مقالات

چک لیست جرثقیل های برقی

چک لیست جرثقیل های برقی

قطعات تشکیل دهنده جرثقیل های برقی

راهبر طولی یا اصلی تشکیل دهنده راهبر شامل :

چرخ های با جنس چدن آلیاژی با گرافیت کروی قطر ۱۶۰ تا ۵۰۰ میلی متر که مقاومت آن در برابر سایش بالا و حرکت آن مناسب می باشد و صدای کمی دارد
پیچ مقاوم برای اتصال راهبر به پل
ضربه گیر برای مهار ضربه در انتهای راهبر طولی بسته شده است
قوطی مستطیلی تشکیل شده از ناودانی ورق جوشکاری و یا پروفیل
موتور گیربکس برای حرکت طولی

مزایای جرثقیل‌های برقی

کاهش هزینه‌ها
کاهش خطای انسانی
قابلیت تنظیم
کاهش خطای انسانی

چک لیست

داشتن چک لیست یکی از ملزومات هر شرکت بازرسی میباشد. چک لیست جرثقیل برقی که جزو یکی از اسناد و مدارک شرکت بازرسی به شمار می رود توسط مدیر منفی تهیه شود. همانگونه که میدانید برای اینکه یک بازرسی دقیق و با کیفیت داشته باشیم باید برای این امر یک چک لیست دقیق و مرتب نیز داشته باشیم تا کارها و بررسی ها طبق برنامه به پیش برود. جرثقیل های نوع و دست دوم قبل از شروع کار باید بازرسی دقیق شوند تا از سلامت کامل آنها اطمینان حاصل کنیم تا در آینده خطرآفرین نشوند پیش از آنکه بررسی های اولیه انجام شد پس از آن باید بصورت دوره ای بررسی ها انجام گردند تا دستگاه همیشه در سلامت کامل باشد.

یک بازرسی دقیق باید به گونه ای باشد که اشکالات بوجود آمده در میان دو بازرسی را تشخیص دهد. بعضی از قطعات و قسمت ها لازم است هر روز قبل از شروع کار بررسی شوند ولی بعضی دیر کافیست فقط در باز های زمانی چند ماه بررسی شوند. بعضی از قطعات معمولا توسط بازرس بصورت چشمی بررسی میشود ولی برخی از تجهیزات جانبی جرثقیل نظیر چهار قلاب ،تسمه و زنجیر بایستی به‌صورت جداگانه چک و بررسی شوند. معمولا چک لیست ها به گونه ای طراحی میشود که بازرس پس از بررسی قسمت مورد نظر در مربع های روبروی قسمت و قطعه علامت میزند. در اینجا نمونه هایی از قسمت هایی که بررسی می شوند را برایتان آوردم:

 

دکمه‌های کنترل و لیورها
وضعیت اتصال انتهائی سیم بکسل به سربوم
ریل‌های و چرخ‌های کالسکه
جمع شدن سیم بکسل روی وینچ/غلتک سیم ردیف کن
ریل ها و چرخ‌های پل
کشوئی ها و کفشک های جک های پایه
ترمز
قطع کن های قلاب
نردبان و راهروها
زبانه ایمنی قلاب /قرقره ها
نور محیط
سیم بکسل ها و ابزار باربرداری
نبود مانع در مسیر کار جرثقیل
وزنه های تعادل / اتصالات سیستم بالابر بوم خشک
سیستم ایمنی کامپیوتری /آلارم ها
انطباق شرایط کاری جرثقیل با تنظیمات کامپیوتر
تست عملکرد سیستم ها بدون بار
سیستم هیدرولیک /اتصالات / نشتی
سیستم سوئینگ / اتصالات / پیچ ها
ابزار باربرداری / مناسب بودن / سالم بودن
جک های پایه از نظر شکستگی جوش/شافت جک ها

 

حرف آخر

در این مقاله سعی شده است که که شما را بیشتر با نحوه تهیه و آماده کردن جرثقیل برقی و نحوه استفاده از آن آشنا کنیم. امید است که توانسته باشیم در این مسیر برای شما مثمر ثمر واقع شده باشیم. ایتال ابزار دارای سال ها سابقه درخشان در زمینه فروش پولیفت سیم بکسلی و وینچ برقی و جرثقیل دستی و ملزومات آن پذیرای مشتریان عزیز میباشد. شما برای به جواب رسیدن سوال های احتمالی تان و یا ثبت سفارش و یا دریافت مشاوره از متخصصان ما می توانید با راه های ارتباطی که در سایت قرار داده شده است تماس حاصل فرمایید. ممنون که همراهمان بودید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *