مقالات

چین بلاک چگونه کار می کند؟

چین بلاک

چین بلاک یا جرثقیل دستی چیست؟

یک چین بلاک، که به آن بالابر دستی یا جرثقیل دستی نیز گفته می شود. ابزاری است که برای کمک به افراد برای بلند کردن و کاهش بارهایی که از محدوده توانایی آن ها فراتر می روند، ابداع شده است. از آن ها در بخش کار صنعتی در سراسر جهان استفاده می شود

چین بلاک که همچنین به عنوان بالابر دستی نیز شناخته می شود. ابن ابزار مکانیزمی است که برای بلند کردن و کاهش بارهای سنگین با استفاده از زنجیر مورد استفاده قرار می گیرد.

چین بلاک شامل دو چرخ دنده است که زنجیر در اطراف آن ها پیچیده شده است. هنگامی که زنجیر کشیده می شود، به دور چرخ ها می چرخد و شروع به بلند کردن وسیله ایی می کند که از طریق قلاب به طناب یا زنجیر متصل شده است.

چین بلاک یا جرثقیل دستی را می توان به بالابرها یا کیسه های زنجیری وصل کرد تا بار را به طور یکنواخت بلند کنند.

یک چین بلاک می تواند در ظرفیت های 20 تن استفاده شود.

اسلب گیر چیست؟

از چین بلاک یا جرثقیل دستی برای چه مواردی استفاده می شود؟

از چین بلاک ها به دلیل قابلیت بلند کردن، معمولا در گاراژهایی استفاده می شود. آنها می توانند موتورها را به راحتی از روی اتومبیل بلند کنند. از آنجا که می توان آن ها را توسط یک نفر کنترل کرد، چین بلاک یک راه فوق العاده کارآمد برای تکمیل مشاغلی است که ممکن است بیش از دو کارگر به آن نیاز داشته باشند.

از چین بلاک ها همچنین در سایت های ساختمانی که می توانند بارها را از سطوح بالاتر بردارند. در کارخانه های خط مونتاژ برای بلند کردن وسایل و گاهی حتی برای وینچ کردن خودروها از زمین ناایمن استفاده می شود.

چین بلاک ها دارای ظرفیت های مختلفی هستند که آن ها را برای طیف وسیعی از عملیات ها، مناسب می کند.

چین بلاک چگونه کار می کند؟

یک جرثقیل دستی شامل یک زنجیر برای بلند کردن، یک زنجیر دستی و یک قلاب برای چنگ زدن است.

اکثر چین بلاک ها با استفاده از برق کار می کنند اما از چین بلاک های دستی نیز می توان استفاده کرد.

ابتدا چین بلاک باید از طریق قلاب چنگ زدن به بار متصل شود. سپس وقتی زنجیر دستی کشیده می شود، زنجیر چفت خود را روی چرخ محکم می کند. سپس یک حلقه در داخل مکانیسم ایجاد می کند و باعث ایجاد کششی می شود که بار را از زمین بلند می کند.

3 تفاوت اصلی بین چین بلاک و بالابر اهرمی:

اگرچه دستگاه های چین بلاک و بالابر اهرمی ظاهر مشابهی دارند اما عملکرد آن ها متفاوت است.

در زیر به 3 تفاوت بین چین بلاک و بالابر اهرمی اشاره می کنیم:

از چین بلاک برای بلند کردن و کاهش بارهای سنگین به صورت عمودی استفاده می شود. در حالی که از بالابر اهرمی برای کشیدن و بلند کردن در هر دو حالت عمودی و افقی و یا چند جهت استفاده می شود.
بالابر اهرمی با استفاده از یک دست برای چرخاندن دسته یا اهرم به جلو یا عقب عمل می کند. چین بلاک ها با دو دست و با کشیدن زنجیر دستی عمل می کنند.
چین بلاک به شما این امکان را می دهد تا با استفاده از مزیت مکانیکی بارهای سنگین را تا 50 تن با سهولت بالا ببرید. حد بار کاری آن (WLL) بیشتر از بالابر اهرمی است که بار را تا 10000 کیلوگرم بلند می کند.

چین بلاک ها و بالابرهای اهرمی دستگاه های فوق العاده ایی هستند. آن ها برای عملیات بلند کردن و حمل مواد سنگین استفاده می شود. به لطف مکانیسم بالابری پیشرفته، یک نیروی کششی کوچک برای کنترل اجسام سنگین به نیروی بزرگتری تبدیل می شود.

این بالابرهای دستی دارای طراحی جمع و جوری هستند که در فضاهای کوچک جا می شوند. و امکان بلند کردن بارها را آسانتر می کنند. آن ها را می توان به راحتی توسط کارگران مدیریت کرد و برای کارکردن و خدمت رسانی موثر به اهداف خود کارآمد هستند. از آن ها معمولا در ساختمان ها، تعمیر و نگهداری و فضاهای کار استفاده می شود.

وینچ برقی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *