در ایتال ابزار سعی دارند که که بهترین محصولات را در دسته های تسمه جغجغه و کرپی استیل و جرثقیل دستی و … را در بهترین برند های روز دنیا و در بالاترین کیفیت و بیشترین تنوع محصولی و بهترین قیمت برای شما مشتریان عزیز به ارمغان بیاورند. امید است که بتوانیم رضایت شما مشتریان عزیز را جلب کنیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *