مقالات

کرپی چیست؟ آشنایی 100% و معرفی کامل انواع کرپی ها

کرپی استیل

کرپی چیست؟ آشنایی 100% و معرفی کامل انواع کرپی ها

پس از مطالعه این بخش از وب سایت اطلاع پیدا مینمایید از شناخت جامع و کلی از انواع مدل کرپی ها، انواع جنس کرپی ها، انواع سایز کرپی ها (اندازه) و انواع رنگ کرپی ها (گالوانیزه یا روکش) و انواع مارک پیچ کرپی ها و در کل از ویژگی هایش، در ضمن به معرفی برخی از مدل های مهم و پر مصرف نیز اشاره میشود. شما میتوانید پس از مطالعه این صفحه در صورت نیاز به تهیه و خرید قطعه مورد نظرتان و اطلاع از انواع قیمت کرپی ها به قسمت فروشگاه آنلاین وب سایت وارد شده و سفارش خود را ثبت نمایید.

در این مقاله به کلیات اشاره میشود و برای اطلاع از جزئیات این مدل بست کرپی صنعتی پر مصرف مقالات مختلف دیگری نیز ارائه داده ایم و به مرور هم مطالب جدیدتری منتشر میدهیم تا با تفکیک مطالب، تصاویر و ویدیو ها، کسب اطلاعات راحت تری داشته باشید. با ما تا انتهای این مقاله آموزشی و راهنمای خرید همراه باشید.

انواع کرپی چیست؟ تعریف انواع کرپی

پیچ کورپی به مدل پیچ هایی گفته میشود که در اشکال مختلفی در مصارف مختلف برای اتصالات قطعات و وسایل مورد استفاده قرار میگیرد.

در واقع یک سری از مدل های مختلف پیچ های (بولت) مهره خور وجود دارند که اکثریت در شکل های مختلف یو شکل U، وی شکل V، ال شکل L، جی شکل J، حالت مسطح و تخت و نیمه گرد و کامل گرد و دیگر شکل ها می باشند و در جنس های مختلف فلزی (آهن، استنلس استیل، فولاد) با ابعاد و اندازه و روکش ها و دنده کاری های مختلف (میلیمتری و اینچی) وجود دارند، به کلیات این قطعات بست پیچ کرپی گفته میشود.

از دیگر نام های آن میتوان به گیره پیچی یا بست پیچ دار، پیچ خم کاری شده، بولت خمیده، بولت پیچ منحنی دار، پیچ لنگر و همچنین پیچ بدون سر یا پیچهای بی سر نیز اشاره نمود.

از عمده مصارف آن ها میتوان به صنایع لوله و اتصالات، صنایع ساختمانی (ساخت و ساز) و صنایع صنعتی و صنایع حمل و نقل و خودرویی اشاره نمود.

آشنایی با تسمه جغجغه

ویژگیهای پیچ کرپی

ویژگیها و خاصیت های انواع بست پیچ کرپی را میتوان از موارد زیر متوجه شد.

01 – انواع شکل / انواع مدل کرپی پیچ

02 – انواع آلیاژ / انواع جنس کرپی پیچ

03 – انواع ابعاد / انواع اندازه کرپی پیچ

04 – انواع رزوه / انواع گام یا دنده کرپی پیچ

05 – مارک انواع کرپی پیچ

06 – رنگ انواع کرپی پیچ

07 – روکش انواع کرپی پیچ (گالوانیزاسیون) یا همان آبکاری گرم و سرد و غیره

سه گزینه نخست از ویژگی ها که مطرح شد از مهمترین آن ها می باشد و گزینه چهارم نیز در نصب ها مهم است.

انواع کرپی به انگلیسی

این قطعه در زبان فارسی کلی می باشد در صورتی که در زبان انگلیسی تفاوت هایی دارد.

پیچ کرپی یو شکل – یو بولت U Bolt

پیچ کرپی ال شکل – ال بولت L Bolt

پیچ کرپی جی شکل – جی بولت J Bolt یا پیچ عصایی شکل

پیچ کرپی وی شکل – وی بولت V Bolt

و برخا

پیچ اس شکل – اس بولت S Bolt

پیچ زد شکل – Z Bolt

در واقع در زبان انگلیسی به شباهتی که به کلمات و حروف دارد نام گرفته میشود در صورتی که هر یک از آن ها کارایی و خاصیت های خود را دارند.

با افزودن مدل ها و آلیاژ ها و یا دیگر مشخصه ها به کلمه اصلی آن ها در انگلیسی دیگر مدلهای آن ها نیز مشخص می شوند.

به طور مثال:

با اضافه نمودن جنس و متریال به نمونه های مختلف

انواع کرپی فلزی (Metal U bolt)

انواع کرپی استیل / استنلس استیل (Steel U bolt) (Stainless Steel U bolt)

انواع کرپی آهنی ساده و پر کربن (Iron U bolt)

انواع کرپی فولادی و یا خشکه (Alloy Steel U bolt)

انواع کرپی برنجی (Brass J bolt)

انواع کرپی مسی یا رسانا (Copper V bolt)

انواع کرپی آلومینیومی (Aluminium L bolt)

و گزینه هایی دیگر که در ادامه به مهمترین آن ها اشاره خواهد شد.

لازم به ذکر است در زبان آذربایجانی / ترکی آذری به معنی پل می باشد و کورپی تلفظ می شود.

پولیفت سیم بکسلی چیست؟

معرفی انواع مدل کرپی

بست پیچ گرپی ها استاندارد ها و مدل های مختلف و اشکال متفاوتی دارند، تنوع در استفاده از آن ها در صنایع و محل های مختلف باعث شده است در نمونه شکل ها و مدل های مختلفی ساخته و تولید شوند. اغلب آن ها مفتول ها یا میله هایی هستند که توسط دستگاه ها و مکانیزم تولیدشان دارای انحنا ها یا خمیدگی های مختلف شده اند و سپس یک سمت آن ها یا دو سمت آنها یعنی سر و ته میله رزوه کاری شده اند تا با واشر ها و مهره های مخصوص به خود در محل مورد نظرشان نصب و اجرا شوند.

به علت فلزی بودنشان اغلب آنها بعد از تولید گالوانیزه یا روکش میشوند تا در اثر رطوبت و یا شرایط جوی دچار خوردگی و زنگ زدگی نشوند. این پیچ های خمیده معمولاً بر اساس شکل خمشی طبقه‌بندی می‌ شوند.

به طور مثال به کلیات شکل و مدل کرپی پیچ ها اشاره میشود.

مدل 01 | پیچ بست کرپی یو شکل

یک پیچ بست رزوه‌ دار است که برای قرار گرفتن روی یک آیتم گرد مانند لوله اگزوز و لوله آب و لوله گاز، و برای مجرای خروجی طراحی شده است و در دو طرف آن رزوه وجود دارد تا با مهره مناسب خود اتصال را انجام دهد. شکل یو میتواند نیم گرد باشد و یا تخت مربعی یا مستطیلی شکل که نشان از مدل های مختلف این نوع است.

انواع کرپی پیچ و مهره های مربعی U برای تثبیت یک آیتم به ساختار بخشی از جعبه یا تنه طراحی شده اند مانند پروفیل قوطی فلزی یا برای بستن اقلام مربع شکل یا مستطیل شکل استفاده می شوند. به طور معمول، آنها را در سیستم تعلیق کانال های فلزی و کانال کشی مورد استفاده قرار می دهند و همچنین می توانند به عنوان پیچ لنگر در بتن تعبیه شوند یا برای محکم کردن تجهیزات سنگین استفاده شوند. این مدل از اتصال دهنده های پر کاربرد در صنعت های مختلف می باشد.

پیچ‌ های U در پشتیبانی لوله‌ ها همه کاره هستند، و به خصوص در کاربردهای ساختمانی مانند ایمن شدن بخش آنتن، تثبیت کابل سیم، پایداری سقف، لوله کشی ها و در خودرو سازی از اجزای مفید ماشین ها هستند.

از شاخه های اصلی این مدل کرپی پیچ به سه نمونه زیر میتوان اشاره نمود.

01 – round bend به صورت یو انگلیسی کامل گرد

02 – semi round bend به صورت یو انگلیسی نیم گرد یا منحنی شیب دار

03 – square bend به صورت یو مربعی یا مستطیلی شکل

هر یک از این سه مدل را می توان از فلزات مقاوم در برابر خوردگی مانند فولاد کربنی، فولاد ضد زنگ 304 یا فولاد ضد زنگ 316 ساخت. برای جلوگیری بیشتر از خوردگی فلز، پوشش روی با استفاده از گالوانیزه گرم یا گالوانیزه الکتریکی به سطح آن ها اضافه می شود.

مدل 02 | پیچ بست کرپی ال شکل

دارای یک خم در یک انتهایش برای چسبیدن یا بسته شدن به هر موردی مانند سازه بتنی یا بنایی، نگهداری ایرانیت ها و فلس ها و غیره می باشد. این مدل معمولاً در قسمت بلندش دارای رزوه کاری یا دندانه می باشد و مانند یک لنگر به کار می رود. از این نمونه مدل به عنوان پیچ های فونداسیون نیز استفاده می شوند و همچنین مخصوص نصب ایرانیت سیمانی و ورق های گالوانیزه و فایبرگلاس و پلی کربنات های دوجداره و موارد مشابه است.

این نمونه مدل، انواع مختلفی از نیروهای کششی بار و نیروهای برشی را انتقال می دهند و دارای استاندارد های گوناگونی می باشند. دارای قطر و طول های متفاوت و همچنین سختی و تحمل فشار کم و زیاد هستند.

بیشتر این مدل پیچ کرپی ال L در مدل ساده تر مانند ال انگلیسی بدون زبانه یا قسمت برآمده در انتهای آن است و نمونه مدل دیگر آن در قسمت کوتاهش یک بر آمدگی دیگر نیز دارد و بابت نگهداری انواع پروفیل های فلزی و قوطی های چهار ضلعی تعبیه شده است.

مجموعه تدارکات صنعتی ایتال ابزار تولید و ارائه دهنده انواع کرپی های ال و یا پیچ بست (L) شکل در سایزهای مختلف و استاندارد و خاص می باشد. تولید و ساخت و ارائه در مدل های ال ساده و سر خمیده، رزوه های کوتاه و بلند تمام رزوه، دارای گالوانیزه ضد زنگ و همچنین خود رنگ بدون گالوانیزه، در کیفیت عالی و مرغوب و قیمت های مناسب و ارزان است.

تولید و پخش این پیچ های مخصوص ایرانیت در سایزهای مخصوص قوطی به طور مثال پیچ قوطی 20*20 – پیچ قوطی 40*20 – پیچ قوطی 40*30 – پیچ قوطی 40*40 – پیچ قوطی 60*40 – پیچ قوطی 80*40 – پیچ قوطی 100*40 و دیگر ابعاد ارائه بازار می شود.

مدل 03 | پیچ بست کرپی وی شکل

این مدل برای کاربردهای متعدد طراحی شده اند و به علت تشابهش به وی لاتین انگلیسی (V) به این اسم شناخته می شود. از دیگر نام های آن میتوان به وی بولت، پیچ وی شکل، پیچ بست آنتنی، گیره فکی نیز اشاره نمود. اغلب آن ها روکش سفید نقره ای یا زرد طلایی دارند و اغلب به همراه مهره و واشر ها مورد استفاده قرار می گیرند.

این نمونه مدل را در پروژه‌ های ساختمان تجاری، برنامه‌های کاربردی ساختمان‌ های صنعتی و برج‌ها و لوازم و دستگاه های صنعتی و غیر صنعتی میتوان یافت و در مصارف خاصی به کار می روند. همچنین در تجهیزات الکتریکی و آنتن های تلوزیون و دیش ها و ماهواره ها یا لوله کشی ها از سقف، دودکش ها و غیره استفاده می شوند.

اندازه‌ها، مواد و پرداخت‌های غیر استاندارد برای سفارش به صورت ویژه نیز در مجموعه تولیدی ما در دسترس هستند، از جمله ساخت حجم کم و نازک و یا قطور، تغییرات مختلف در اشکال و قطعات که سفارشی ساخته شوند مطابق نقشه‌ ها و جداول مورد نیاز شما مصرف کنندگان.

نمونه مدل های مختلف دیگری نیز از korpi و یا corpi وجود دارند که در مقالات دیگر میتوانید به صورت تخصصی آن ها را مشاهده نمایید. همچنین دیگر مدل ها در مدل های مخصوص لوله و نبشی Z، تیرچه ها، تیرآهن و ناودانی های مختلف نیز وجود دارند که هر یک را به صورت جداگانه در دیگر مقاله ها منتشر کرده ایم.

شما میتوانید از فروشگاه آنلاین کرپی در انواع مختلف نیز بازدید نمایید به مرور بر محصولات اضافه میشود با مشخصات کاملشان شامل قیمت، تعداد در بسته و کارتن، عکس و تصاویرشان + توضیحات تخصصی کالا و نظرات دیگر خریداران تا راهنمای مناسبی باشد برای افرادی که به این مدل محصولات نیاز دارند.

جداول (جدول ها) و کاتالوگ انواع کرپی ها در مدل های مختلف به صورت کامل و مناسب تهیه و تنظیم و در وب سایت ارائه شده است (به صورت جداول و پی دی اف PDF) و برای مشاهده و بررسی و دانلود آن باید در وب سایت ثبت نام کرده باشید.

مدل 04 | پیچ بست کرپی جی شکل

این مدل از انواع کرپی جی J شکل، مانند حرف جی لاتین انگلیسی می باشد و تشابه زیادی به آن دارد و به همین علت است به این نام به کار می رود البته به آن پیچ کرپی عصایی و یا بولت عصایی نیز گفته می شود.

پیچ و مهره های J اتصال دهنده های J شکلی هستند که از سمت صاف و بلند آن رزوه شده اند. اغلب آن ها از جنس میلگرد هستند که به وسیله فرمینگ یا خم کاری از یک طرف خم می شوند و از طرف دیگر رزوه کاری می شوند. این خمیدگی به صورت های مختلفی قابل تولید است، برخی کوتاه تر و برخی بلند تر برخی نیم گرد و برخی مثلثی یا تیز خم می شوند.

دهنه آن ها اغلب به صورت قلاب باز است ولی نمونه های خاص به صورت قلاب بسته نیز تولید و به مصرف می رسد.

پیچ های لنگر و یا بست کرپی جی بولت در قطر و طول های مختلف تولید می شوند آنها اغلب در کاربردهای سازه ای مانند محکم کردن دیوار ها به پایه های بتنی استفاده می شوند. انتهای خم شده برای پشتیبانی کردن به دور میلگرد قلاب می شود و ممکن است برای استفاده به عنوان پیچ لنگر در بتن ریخته شود.

برخی از مدل ها از فولاد ضد زنگ درجه 304 برای مقاومت در برابر خوردگی و دوام بالا ساخته می شوند که آن را برای کاربرد های دریایی و صنعتی مانند قایق و کشتی سازی مناسب می کند.

بست بکسل چیست؟

 

معرفی انواع آلیاژ کرپی

پیچ های خم کاری شده در جنس های مختلفی تولید و استفاده می شوند که اغلب آن ها فلزی می باشند و از بیشترین و اصلی ترین جنس ها میتوان به موارد زیر اشاره نمود.

بست پیچ کرپی استنلس استیل / بست پیچ کرپی استیل / بست پیچ کرپی فولادی یا خشکه / بست پیچ کرپی آهنی

همچنین در برخی متریال های خاص تر که کمتر تولید میشوند میتوان به موارد زیر اشاره نمود.

پیچ های خم کاری شده تفلون (روکش تفلونی) / جنس برنجی / جنس آلومینیومی / جنس مسی / جنس برنزی / جنس تیتانیوم / جنس روی / جنس فولاد کربن / جنس فولاد فنری / جنس چدن و بسیاری از آلیاژهای جانبی دیگر.

و هر کدام از این جنس ها نیز بر اساس کارایی از آلیاژهای مختلف در گروه خود تقسیم میشوند. به طور مثال:

جنسهای کورپی آهنی معمولا در کلاس های 4.6 و 5.6 تولید میشوند و نرم هستند. از انواع کرپی آهنی در صنایع سبک و کاربری های عمومی استفاده میشود چرا که به دلیل درصد کم کربن در ساختار آنها نرم بوده و در اثر اعمال نیروی زیاد خم میشوند.

نمونه های آهنی معمولا همراه با دنده استاندارد تولید میشوند چرا که نرم بودن متریال بکار رفته در آنها سبب میشود در اثر اعمال نیرو دنده ها صاف شده و بنابراین دنده های ریز بسیار سریع از بین می روند و استاندارد این متریال ها نمی باشند.

قیمت نسبتا پایین پیچ کورپی آهنی که به سبب متریال ارزان استفاده شده در آن و همچنین عدم فرایند های عمل آوری سطحی (سخت کاری) که شامل افزایش سختی سطحی ناشی از عملیات گرمایشی و سرمایشی می باشد.

سطح آن ها معمولا با لایه ای از فلز روی (زینک) پوشیده میشود که به آن گالوانیزاسیون گفته میشود. نوع آبکاری پیچ های خم کاری شده آهنی معمولا گالوانیزه سرد می باشد.

جنس های کورپی فولادی که در کلاس یا گرید های 8.8، 10.9، 12.9 و 14.9 تولید میشوند و از استحکام بالاتری نصبت به نمونه های آهنی برخوردار هستند. این موارد را به نام های کورپی گرید 8، گرید 10، گرید 12، گرید 14 نیز می نامند.

جنس های کورپی استیل یا استنلس استیل که در دو کلاس A2 و A4 تولید می شوند. پیچ های خمیده 316 فولاد ضد زنگ که از فولاد ضد زنگ 316 با نسبت کروم و نیکل یکسان و 2 درصد مولیبدن بیشتر در ساختار ساخته شده اند، خواص مکانیکی تقریباً یکسانی دارند.

یعنی هر دو کلاس پیچ های خمیده A2 و A4 دارای استحکام کششی و مقاومت و سختی سطح یکسانی می باشند و تفاوت اصلی آنها یا به عبارت دیگر، مزایای کورپی 316 A4 در خواص شیمیایی و مغناطیسی آن ها است. وجود درصد کمی از عنصر مولیبدن در ساختار کورپی های A4 منجر به کاهش مقاومت زنگ زدگی در این کلاس می شود که در محیط های کلرید تاثیر مناسب تری دارد.

علاوه بر این ها، عدم جذب پیچ منحنی دار ضد زنگ 316 در محیط مغناطیسی یکی دیگر از مزایای عمده این کلاس می باشد.

و همچنین از دیگر موارد خاص تر نیز میتوان به انواع پیچ کرپی ضد زنگ / زنگ نزن / فولاد ضد زنگ و انواع پیچ کورپی ضد اسید / ضد قلیا / ضد روغن / ضد آب / ضد کلر و انواع پیچ کورپی کربن مقاوم اشاره نمود. این موارد برای استفاده در شرایط جوی نامناسب مثل کشتی ها در دریا و یا آزمایشگاه ها و موارد خاص می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *