مقالات

زنجیرهای حمل بار استیل و فولادی چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

زنجیرهای حمل بار استیل و فولادی چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

زنجیرهای حمل بار استیل و فولادی چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

همانطور که گفتیم زنجیرهای حمل بار دارای گرید های مختلفی از جنس استیل و فولاد تولید می شوند. هر نوع زنجیر حمل بار با توجه به متریال تولیدی ای که دارد،دارای خواص مکانیکی مختص به خود می باشد.
یکی از تفاوت های عمده میان زنجیر حمل بار فولادی و استیل این است که، زنجیر حمل بار فولادی دارای مقاومت کششی بالاتری می باشد و از این جهت انتخاب بهتری برای کارهای مربوط به حمل بار می باشد و از آن بیشتر در کارهای لیفتینگ ، جرثقیل دستی زنجیری و پولیفت ها استفاده می شود.
یکی از ویژگی های منفی زنجیرهای حمل بار فولادی،ضعف زنجیر در برابر رطوبت و زنگ زدگی است.معمولا برای مناطق مرطوب از زنجیرهای حمل بار استیل استفاده می شود .البته این را باید دانست که قیمت زنجیر حمل بار استیل با وجود پایین تر بودن تنسایل کششی از قیمت زنجیرحمل بار فولادی در قطر برابر بالاتر می باشد.

 

تسمه جغجغه

 

چه تفاوتی بین زنجیر بار با زنجیر لنگر وجود دارد؟

در اتصالات زنجیرهای لنگر معمولا در وسط هر دانه یک میله نگهدارنده تعبیه شده است که از در هم رفتن دانه ها در یکدیگر جلوگیری می کند.
به همین علت معمولا زنجیرهای لنگر وزن بالاتری به نسبت زنجیرهای بار دارند و همچنین به نسبت زنجیرهای بار دارای انعطاف پذیری کمتری می باشند و آزادی حرکتی کمتری نسبت به زنجیرهای بار دارند.

 

انواع دیگر زنجیرهای حمل بار:

• زنجیرهای Stud: این نوع زنجیر حمل بار جهت کارهای صنایع دریایی طراحی شده است.استفاده از این نوع زنجیر برای بارگیری با جرثقیل توصیه نمی شود. معمولا این نوع زنجیرها هنگام تست دچار کشیدگی و افزایش طول نمی شوند و دارای اندازه ی ثابتی می باشند.

 

 

پولیفت سیم بکسلی

 

• زنجیرهای Bush Roller Chain:

این نوع زنجیر معمولا در وسایلی همچون: دوچرخه، موتورسیکلت و لیفتراک استفاده می شود.از این نوع زنجیر معمولا به علت نداشتن قابلیت انعطاف به کناره ها برای بلند کردن بارهای معلق استفاده نمی شود.

 

• زنجیرهای گرید ۴۳ :

این نوع زنجیر کاربرد زیادی در صنایع ساختمانی،کشاورزی و چوب بری دارد و کاربرد باربری ندارد.

 

• زنجیرهای گرید ۳۰ یا Proof Coil:

معمولا از این نوع زنجیر برای مهار بار استفاده می شود و نباید از آن برای بلند کردن بار استفاده نمود.

 

• زنجیرهای گرید ۶۵ :

از این نوع زنجیر برای بستن بار استفاده می شود و از آن نباید به هیچ عنوان برای بلند کردن بار استفاده نمود.

 

 

کرپی استیل

 

• زنجیرهای گرید ۷۰/۷۵ :

این نوع زنجیر نیز برای بستن بار کاربرد دارد و از آن به هیچ عنوان نباید برای بلند کردن بار استفاده کرد.برخی اوقات برای شناسایی این زنجیر ها از سایر زنجیرها، پلاک های زرد رنگ به آن نصب می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *