مقالات

معرفی انواع اندازه کرپی

کرپی استیل

معرفی انواع اندازه کرپی

پیچ های منحنی دار یا پیچ های خمیده (خم کاری شده) نصبت به مدل های مختلفی که دارند از ابعاد مختلف نیز برخوردار هستند، تنوع در ابعاد و اندازه این قطعات بسیار زیاد است.

سایز و اندازه کرپی ها بنا به کاربرد و محل نصب از ابعاد گوناگون ساخته و تولید میشوند، اندازه های مختلف آن ها بر حسب مصارف و کاربرد هایی که دارند تولید و ارائه بازار میشوند اگر ابعاد های گوناگون آن را به طور خلاصه بخواهیم شرح دهیم میتوانیم بگوییم که شامل نمونه های پیچ بست کرپی کوچک، سایز متوسط و پیچ بست کرپی بزرگ میشود. سایز ها و اندازه های خیلی کوچک و خیلی بزرگ هم میتوان به آن اضافه نمود.

البته در اغلب مواقع از ارتفاع یا قد و بلندی نیز استفاده میشود (یکی از مشخصه های مهم می باشد) مثلا انواع کرپی بلند و انواع کرپی کوتاه که نمونه ای دیگر از مشخصه های ابعاد این قطعات تولیدی صنعتی میباشد. در مورد لیست سایزهای کرپی در قسمت لیست محصولات مطالب و تصاویری ارائه خواهد شد که میتوانید از آن قسمت وب سایت استفاده کنید.

در مشخصه هایی از اندازه گیری که نیاز است باید به انواع قطر ها، انواع طول ها، انواع عرض ها، انواع ارتفاع، انواع ضخامت ها توجه داشت و همچنین در برخی از مدل هایش فاصله بین دو دهنه یا فاصله داخلی انحنا ها یا خمیدگی های موجود نیز از بخش های مهم در اندازه ها محصوب می شوند.

در اندازه گیری ها میتوان اندازه ها را به میلیمتر و یا اینچ حساب نمود که به اصطلاح به آنها پیچ خم شده میلیمتری (متریک) و یا پیچ خم شده اینچی گفته میشود. در بیشتر مواقع در ایران اندازه ها را به میلیمتر (به علت استاندارد استفاده در کشور) میگیرند و استفاده میکنند.

بست بکسل چیست؟

نحوه اندازه گیری کرپی ها

اندازه های پیچ کورپی بر حسب مدل ها و کاربردشان مختلف میباشد سایز های پیچ کورپی در قطر و طول کوچک تا قطر و طول بزرگتر بر حسب کاربرد هایشان تولید میگردند و سایز پیچ کورپی ها مشخص می شود. پیچ کورپی بست یکی از قدیمی ترین نوع اتصال های به کار رفته در انواع سازه ها و قطعات مختلف می باشد.

به این دلیل نحوه اندازه گرفتن پیچ کورپی ها بر اساس مدل هایشان مختلف است و بر این اساس مقاله ای جداگانه برای این موضوع در نظر گرفته ایم که میتوانید آن را مطالعه نمایید. در اینجا به موارد مهم و کلی اشاره میشود.

در نمونه مدل هایی از کورپی ها که برای لوله های انتقال دهنده ی نفت و گاز در صنعت پایپینگ و همچنین لوله های آب و فاضلاب و یا هر نوع لوله ای که مورد استفاده قرار میگیرند باید به نکته ای توجه داشت. ابعاد بست پیچ های مخصوص لوله بدلیل اینکه برای لوله ها مورد استفاده قرار میگیرند. با توجه به سایز لوله ها مورد استفاده قرار میگیرند.

نکته: برای اندازه گیری و یا سایز بندی کرپی لوله باید به این مورد، توجه نمایید که اندازه دهانه کورپی بر مبنای اندازه بیرونی لوله ها محاسبه می شود و نه میزان اندازه داخلی لوله ها و باید نصبت به این موضوع اندازه مد نظر را بدست آورد.

به طور مثال برای کورپی یو شکل چند ابعاد مهم است که در هنگام خرید و تهیه باید به آن ها دقت کرد.

گزینه A قطر مفتول میله یا ضخامت قسمت رزوه شده که قسمت مهره خور آن مشخص می شود برای مثال M20 که نشان از قطر 20 میلیمتری است و مهره 20 به آن میخورد و به آن کورپی نمره 20 نیز میگویند.

گزینه B قطر دهنه از داخل به داخل دو طرف پیچ ها که رزوه شده اند یا همان پایه های کورپی.

گزینه C طول کورپی (ارتفاع) از قسمت انتهایی و داخلی یا پایه های رزوه شده تا بالا

گزینه D طول یا ارتفاع رزوه های پایه یا طول قسمت رزوه کاری شده.

 

 

معرفی انواع رنگ کرپی پیچ

رنگ ها نقش اساسی در کاربرد پیچ های خمیده ندارند اما روکش یا پوشش نمونه های فلزی در اغلب موارد مهم میباشد. از پر مصرف ترین رنگهای این قطعات (پیچ های خم کاری شده) میتوان موارد زیر را نام برد:

بست پیچ خمکاری شده گالوانیزه سفید یا سیلور نقره ای

بست پیچ خمکاری شده گالوانیزه طلایی یا زرد گلد

رنگ کرپی و یا رنگ بندی پیچ کورپی دارای قانون خاصی نمی باشد و بر حسب سلیقه انواع رنگ ها میتواند تولید شود، رنگهای کرپی عموما خودرنگ و به رنگ خود فلزی که از آن ساخته شده است می باشد. انواع نمونه های پیچ خمیده رنگی در رنگهای گوناگونی میتوانند ساخته شوند.

رنگ سفید

رنگ طوسی / نقره ای

رنگ زرد / طلایی / کروم طلایی

رنگ مشکی / سیاه

رنگ یا روکش کروم / کروم نیکل / براق و مات

همچنین روکش تفلون (PTFE) در رنگ های قرمز، آبی، سبز، زرد و سفید استخوانی و روکش های داکرومات

و دیگر رنگها که کمتر توسط انواع کرپی سازی ها ارائه و در بازار موجود و مصرف میشود.

اغلب رنگ های خاص نیاز به ثبت سفارش دارند و به علت مصرف پاین آن رنگ ها به صورت آماده موجود نمی باشد و برای تولید کرپی رنگی خاص نیاز به سفارش در تعداد بالایی است تا صرفه اقتصادی برای تولیدش ایجاب شود.

در جنس های فلزی کرپی گالوانیزه گرم و گالوانیزه سرد بنا به محل قرار گیری نصب و نحوه مصرف آن ها میتوانند متفاوت باشند. انواع کرپی آبکاری گرم برای محیط های ناسازگار و سخت تر از لحاظ شرایط جوی استفاده میشود مانند نرده حفاظ های گارد موجود در جاده ها که در معرض نور شدید خورشید و یا برف و باران های اسیدی و امثال آن قرار دارند و مدل آبکاری سرد در محیط های معمولی تر مورد استفاده قرار میگیرد.

گرپی گالوانیزه سرد یا گرپی گالوانیزه گرم قطعاتی هستند که طی یک سری فرایند روکش یا پوشش داده میشوند.

گرپی گالوانیزه سرد اکثرا رنگ روشن بوده و از نوع گرپی ضد زنگ میباشد. اغلب انواع گرپی گالوانیزه سرد در بازار اتصالات بیشتر موجود میباشد زیرا پر مصرفتر از نوع گالوانیزه گرم آن هستند. در بازار فروش کرپی پیچ ها به آنها پیچ لنگر آبکاری سرد و پیچ لنگر آبکاری گرم نیز میگویند که لازم بود این نکته را هم بدانید.

معرفی انواع مارک کرپی پیچ

پخش کننده های بست کورپی ها و کارگاه ها و کارخانه های تولیدی انواع پیچ خمیده در مدل های مختلف هر یک نمونه های خاص خود را برای صنایع مختلفی تولید می نمایند و در میان آن ها برخی بدون مارک و برخی با مارک یا برند شرکت روانه بازار خرید و فروش کورپی ها میشوند.

هر یک از مارک های موجود بر اساس یک سری استاندارد ها از کیفیت های متفاوتی برخوردار هستند، کیفیت پایین، کیفیت مناسب، کیفیت بالا که اغلب مصرف کنندگان به دلیل حساسیت این کالا راغب به تهیه و خرید نمونه کورپی های با کیفیت می باشند.

در بازار کرپی ایرانی بیشتر دیده میشود و اغلب بدون مارک می باشند که برخی مرغوب و برخی ضعیف هستند و همچنین بست پیچ کورپی چینی، تایوانی، هندی، و نمونه های اروپایی آلمانی و برخا ترک نیز در آن ها به چشم میخورد.

مجموعه ما برند خاصی را پیشنهاد نمیکند ولی تمامی محصولاتی که از طریق شرکت و یا تولیدی ما ارئه و به فروش می رسد همگی قبل از ارسال به مشتریان کنترل کیفی می شوند و از لحاظ مختلف بررسی می شوند تا از سلامت و استاندارد برخوردار باشند و به همین دلیل است که 100 درصد از محصولات موجود در فروشگاه ما ضمانت سلامت و ضمانت اصالت کالا را دارند و در صورت خرابی و یا معیوب بودن و وجود نقص ها دارای مرجوعی می باشد.

لیست قیمت انواع کرپی (ایرانی و خارجی‌) نصبت به تولید کنندگان آن ها و کیفیت که شامل (جنس، روکش، نوع ساخت، استاندارد کالا و غیره) است متفاوت می باشد.

✨ 📝 اگر به لیست انواع کورپی و همچنین لیست قیمت، لیست اندازه ها، لیست جنس ها، لیست مارک و برند ها و دیگر لیست های مربوطه نیاز داشتید در قسمت نظرات اعلام نمایید تا کارشناسان مجموعه در اولین فرصت تهیه و در وب سایت منتشر نمایند.

کاربرد پیچ کرپی ها | مصارف مختلف پیچ کرپی

نمونه های مختلف پیچ های خم کاری شده در صنایع و وسایل مختلف کاربرد های بسیار فراوانی دارند و یکی از مصرفی ترین کالاها در دسته اتصالات پیچی یا پیچ و مهره ای میباشند.

همچنین به علت مصرفی بودن پیچ های خمیده از استانداردهای مختلفی برخوردار هستند و هر یک کاربرد خاص خود را دارند. مانند ASTM A320 – ASTM A325 – ASTM A490 که نشان گر یک سری استانداردهای آن ها است. استاندارد های DIN و ISO و EN نیز برخی از آنها را شامل میشود.

با مشاهده موارد ذکر شده در ادامه که به برخی از مصارف آن اشاره شده به اهمیت و کاربرد های مختلف این کالا پی خواهید برد.

بست پیچ کرپی خودرویی یا اتوموبیل ها (پیچ خمیده ماشین های سنگین مثل کامیون و تریلی و اتوبوس / پیچ خمیده ماشین های سواری مثل اگزوز، الواتور، فرمان و کمک فنر ها، محور ها، موتور سیکلت ها و دوچرخه، جرثقیل ها و دیگر موارد)

بست پیچ کرپی ساختمانی (لوله و اتصالات، آنتن های تلوزیون، نصب ایرانیت، لوله های برق، کانال های تهویه هوا، کاشت میلگرد در بتن ها و پایه های تیر آهن، نصب درب و پنجره ها، بالا بر ها مانند آسانسور و نصب سیم بکسل ها و داربست و غیره)

بست پیچ کرپی صنعتی که یکی از مهم ترین تجهیزات صنعتی مورد استفاده در کارخانجات آسفالت, سیمان و گچ, آرد سازی, شیشه سازی، گارد سازی و فنس سازی می باشد.

و همچنین دیگر صنایع مانند صنایع برقی و الکتریکی، صنایع نفت و گاز، صنایع سیمان، حمل و نقل، صنایع ریلی و واگن قطار سازی، صنایع پزشکی، نظامی، مخابراتی، پتروشیمی و صنایع غذایی و نصب تابلو و صنایع مهندسی معماری، تجهیزات استخر و جکوزی.

شگل استیل چیست؟

و بسیاری از مشاغل و صنایع دیگر که فراوانی بالایی دارد. بیشترین موارد دیده شده و مصرف شده را میتوان به موارد زیر نام برد.

صنایع شیمیایی
صنایع پتروشیمی
صنایع نفت و گاز
صنایع ماشین سازی
صنایع برق و مخابرات
صنایع فلزی و ریخته گری
صنایع بیمارستانی و پزشکی
صنایع راه آهن و جاده ای
صنایع هسته ای
صنایع کشاورزی و گل خانه ای
صنایع هوا و فضا و پهبادی
صنایع خط لوله کشی
خدمات ساختمان و شهر سازی
کارخانه مواد غذایی و خوراکی
کارخانه جات تولیدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *