مقالات

جرثقیل زنجیری چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

جرثقیل زنجیری

جرثقیل زنجیری چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

جرثقیل در واقع نوعی ماشین، سازه یا دکل مرتفعی است که با بهره‌گیری از طناب و قرقره جهت پایین آوردن یا بالا کشیدن لوازم سنگین مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این دستگاه معمولاً در صنعت حمل و نقل برای حرکت دادن اجسام مختلف و یا بارگیری استفاده می‌شود.

جرثقیل در واقع نوعی ماشین، سازه یا دکل مرتفعی است که با بهره‌گیری از طناب و قرقره جهت پایین آوردن یا بالا کشیدن لوازم سنگین مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این دستگاه معمولاً در صنعت حمل و نقل برای حرکت دادن اجسام مختلف و یا بارگیری استفاده می‌شود. جرثقیل زنجیری از کاربردی‌ترین جرثقیل‌ها به شمار آمده که در ادامه توضیحات بیشتری درباره این وسیله ارائه می‌دهیم.

تعریف جرثقیل زنجیری

همان‌طور که اشاره شد جرثقیل‌های زنجیری از جمله تجهیزاتی هستند که برای پایین یا بالا آوردن بارهای سنگین با استفاده از یک زنجیر به کار گرفته می‌شوند. این جرثقیل‌ها متشکل از دو چرخ دنده بوده که زنجیر داخل آن پیچیده شده است. هنگامی که زنجیر کشیده شود، به دور چرخ‌ها چرخانده شده و به‌وسیله قلاب می‌تواند لوازم مختلف را بلند کند.

یکی از قابلیت‌های مهم جرثقیل‌ها و بالابر زنجیری این است که با وصل شدن به کیسه‌های زنجیردار یا قلاب‌های بالابر می‌توانند بار را به نحو مساوی به سمت پایین و بالا حرکت دهند. در کشورمان این مدل از جرثقیل‌ها را با عنوان‌هایی مانند جرثقیل کارگاهی، جرثقیل دستی، جرثقیل سقفی و یا بالابر سقفی نیز می‌شناسند.

جرثقیل‌های زنجیری و انواع آن

جرثقیل‌های زنجیری انواع مختلفی دارند که هر کدام از ظرفیت معینی برای حمل بار برخوردار هستند. جرثقیل ۲ تن زنجیری، جرثقیل ۳ تن زنجیری، جرثقیل ۵ تن زنجیری و غیره از جمله این جرثقیل‌ها به شمار می‌آیند. همچنین جرثقیل‌های زنجیری از نظر کلی به دو نوع سقفی و بلبرینگی تقسیم می‌شوند که نوع بلبرینگی آن در مقایسه با نوع سقفی از طول عمر و استقامت بالاتری برخوردار است.

در بازار، جرثقیل زنجیری از نوع چهارکاره نیز وجود دارد که این مدل جرثقیل‌ها به همراه ترولی سقفی جهت قرار گرفتن و حرکت برروی ریل‌های سقفی کاربرد دارند. اغلب این جرثقیل‌ها برای کارخانه‌های کوچک و کارگاه‌ها جهت حمل بار با ظرفیت کمتر از پنج تن مورد استفاده قرار می‌گیرند. هرچند ظرفیت جرثقیل‌های دستی به ۲۰ تن نیز می‌رسد اما باید در نظر داشت که از سرعت باربرداری و انتقال بار کمتری برخوردار هستند.

اجزای جرثقیل زنجیری به صورت کلی عبارتند از:

مکانیزم ترمز
محافظ پوشش دولایه
بدنه فولادی
پدال‌های جغجغه‌ای
بوشن‌ها
هدایت‌کننده زنجیر بار
ترمز زنجیر
قلاب‌ها
زنجیر بار

جرثقیل زنجیری

جرثقیل زنجیری

جرثقیل‌های زنجیری و معرفی اجزاء آن

اجزای جرثقیل‌های زنجیری از نظر کلی به سه بخش تقسیم می‌شود که شامل قلاب‌ها، زنجیرها و مکانیزم بالابر است. این جرثقیل‌ها دارای دو حلقه زنجیر از جمله زنجیر بار و زنجیر دستی هستند. مکانیزم بالابر دارای یک چرخ بوده که زنجیر دستی به دور آن پیچیده شده است. جهت بالا بردن بار، این زنجیر به وسیله نیروی انسانی به طرف پایین کشیده می‌شود. چرخ قرار گرفته در داخل مکانیزم بالابر جایگاه ویژه‌ای جهت دانه‌های زنجیر دارد که چرخش آن در زمان کشیدن زنجیر صورت می‌گیرد.

کشیدن زنجیر بالابر باعث راه‌اندازی مکانیزم جرثقیل شده و سپس بار به آسانی به سمت بالا یا پایین هدایت می‌گردد. قلابی در قسمت انتهایی زنجیر بار وجود دارد که با استفاده از آن می‌توان بار را به‌وسیله کیسه بار یا تسمه متصل کرد. علاوه بر این در بالای جرثقیل نیز قلابی جهت آویزان کردن قرار دارد. با استفاده از این قلاب این امکان را دارید که جرثقیل را به سیستم ترولی، سقف و دیگر سازه‌ها که تحمل وزن جرثقیل و بار آن را دارند، آویزان نمایید.

لیفتر مگنت چیست؟

جرثقیل‌های زنجیری و موارد کاربردی آن

جرثقیل‌های زنجیری در زمینه‌های مختلفی جهت جابه‌جایی اجسام و باربرداری مورد استفاده قرار می‌گیرند. از دیگر کاربردهای این دستگاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

جهت جابه‌جایی و انتقال دستگاه‌ها به منظور تراز کردن محیط
قابل استفاده در کلیه مسیرهای سیال در کارگاه‌ها و کارخانه‌ها جهت انتقال پالت، ابزار و غیره
به منظور نگهداری قطعات مختلف جهت جوشکاری و پوشش‌دهی
جابه‌جایی و همچنین آسان‌تر شدن فرآیند باربرداری در امور حساس مانند رنگ کوره‌ای، اتاق سندبالاست و غیره
سوار کردن لوازم و قطعات برروی دستگاه‌های صنعتی مانند تراشکاری، فرز تراش، سنگ محور، بورینگ و غیره
جدا کردن قطعات قفل‌شده در محیط‌های کوچک کارگاهی
کمک به تعادل برای استفاده از برخی ماشین‌های کاری و تخصصی مثل دریل‌کاری و غیره

تسمه بلت چیست؟

خرید جرثقیل زنجیری

با توجه به اینکه جرثقیل.های زنجیری از نظر برند و مدل، انواع مختلفی در بازار دارند، ضروری است این دستگاه را از فروشگاه‌ها و مراکز معتبر خریداری کنید. با خرید جرثقیل زنجیری استاندارد و باکیفیت مانند جرثقیل سامسونگ دیگر نگرانی‌ای از بابت ایمنی و طول عمر جرثقیل نخواهید داشت. این‌گونه جرثقیل‌ها توانایی حمل بار با وزن نیم الی ۵۰ تن را داشته و می‌توان در بسیاری موارد از آن استفاده کرد.

جمع‌بندی

جرثقیل‌های زنجیری از کاربردی‌ترین جرثقیل‌ها در بازار محسوب می‌شوند که بر اساس ظرفیت شامل جرثقیل ۲ تن زنجیری، جرثقیل ۳ تن زنجیری، جرثقیل ۵ تن زنجیری و غیره هستند. همچنین جرثقیل‌های فوق از نظر عملکرد در دو نوع بلبرینگی و سقفی تقسیم‌بندی می‌شوند. از مهم‌ترین موارد استفاده این جرثقیل‌ها می‌توان به باربرداری و جابه‌جایی اجسام سنگین در کارخانه‌ها و یا محیط‌های کارگاهی اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *