مقالات

مغزی سیم بکسل استیل:

مغزی سیم بکسل استیل:

مغزی سیم بکسل استیل:

به قسمت داخلی و مرکزی سیم بکسل که رشته ها به دور آن تابیده می شود مغزی سیم بکسل گفته می شود که وظیفه آن این است که رشته های طناب فولادی را نگهداری نماید بنابراین باید دارای قطر بزرگ و مناسبی باشد تا در زمانی که طناب زیر بار است از تماس بین رشته ها ممانعت به عمل آورد. مغزی سیم بکسل از دو نوع فولادی و الیافی تشکیل شده ‌اند. مغزی الیافی FC از الیاف مصنوعی مانند پلی پروپیلین و یا الیاف طبیعی مانند کنف ساخته می‌شوند.

 

بست بکسل

 

سیم بکسل با مغزی فولاد استحکام بالاتری دارد و در نتیجه انعطاف کمتری هم دارد مغز فولادی ممکن است خود یک سیم بکسل مستقل باشد که در این صورت به آن IWRC می‌ گویند. معمولا در مواردی از سیم بکسل با مغزی فولاد بکسل استفاده می شود که توقع بالایی از استحکام طناب و تحمل آن در برابر نیروی کششی داشته باشیم.

 

بافت سیم بکسل استیل:

سیم بکسل ضد زنگ با توجه به نوع سفارش در کارخانه بافت سیم بکسل با طول مختلف بریده می شود و نوک آن ها را به صورت شبكه ‌ای از هم باز می نمایند و سپس با دمگیر بسته می‌ شود. سر شبکه ای شده سیم بکسل پس از شکل دادن به صورت حلقه ای توسط سمبه و چکش و گازانبر سه مرتبه در سیم اصلی بافته می‌شوند. طول بافت سیم بلند کننده بار نباید از ۲۰ الی ۲۵ برابر قطر سیم بکسل کمتر باشد. اگر قطر سیم بکسل ۱۵ میلی‌متر باشد باید طول بافت سیم بکسل ۳۷۵-۳۰۰ میلی‌متر باشد و هر ۵ میلی‌متری كه به بافت اضافه شود لازم است از ۲۸ به بالا ۵ مرتبه هر رشته بافته شود. نقطه گلوی حلقه سیم بکسل تا آخرین نقطه بافت باید ۷۵ سانتی‌متر طول بافت از ضخامت یا قطر ۲۷ میلی‌متر به بالا باشد.

 

 

شگل استیل

 

سیم بکسل‌ها با توجه به جهت بافت کلاف‌ ها دسته بندی می‌شوند یعنی اگر جهت کلاف‌ها از چپ به راست تابیده شده باشد، با علامت z روی سیم بکسل نشان داده می‌شود و آن را راست‌ بافت می ‌گویند. اگر جهت کلاف‌ها از راست به چپ تابیده شده باشد، با علامت s روی سیم بکسل نشان داده می‌شود و آن را چپ ‌بافت می ‌گویند.

برای بلند کردن اجسام با سیم بکسل بهتر است از سیم بکسل های صلیبی راست ‌بافت و یا چپ ‌بافت استفاده شود زیرا سیم بکسل‌های صلیبی یا دو طرفه نیروی کششی را بهتر تحمل می‌کنند، در صورتی که سیم بکسل‌های یک‌ طرفه پس از مدتی با فشار زیاد باز شده و به مروز بافت ها و رشته های آن شل شده بنابراین کمتر در جرثقیل‌ ها و در مواقعی که نیاز به بلند کردن بار است مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سیم بکسل استیل هم مانند سیم بکسل فولادی دارای بافت ها، سایز ها و ساختار های مختلفی می باشند و در رنگ نقره ای مایل به زرد ساخته می شود. اسن نوع سیم بکسل به هیچ عنوان احتیاجی به آبکاری سطحی نداشته و به خوبی در برابر رطوبت مقاومت می کند.

 

 

جرثقیل زنجیری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *