مقالات

وینچ برقی از چه اجزایی تشکیل شده است؟

وینچ برقی

وینچ برقی از چه اجزایی تشکیل شده است؟

اجزای اصلی دستگاه وینچ‌ معمولا روی یک شاسی فلزی و به صورت‌های مختلف نصب شده‌اند که این چیدمان ارتباط مستقیم به کاربری و طراحی شرکت سازنده دارد. از جمله مهم‌ترین این اجزا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نیروی محرکه:
نیروی محرکه در وینچ‌ها متفاوت است. این نیرو می‌تواند به صورت برقی، دستی، هیدرولیکی و حتی سوخت‌های فسیلی باشد. این ویژگی باعث می‌شود تا عملکرد هرکدام از این سیستم‌ها با توجه به نوع کاربری و شرایط محیطی تغییر کنند. همان‌طور که از نام وینچ برقی مشخص است، نیروی محرکه در این ابزار از نوع برقی است و توسط کنترل پنل اینورتر یا جعبه مدیریت سرعت از موتور گرفته شده و به سیم و گیربکس می‌رسد.

گیربکس:
یکی دیگر از اجزای مهم وینچ‌ها، گیربکس آن است. وظیفه گیربکس کم کردن دور خروجی موتور و افزایش گشتاور و تبدیل آن به حرکت مکانیکی دستگاه است؛ در نتیجه باعث می‌شود تا دستگاه بتواند بارهای مختلف را در دو جهت عمودی و افقی جابجا کند. جنس اغلب گیربکس‌های استفاده شده در وینچ‌ها از نوع چدن و دنده‌های داخل آن‌ها از فولاد آلیاژی است.

اینورتر:
اینورتر و یا تابلوی برق و پنل مدیریت نیروی محرکه دستگاه، به عنوان یکی دیگر از اجزای اصلی وینچ‌ها به شمار می‌آید که وظیفه تغییر دور، تبدیل فاز و دستور به بالابر برقی را برعهده دارد.

درام:
کشش انواع مختلف بارها در وینچ، از طریق درام صورت می‌گیرد. این جز مهم در وینچ برقی با نام‌های دیگری از جمله قرقره و یا دوک نیز شناخته شده که سیم دور آن بسته و جمع می‌شود. هرچقدر که قطر درام بیشتر باشد، طول عمر آن نیز بیشتر خواهد بود. علاوه بر این، سرعت خطی وینچ ارتباط مستقیمی با قطر درام دارد. به این معنا که هر چقدر قطر سرعت خطی بیشتر باشد، قدرت کششی دستگاه نیز بالاتر خواهد رفت.

سیم بکسل:
با متصل کردن سیم بکسل به قرقره اصلی وینچ می‌توان بارهای مختلف را به حرکت درآورد. سیم‌های بکسل‌ باید از متریال و جنس بسیار محکم و مقاوم ساخته شوند و نباید براحتی مستهلک و یا پاره شوند. با توجه به نوع کاربرد، این سیم ها قطرها و طول های مختلفی دارند. همچنین این عضو مهم وینچ برقی برای مکان‌ها و موارد خاص به صورت‌های مختلفی از جمله فولادی، کنفی، نواری، تسمه‌ای و غیره تولید می‌شوند. معمولا سیم بکسل ها دارای روکش برای عمر مفید بیشتر و ضد اکسید و ضد زنگ هستند.

چین بلاک چیست؟

سیستم کلاچ و ترمز:
یکی دیگر از اجزاء وینچ برقی که در مدل های پیشرفته اغلب به صورت خودکار عمل می‌کند، ترکیب تیم و سیستم های کلاچ و ترمز است که در مواقع مشخص سرعت را کم و زیاد کرده و سیم بکسل را با توجه به برنامه و دستور کاربر نگه می‌دارد. کارآیی ترمز در وینچ بسیار حیاتی و مهم است چرا که در برخی کاربری های حساس، باید وسیله مورد نظر در نقطه‌ای معین شده بایستد. این ویژگی و عملکرد کلاچ و ترمز در مصارفی مثل ساختمان سازی بسیار کاربرد دارد.

وینچ برقی چگونه کار می کند؟

نحوه کار وینچ برقی چندان پیچیده نیست. برای راه‌اندازی وینچ نیاز به یک نیروی محرک مثل برق است که این نیروی گرداننده از طریق الکتروموتور این دستگاه تامین می‌شود. به زبانی ساده‌‌تر، انرژی الکتریکی در این دستگاه برقی از طریق موتور به انرژی مکانیکی تبدیل می‌شود. انرژی مکانیکی به گیربکس رفته و این شرایط موجب خواهد شد تا حرکت چرخ دنده وینچ با کاهش و کنترل بیشتر شکل بگیرد و به قدرت دستگاه اضافه شود. در نهایت قرقره و چرخ دنده سیم بکسل این دستگاه حرکت کرده و با کشیدن قلاب، اجسام به شکل عمودی یا افقی به حرکت در می‌آیند.

بسیاری از وینچ های برقی پنل کار روی دستگاه دارند اما امروزه و در وینچ های برقی جدید و پیشرفته، این دستگاه ها با ریموت و کنترل از راه دور هم ارائه می‌شوند که به کمک آن می‌تواند از راه دور به وینچ برقی فرمان حرکت و ترمز داد و یا سرعت کشش آن را کم و زیاد کرد.

اسلب گیر چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *