مقالات

سیم بکسل های کلایمر

سیم بکسل های کلایمر

مغزی سیم بکسل های کلایمری:

مغزی این نوع سیم بکسل در بخش مرکزی آن قرار دارد و رشته های طناب سیم به دور هسته ی محکم سیم بکسل کلایمری تابیده شده است. وظیفه ی اصلی مغزی سیم بکسل کلایمری، نگهداری از رشته‌های طناب این نوع سیم بکسل می‌باشد.

 

تسمه جغجغه

 

مغزی سیم بکسل کلایمری باید دارای قطر بزرگ و حساب شده ای باشد تا در هنگام تحمل بار توسط طناب مانع تماس بین رشته‌ها باشد و پس از تحمل بار پاره و پوسیده نگردد.

معمولا مغزی سیم بکسل های کلایمری از دو نوع فولادی و الیافی به وجود آمده اند که با علائم اختصاری IWRC و FC معرفی می‌شوند. طبیعتا سیم بکسل کلایمری با مغزی فولاد استحکام بالاتری به نسبت سیم بکسل کلایمری با مغزی الیافی دارد و البته انعطاف کمتری نیز به نسبت سیم بکسل کلایمری الیافی نیز دارد. بنابراین نوع کاربرد سیم بکسل کلایمری معیار بسیار مهمی در انتخاب مغزی آن می باشد. مغزی سیم بکسل خود نیز از چند رشته تشکیل می‌شود که آنها هم بافت منحصر به فردی را دارند.

 

پولیفت سیم بکسلی

 

 

سیم بکسل با مغزی فولادی ممکن است خود به صرت یک سیم بکسل مستقل عمل کند که در این صورت به آن مغزی سیم بکسل مستقل IWRC می‌گویند. همچنین در رابطه با سیم بکسل با قطر کمتر از ۱۰میلی‌متر مغزی فولادی باید گفت که این نوع معمولاً از یک رشته مفتول فولادی WSC به وجود آمده است.

سیم بکسل های مغزی الیافی FC از الیاف مصنوعی یا الیاف طبیعی به وجود می آیند. اگرچه هنوز استفاده از کنف طبیعی در ساخت سیم بکسل متداول است، الیاف مصنوعی نظیر پلی‌پروپیلین به طور روز افزون به عنوان مغزی سیم بکسل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لازم بذکر است که از مغزی فولادی موقعی استفاده می‌شود که نیروی کشش و استحکام طناب بیشتر از عوامل دیگر مورد نظر باشد. در حالی که در مورد مغزی الیافی قابلیت انعطاف طناب نسبت به نیروی کشش آن اهمیت بیشتری دارد.

 

کرپی استیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *