مقالات

کاربرد تسمه جغجغه ای

تسمه جغجغه

کاربرد تسمه جغجغه ای

تسمه جغجغه ای، یک وسیله برای مهار و فیکس کردن بار در زمان حرکت وسایل حمل و نقل است و از دو قسمت رول تسمه ای از نوع تسمه تخت و یک دسته جغجغه ای تشکیل شده است و برای وانت بارها یا تریلرها دارای کاربرد بسیار زیادی می باشد. این ابزار، برای بسته بندی های کاغذ و حمل خودرو دارای کاربرد است، زیرا انعطاف پذیری و همچنین امنیت بالا در حین جا به جایی بار را دارد.

استفاده از این وسیله، باعث بالا رفتن قدرت اتصال در بین بارها می شود و به همین دلیل از پر مصرف ترین وسایل جا به جایی و مهار بار در بین افراد آفرود سواران محسوب می شود. برای استفاده از این دستگاه، باید پس از باز کردن دستگیره جغجغه، از شیار مخصوص عبور تسمه، یک سر تسمه را که به یک قلاب وصل است را عبور دهید و بعد باید تسمه را بکشید تا بار در محل خود سفت و ثابت شود.

در این مرحله، دستگیره جغجغه را به صورت بالا و پایین حرکت دهید تا بار محکم شود و برای باز کردن نیز فقط کافی است که دستگیره جغجغه را باز کنید و ضامن آن را به سمت بیرون فشار دهید.

این ابزار، فقط برای بارگیری اجسام دارای کاربرد نمی باشد و در زمینه های مختلف کاری هم مورد استفاده قرار می گیرد. این تسمه با نام دیگر تسمه ی باربند نیز شناخته شده است و یک ابزار صنعتی و پرکاربرد برای نگه داری بار در شرایط خاص و افزایش تنش در اتصال آن می باشد.

تسمه جغجغه از دو بخش اصلی تشکیل شده است و یکی از آن ها برای اتصال به بار و دیگری برای افزایش تنش اتصال طراحی شده است.

دقت داشته باشید که این وسیله معمولا، با تسمه حمل بار 10 متری ارائه می شود و با ظرفیت ها و قابلیت های لیفتینگ متفاوتی در اختیار کاربران قرار می گیرد.

این ابزار، نقش بسیار مهمی در زمینه ی بارگیری وسایل و تجهیزات مخصوصاً لوازم شکستنی و حساس دارد.

پولیفت سیم بکسلی چیست؟

قابلیت های تسمه جغجغه ای

تسمه جغجغه ای، یکی از انواع ابزارهای کاربردی است و از آن برای فیکس کردن و مهار بار در حین جابه جایی وسایل نقلیه استفاده می شود. به دلیل انعطاف پذیری و امنیت بالایی که دارد، جایگزین مناسبی برای سیم بکسل و زنجیرهای باری شده است و همچنین، برای جابه جایی لوازم و تجهیزات حساس مانند حمل خودرو استفاده می شود.

همچنین، استفاده از آن باعث افزایش قدرت اتصال در بار می شود و این مشخصه برای بسیاری از کاربران دارای اهمیت بسیار زیادی است و در انواع و مدل های مختلفی مانند: تسمه جغجغه مهار بار، تسمه جغجغه آفرود و تسمه جغجغه کوچک در بازار ارائه شده است.

در ضمن، مدل مهار بار این تسمه ها، برای بارگیری استفاه می شود و به همین دلیل در متراژهای متنوع و با پهنای مختلف در دسترس هستند. مدل آفرود هم برای ماشین های آفرود و طبیعت گردی استفاده می شود و طرفداران مخصوص به خود را دارد. تسمه جغجغه کوچک هم، دارای طول و عرض کوتاهی است و برای زمینه های کاری سبک مانند فیکس کردن بار بر روی باربند خودروهای شخصی مورد استفاده قرار می گیرد.

تسمه جغجغه

تسمه جغجغه

مکانیسم کاری تسمه جغجغه

تسمه جغجغه ها، دارای مکانیسم کاری ساده ای هستند و با گرداندن اهرم جغجغه ی این ابزارآلات در یک سیم می توان تسمه بار را از یک طرف جمع کرد و تنش اتصال آن را افزایش داد و این در حالی است که، با چرخاندن اهرم جغجغه در طرف دیگر این درگیری با تسمه و تنش در اتصال، دیگر به وجود نمی آید.

یکی از بخش های مهم دیگر استفاده شده در آن، تسمه بار و از نوع تسمه های متری است و از یک طرف دارای قلاب دو سر و از طرف دیگر دارای حلقه اسلینگ هستند. این حلقه، تسمه های حمل بار را به وسیله ی یک پیچ شش گوش به تسمه جغجغه متصل می کند و هدف از طراحی این تسمه ها ساخت یک ابزار بارگیری با انعطاف بالا است و در عین حال از امنیت بالایی نیز برخوردار می باشد.

کرپی استیل چیست؟

روش استفاده از تسمه جغجغه ای

این تسمه ها دارای سایزها و ضخامت‌های مختلفی هستند و در صنعت خودروسازی، صنایع نفت و گاز، صنایع غذایی و دارویی و … برای حمل و جابه جایی بارهای سنگین برای اطمینان خاطر و نهایت ایمنی از یک مکان به مکان دیگر بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

در مقایسه با دیگر، ابزارآلات و تجهیزات بارگیری دارای آسیب کمتری به بار می باشند و برای جابه جایی اجسام حساس مانند لوازم شکستنی، انواع خودروها و بسته بندی های کاغذی استفاده می شوند. به این نکته توجه داشته باشید که، یک سری از اجسام پولیش شده مانند بدنه ی خودروها در زمان حمل و جابه جایی ممکن است بیشتر در معرض آسیب فرار بگیرند و با کمک این تسمه ها، این آسیب را می توانید به حداقل برسانید.

دیگر اینکه، در زمان جابه جایی قطعات سنگی تزئینی و از پیش ساخته شده مانند انواع مجسمه ها و لوازم و وسایل عتیقه هم می توانید از این وسیله ی مورد اطمینان استفاده کنید و البته به این نکته ی مهم توجه داشته باشید که برای عدم صدمه و خش دار کردن این تسمه ها به بدنه، روکش و رنگ آمیزی جسم مورد نظر، بهتر است از یک تسمه جغجغه با سایز و پهنای مناسب شیء خود استفاده کنید.

بست بکسل چیست؟

روش استفاده از این وسیله، بسیار آسان است و به دو بخش تقسیم می شود و ما در ذیل آن را توضیح می دهیم:

باز کردن تسمه: برای باز کردن تسمه جغجغه هم، ابتدا باید دستگیره ی جغجغه را باز کنید و ضامن آن را به سمت بیرون فشار دهید تا تسمه آزاد شود. دقت داشه باشید که، تسمه های مورد استفاده شده در این ابزارآلات دارای انعطاف بالایی هستند و با تا کردن آن ها حجم ابزار را می توانید کم کنید و با این کار فضای کمتری اشغال می شود و حمل و جابه جایی اسان تر می شود.

بستن تسمه: برای بستن آن، ابتدا باید دستگیره ی جغجغه را باز کنید و از داخل شیار ورودی جغجغه، انتهای بند ابزار که یک طرف آن دارای قلاب است را رد کنید و کامل بکشید تا بار مورد نظر در جای خود کاملاً محکم شود. در این حالت باید، دستگیره جغجغه را بالا پایین کنید و از محکم شدن بار کاملاً مطمئن شوید و در نهایت می توانید دستگیره ی آن را به آرامی رها کنید.

با توجه به مطالبت ذکر شده در این مقاله، تسمه جغجغه وسیله ای برای مهار و فیکس کردن بار در حین حرکت وسایل حمل و نقل است و از دو قسمت، یک رول تسمه ای از نوع تسمه تخت و یک دسته جغجغه ای.تشکیل شده است و در وانت بار ها و یا تریلرها بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

شگل استیل چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *