مقالات

زنجیر موتور چیست؟

زنجیر خشکه

به زنجیر موتورسیکلت خود توجه کنید

زنجیر یا زنجیر تایم یکی از لوازم یدکی موتورسیکلت است که کیفیت و عملکرد صحیح آن بر افزایش طول عمر و کیفیت حرکت موتور سیکلت تاثیر مستقیم دارد. در این نوشته به نکاتی مهم میپردازیم که لازم است در مورد زنجیر موتورسیکلت بدانید.

زنجیر موتور چیست؟

این قطعه، زنجیری فلزی است که به منظور انتقال نیروی محرکه و حفظ قدرت انتقال بر روی موتورسیکلت ها نصب می شود تا نیروی منشعب از موتور از طریق زنجیر دستگاه عبور کند.

زنجیر تایم مقاومت بالایی دارد، اما به دلیل این که در معرض عوامل خارجی قرار دارد، آسیب های زیادی به آن وارد می ‌شود؛ از این رو برای مراقبت از آن، باید به طور منظم روغن کاری شود.

بنابراین مانند دیگر قطعات موتور سیکلت نیاز به سرویس مداوم، تعمیر و تعویض دارند و برای اطمینان از حرکت صحیح دستگاه باید در حالتی ثابت و مطمئن نگه داری شوند.

زنجیر موتور بین دوچرخ دنده گیربکس و چرخ عقب قرار گرفته و توسط حرکت این دو چرخ دنده، حرکت زنجیر هدایت می شود و قدرت خود را از طریق قسمت جلویی دستگاه که انجین نیز در آنجا نصب ‌شده است، دریافت و به قسمت عقب منتقل می ‌کند.

تصویر شماتیک ساختار زنجیر موتورسیکلت

معرفی انواع زنجیر موتور سیکلت

زنجیرهای موتورسیکلت بر اساس کیفیت و شکل ظاهری در نمونه های مختلفی تولید شده اند؛ به همین منظور در ادامه به معرفی چهار مدل رایج و پرطرفدار آن می پردازیم.

زنجیرهای استاندارد

این مدل وزن سبکی دارند و از قدیمی ترین نمونه های قطعه شناخته می شوند؛ در آنها معمولا حلقه ای بین صفحه جانبی بیرونی و داخلی زنجیر وجود ندارند. امروزه این زنجیرها را بر روی موتورسیکلت های مدرن نخواهید دید و تنها ممکن است برای موتورسیکلت های کوچک استفاده شود.

حلقه های O-Ring

حلقه های این مدل شبیه به O می باشد و بین صفحات جانبی زنجیر قرار می گیرند تا اصطکاک کم تری بر روی یکدیگر ایجاد کنند. در صورت نگهداری صحیح از این زنجیر چرخ موتور سیکلت، می توانید دوازده تا هجده هزار مایل سواری را انتظار داشته باشید.

زنجیرهای حلقه ای X

حلقه ای X، نسل جدیدی از این محصول هستند و ظاهری شبیه به X دارند. استفاده از روغن زنجیر موتور این مدل راحت تر می باشد و طول عمر آن ها تا 40 درصد افزایش می یابد.

زنجیر چرخ Heavy Duty

بیشتر برای موتورسیکلت های متوسط ​​در جاده استفاده می شود، هم چنین در اکثر موتورسیکلت های MX از HD (Heavy Duty) استفاده می گردد.

زنجیر حمل بار چیست؟

عوامل مهم در انتخاب بهترین زنجیر موتور سیکلت

در ادامه، فاکتورهایی را بیان میکنیم که لازم است هنگام خرید زنجیر موتورسیکلت، به آنها توجه کنید.

قیمت زنجیر موتور سیکلت

برای انتخاب بهترین زنجیر موتور سیکلت، باید به دنبال مدل هایی بگردید که در کنار کیفیت و کارایی بالاتر، قیمت مناسب تری داشته باشد؛ به همین منظور باید جوانب مثبت و منفی هر محصول را ارزیابی کنید که کدام مدل نسبت به قیمتی که می پردازید ارزش بیشتری دارد و پس از آن محصول مورد نظر خود را خریداری نمایید.

سهولت نصب

نصب آسان از دیگر گزینه هایی است که باید در انتخاب آن دقت داشته باشید، زیرا این امر در وقت و هزینه های جانبی صرفه جویی می نماید البته زنجیرهای قدیمی نسبت به نمونه های جدید، نصب آسان تری دارند.

استحکام کششی

استحکام کششی از مهم ترین عوامل برای انتخاب و تعیین کیفیت می باشد، بنابراین باید موردی را انتخاب کنید که تحمل بار سنگین را داشته باشند و به راحتی پاره نشوند.

دوام بالا

زنجیر ایده آل استحکام و دوام بالایی دارد، با اینکه نیاز به تعمیر و نگهداری منظم دارد اما اگر وقت سرویس آن را ندارید، مدل هایی وجود دارند که از قبل روغن کاری شده اند و اصطکاک کمتری بین فلزات آن ایجاد می شود. برای روغن کاری زنجیر تایم موتور سیکلت از اسپری گریس زنجیر موتور استفاده کنید تا تاثیر بیشتری بر روان شدن آن داشته باشد.

تعداد حلقه ها

قبل از خرید، باید تعداد حلقه های مورد نیاز خود را مطابق با نوع موتورسیکلت مشخص کنید و متوجه شوید به چند حلقه نیاز دارید. می توانید این کار را با جدا کردن زنجیر و بررسی تعداد حلقه های زنجیر قدیمی انجام دهید، چنان چه زنجیری که بیش از مقدار مورد نیاز شما باشد خریداری کردید، بهتر است از دستگاه زنجیر شکن برای کوتاه کردن آن استفاده کنید.

علت صدا دادن زنجیر موتورسیکلت

یکی از نکاتی که باید در مورد زنجیر موتورسیکلت به آن توجه کنید، صدای زنجیر است. صدای زنجیر موتور میتواند دلایل مختلفی داشته باشد که با توجه به نوع صدا میتوانید دلیل صدا را تشخیص دهید.

صدای شلق شلق: شل بودن زنجیر

صدای ویز ویز غیر ممتد: خراب بودن زنجیر

صدای جیر جیر: خشک بودن زنجیر و نیاز به روغن کاری

صدای ویز ویز: سفت بودن زنجیر

علت شل و سفت شدن زنجیر موتورسیکلت

یکی از دلایل مهم شل و سفت شدن زنجیر موتور، بی کیفیت بودن زنجیر یا غیر اصل بودن آن است. هنگام خرید زنجیر حتما به اصل بودن آن توجه کنید و یک جنس باکیفیت خریداری کنید. اجناس بی کیفیت، معمولا پس از مدت کوتاهی شل یا سفت میشوند و نه تنها کارایی خود را از دست میدهند، بلکه باعث آسیب دیدن سایر اجزای موتور هم میشوند. در ادامه به بررسی علت های شل شدن و سفت شدن زنجیر موتور سیکلت میپردازیم.

شل شدن زنجیر موتور

شل شدن زنجیر موتور، معمولاً به دلیل سفت نبودن محور عقب یا پیچ و مهره های کشنده ی زنجیر ایجاد می شود. یکی دیگر از دلایل این مشکل، می‌تواند ناشی از درگیر نشدن کافی زنجیر با دندان های چرخ دنده، فرسودگی دندان‌های چرخ‌دنده، یا اندازه نامناسب زنجیر نصب شده باشد.

سفت شدن زنجیر موتور

اگر زنجیر سفت باشد، هم به زنجیر فشار می آید هم به محور، این فشار نه تنها در هنگام حرکت و روشن بودن موتور، بلکه در هنگام خاموش بودن آن نیز به محور و زنجیر فشار وارد شود. البته این موارد، تنها آسیب های یک زنجیر سفت نیستند…. خورشیدی های موتورسیکلت، بوش های خورشیدی، توپی چرخ عقب هم در معرض آسیب خواهند بود.

سرویس و تعمیر زنجیر موتور سیکلت

همانطور که میدانید، موتورسیکلت هم مانند هر وسیله ی دیگری به مراقبت احتیاج دارد، اگر این مراقبتها انجام نشوند، عمر مفید موتورسیکلت و زنجیر آن را کم میکنند. در ادامه، روش های مراقبت و بررسی زنجیر را خواهیم دید.

زنجیر را در بازه‌ های زمانی منظم، تمیز کرده و با اسپری زنجیر چرخ، روغن‌ کاری کنید.

برای موتور سیکلت های خیابانی پیشنهاد می شود، بعد از هر 300 تا500 مایل حرکت، آن را روغن کاری کنید. روانکاری زنجیر موتورسیکلت برای موتورهای دیگر، نظیر موتور کراس باید دقیق تر و منظم تر باشد.

بعد از انجام روغن کاری، به موتورسیکلت خود 30 دقیقه زمان دهید تا روغن کاملا خشک شود و پس از آن حرکت کنید.

زنجیر چرخ در زمان حرکت موتورسیکلت، نباید گیر داشته باشد.

شل و سفت بودن زنجیر چرخ را طبق نکاتی که در بالاتر توضیح داده شد، بررسی کنید؛ زنجیر چرخ شل در حرکت موتورسیکلت اختلال ایجاد کرده و زیادی سفت بودن آن هم، باعث می‌شود که فشار زیادی به زنجیر وارد شود و حتی به محور قسمت اصلی نیز آسیب وارد شود.

علاوه بر موارد گفته شده باید مسیر حرکت زنجیر چرخ را بررسی کنید تا از تراز بودن و مستقیم بودن مسیر حرکت زنجیر اطمینان حاصل کنید.

آموزش شست و شو و تنظیم زنجیر تایم موتور سیکلت

در این آموزش شستشو و چرب کردن زنجیر موتورسیکلت توجه داشته باشید که با اینکه هنگام کار کردن موتور زنجیر آن روغنی و چرب می­شود، باز هم باید آن را چرب و روان کنید تا سواری بهتری داشته باشید و عمر زنجیرتان طولانی­ تر شود.

ابزاری که برای کار نیاز دارید پایه موتورسیکلت، سینی، وسیله تمیزکردن زنجیر و ماده چرب کننده است.

در ابتدا بهتر است موتورسیکلت خود را 10 دقیقه روشن کرده و حرکت دهید تا زنجیر کمی گرم شود و راحتتر تمیز شود.

سپس جک را بزنید، موتور را خلاص کنید، پشت آن قسمتی که میخواهید تمیز کنید یک تکه کارتن مقوایی قرار دهید تا جای دیگری کثیف نشود.

به زنجیر موتورسیکلت خود توجه کنید

زنجیر را به آرامی بچرخانید و اسپری بزنید تا وقتی که کل زنجیر خیس شده باشد.

سپس آن قسمت زنجیر که بیشتر در معرض دود است اسپری بزنید.

البته همانطور که در بالاتر اشاره شد، بهتر است یک کارتن یا کاغذ را پشت محل بگذارید تا باقی اجزای موتور کثیف نشوند.

۱۰ دقیقه صبر کنید تا اسپری جذب زنجیر شده و خشک شود.

حتی قبل از اینکه فرچه بکشید، متوجه میشوید که چقدر زنجیر تغییر کرده و تمیز شده است. حالا فرچه را بردارید. به ۲ طریق می­توانید از آن استفاده کنید.

برس فرچه را روی زنجیر قرار دهید و به صورت افقی روی آن بکشید.

یا موتور را روشن کنید و روی دنده ۱ بگذارید، دست دیگر خود را روی گاز قرار دهید تا سرعت حرکت زنجیر را کنترل کنید.

مراقب باشید انگشت خود را لای زنجیر نگذارید.

تسمه بلت چیست؟

چند نکته ی مهم

قبل از اسپری زدن، بهتر است با شلنگ آب هرگونه کثیفی یا آشغال چسبیده به زنجیر را بشویید.

بعد از خشک شدن زنجیر، چرب کننده را بردارید و یادتان باشد که فقط لایه بیرونی زنجیر و زنجیره های داخلی که با اهرم در تماس است را باید چرب کنید .

یا در همان ابتدا زنجیر را ثابت نگه دارید و آنقدر که لازم است اسپری به آن بزنید یا اینکه زنجیر را حرکت دهید و روی تمام آن اسپری بزنید.

پس از اتمام کار از سواری نرم و راحت خود و طول عمر زنجیر لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *