مقالات

پولیفت و تیفور چیست؟

پولیفت سیم بکسلی

پولیفت و تیفور چیست؟

این نوع تجهیزات به همراه طناب، تسمه یا زنجیر با طول های مختلف برای جابه جایی اجسام در جهت عمودی به جهت بالا و پایین، کشیدن اشیا در یک راستای خاص و همچنین کمک برای بسته بندی های بزرگ بکار می رود. بعد از نصب تیفور و متصل کردن بار مورد نظر به قلاب حرفه ای این تجهیز، شما به سادگی می توانید با حرکت دستگیره پولیفت، بار را به جهت مورد نظر بکشید.

پولیفت سیم بکسلی چیست؟

با توجه به ساختار پولیفت در مکان هایی که فرد توانایی دسترسی به تجهیز را دارداستفاده از این تجهیز بسیار مناسب است زیرا برای کار با آن باید کاربر به خود دستگاه نزدیک باشد تا بتواند دستگیره را در راستای مناسب جا به جا نماید. از ویژگی دیگر آن توانایی کشش بار توسط تجهیز در تمام زاویه ها می باشد. هم چنین با توجه به سادگی در طراحی و تعداد قطعات کم، امکان نگهداری آسان از این تجهیز را به کاربر می دهد.

این نوع تیفور دارای زنجیر و دو قلاب است یکی از قلاب ها به سر سیم بکسل برای حمل بار بسته شده و دیگری به محلی که بار به آنجا منتقل می شود. روی تیفور اهرمی قرار دارد که با چرخاندن آن سیم بکسل و قلاب کشیده می شوند. اهرم حالت رفت و برگشت دارد به عبارتی تیفور ثابت است و بار و هر چیزی دیگری که به قلاب متصل است به سمت تیفور کشیده می شود. البته باید کامل موارد ایمنی را رعایت کرد چون در رفتن قلاب تیفور یا خود آن بسیار خطرناک است. این تجهیز به گونه ای ساخته شده که مناسب و قابل حمل است و تقریبا برای هر شرایطی استفاده می شود، زیرا پولیفت ها به اندازه کافی کوچک هستند و به طور متوسط ۴.۵ کیلوگرم وزن دارند. معمولا ظرفیت آن ها بین ۱ تا ۳ تن و تا ارتفاع حدود ۴ متر می باشد.البته این ویژگی باتوجه به مدل پولیفت متغییر می باشد.

آشنایی با تسمه جغجغه

اجزای مختلف پولیفت

این تجهیز دارای اجزای مختلفی است از جمله:

بدنه اصلی
چرخ دنده
میله متحرک که متصل به دو چرخ دنده می باشد.
گیره ضامن چرخ دنده: این گیره به بدنه متصل شده و بوسیله فنر چرخ دنده کنترل می شوند. این فنر گیره ضامن را توسط دنده های چرخ دنده درگیر یا آزاد خواهد کرد.
فنر چرخ دنده : می تواند در موقعیت بالا یا پایین قرار گیرد. در صورت بالا بودن چرخ دنده اصلی آزاد است و در حالت پایین چرخ دنده را درگیر می کند.
فنر متوقف کننده چرخ دنده
گیره مربوط به فنر متوقف کننده
دوقلاب که یکی به بار و دیگری به محلی که بار می خواهد منتقل شود متصل می شوند.
دستگیره
طناب یا سیم بکسل یا زنجیر(بسته به نوع تیفور)
محافط کابل
قرقره آویز

کرپی استیل چیست؟

پولیفت سیم بکسلی

پولیفت سیم بکسلی

مراحل استفاده از پولفیت

۱.چرخ دنده محرک را آزاد کنید.

۲.اتصال قلاب حمل بار: قلاب بار را به بار که قصد دارید کشیدن را به آن وصل کنید.

۳. کابل تجهیز را آزاد کنید.

۴. قلاب را به جایی که می خواهید بار را به آنجا انتقال دهید متصل کنید.

۵.سپس شروع به حرکت دادن دسته اهرم کنید و اینکار را تا رسیدن بار به موقعیت دلخواهتان ادامه دهید. و مطمئن شوید بار پس از آزادی تسمه یا کابل بار جابجا نمی شود. سپس چرخ دنده را آزاد کنید و دستگیره اهرم را به سمت پایین فشار دهید و کابل یا تسه را آزاد کنید.

بست بکسل چیست؟

تیفور با طناب

این تجهیز برای کشیدن کابل یا سیم مهار در انتهای خطوط گرم استفاده می شود. که مدل تسمه برزنتی ان برای کار در شبکه برق دار فشار ضعیف مناسب است و معمولا دارای طول ۱.۵ متر می باشد.

این بالابرهای اهرمی به طور خاص برای تعمیر و نگهداری خطوط سربار و خطوط پرانرژی طراحی شده است و معمولا برای تناژ های حدود ۱ تا ۲ تن در نظر گرفته شده اند.

در شکل زیر پولیفت زنجیردار که با نام چرثقیل دستی نیز شناخته می شود را مشاهده می کنید.

انتهای زنجیر باربر یک حلقه ی فولادی متقارن وجود دارد که در هنگام وجود بار اضافه از سقوط های خطرناک زنجیر جلوگیری می کند.

شگل استیل چیست؟

نکاتی که باید هنگام کار با تیفور به آن توجه کرد

سیم بکسل تیفور نباید پیچ خوردگی داشته باشد. هنگام کار حتما از تجهیزات ایمنی مانند دستکش ایمنی استفاده کنید.
باتوجه به ظرفیت تیفور میزان بار انتقالی رو انتخاب کنید.
از سالم بودن تیفور و ضامن دار بودن قلاب آن اطمینان حاصل کنید.
پس از اتمام کار اهرم تیفور را در حالت OFF قراردهید. در غیر اینصورت ممکن است باعث کشیدگی و آسیب دیدگی فنر تیفور شود.
به دستورالعمل ها و نکات روی جعبه شرکت تولید کننده توجه کنید.
از قرارگرفتن درست سیم بکسل درون تیفور اطمینان حاصل کنید.
حتما نحوه کار با تیفور را قبل از بکارگیری آن آموزش ببنید.
پس از قراردادن سیم بکسل یا طناب بار حتما ضامن قلاب را ببندید.
پس از پایان کار تیفور را در جعبه مخصوص خود و در جایی که ضربه ای به آن وارد نشود و یا دچار خوردگی و زنگ زدگی نشود قراردهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *