مقالات

راهنمای انتخاب جرثقیل و پولیفت دستی زنجیری

جرثقیل زنجیری

 

جرثقیل دستی زنجیری چیست؟

جرثقیل دستی زنجیری یا CHAIN BLOCK، دستگاهی است که با استفاده از انتقال نیروی چرخشی چرخ دنده ها به یک زنجیر میتواند اجسام سنگین حتی تا وزن ۲۰ تن را بدون استفاده از نیروی برق و تنها با بهره گیری از نیروی دست انسان در ارتفاع ۶ متر از سطح زمین جابجا کند.

با وجود پیشرفت تکنولوژی و راحت تر بودن کار باجرثقیلهای برقی، جرثقیلهای دستی زنجیری همچنان به علت قیمت بسیار پایین تر نسبت به انواع جرثقیل های برقی (به طوری که به عنوان مثال قیمت یک جرثقیل دستی ۱ تن حداقل یک دهم یک جرثقیل برقی ۱ تن می باشد)، به طور گسترده تر در کارگاه ها و صنایع کوچک کاربرد دارند.

انواع جرثقیل دستی زنجیری

جرثقیل های دستی زنجیری معمولا در برندهای معتبر در ظرفیت های زیر قابل تهیه است:

۰.۵ تن – ۱ تن – ۱.۵ تن – ۲ تن – ۳ تن – ۵ تن – ۷.۵ تن – ۱۰ تن – ۱۵ تن و ۲۰ تن در دو مدل VP (بوشی) و VL (بلبرینگی) در دو ارتفاع استاندارد ۳ متری و ۶ متری تولید و به بازار عرضه می شوند.

لیفتر مگنت چیست؟

راهنمای استفاده از جرثقیل های دستی زنجیری

به علت اینکه جرثقیل های زنجیری معمولا جهت جابجایی بار در ارتفاع نصب میشوند، جهت انتقال نیروی دست به چرخ دنده های فولادی از یک زنجیر معمولی که به صورت یک حلقه بسته دور یک فلکه قرار گرفته است استفاده میشود که به آن زنجیر راهنما یا زنجیر فلکه می گویند.

اگر شما نیاز دارید که پس از بلند کردن بار آن را در راستای افقی نیز حرکت دهید میتوانید جرثقیل دستی را روی یک ترولی (کالسکه) نصب کنید و با سوار کردن ترولی بر روی یک تیر آهن که در زیر سقف سالن شما نصب شده است بار را در راستای افقی نیز حرکت دهید.

 

به طور خلاصه به برخی از مشخصات فنی جرثقیل های دستی ویتال اشاره میکنیم:

طراحی خورشیدی و فلکه های فورجد و ماشین کاری شده در جهت راحتی و کاهش نیروی درخواستی برای کشش با دست
سیستم دو محور و دو غلطک راهنمای جرثقیل
استفاده از زنجیر بار فولادی با گرید ۸۰ مطابق استاندارد ۳۵۷۷
قلابهای بالا و پایین ازجنس فولاد فورجد که در اثر اضافه بار به آرامی خم میشوند تا در مورد اضافه بار هشدار دهند
استفاده از زنجیر گالوانیزه استاندارد برای فلکه جرثقیل

انواع پولیفت دستی زنجیری

پولیفت های دستی زنجیری در ظرفیت های: ۰.۵ تن – ۸۰۰ کیلویی – ۱.۶ تن – ۳.۲ تن – ۶.۳ تن – ۹ تن تولید و به بازار عرضه میشوند.

پولیفت دستی زنجیری چیست؟

پولیفت دستی یا LEVER BLOCK، دستگاهی است که از نظر سیستم عملکرد شباهت بسیاری به یک جرثقیل زنجیری دارد با این تفاوت که جرثقیلهای دستی معمولا جهت جابجایی بار در راستای عمودی مورد استفاده قرار میگیرد ولی پولیفت زنجیری معمولا جهت کشش اجسام در راستای افقی و یا مورب مورد استفاده قرار میگیرد. به همین علت انتقال حرکت دست به چرخ دنده ها توسط یک دسته (که به صورت جغجغه ای کارمیکند) صورت میگیرد.

از پولیفت معمولا برای ساخت و نصب سازه های فلزی و ساختمانی جهت کشش و نگهداشتن ستون های عمودی جهت انجام عملیات جوشکاری و فیکس کردن ستون و یا در صافکاری ها جهت کشیدن شاسی اتومبیل استفاده میشود. طول زنجیر پولیفت در حالت استاندارد معمولا ۱.۵ متر میباشد.

تسمه بلت چیست؟

تفاوت پولیفت و تیفور چیست؟

شاید بخواهید بدانید تیفورها چه هستند و تفاوتشان با پولیفت در چیست. لازم به ذکر است که تیفورها نوع دیگری از دستگاه هایی هستند که جهت کشش بار در راستای افقی مورد استفاده قرار میگیرند. در تیفور جهت انتقال نیرو از یک سیم بکسل قلاب دار به طول ۲۰ متر استفاده میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *