جرثقیل دستی

ایتال ابزار از فروشگاه های کامل در صنف انواع جرثقیل زنجیری یا دستی است که با بهترین برند های خارجی و داخلی کار میکند . تمامی محصولات این شرکت ها با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت در تناژ های مختلف موجود هستند .

جرثقیل دستی زنجیری و نوع دو کاره آن با اتصال به سقف و از طریق قلاب و اتصال از پایین با بار توسط قلابی دیگر توانایی بلند کردن و حمل و جابجایی بار را فراهم می کند.

انواع جرثقیل های دستی یا زجیری در بازار به دو نوع زیر تقسیم بندی میشوند :

بلبرینگی

شفتی

به طور کلی طول عمر جرثقیل بلبرینگی بسیار بالاتر از نوع شفتی آن است .

نوع دیگری از جرثقیل ها که در بازار طرفدار های زیادی دارد نوع چهار کاره آن است که نحوه استفاده از آن به این شکل است که بر روی ریل های سقفی قرار گرفته و روی آن جابه جا میشوند . معمولا در کنار این وسیله از یک ترولی سقفی نیز استفاده میشود . موارد استفاده از این محصول بیشتر در کارگاه ها و کارخانه های کوچک است که از آن برای بلند کردن ، جابه جایی و حمل استفاده میشود . اکثرا از این وسیله برای محصولات کمتر از 5 تن استفاده میشود .

 

جرثقیل زنجیری دستی چیست و چه کاربردی دارد ؟

جرثقیل دستی زنجیری ، دستگاهی است که با استفاده از آن می توان در ارتفاع ۶ متر از سطح زمین انتقال نیروی چرخشی چرخ دنده ها به یک زنجیر تا وزن ۲۰ تن را بدون کمک نیروی برق و فقط با نیروی دست انسان جابجا کرد.

کاربرد جرثقیلهای دستی زنجیری به علت قیمت بسیار پایینی که نسبت به جرثقیل های برقی دارند به طور گسترده تر در کارگاه ها و صنایع کوچک استفاده می شود.در ادامه انواع جرثقیل های دستی زنجیره ای را به شما معری می کنیم

انواع جرثقیل دستی زنجیری

جرثقیل های زنجیره ای معمولاً از مارک های معروف در ظرفیت های زیر در دسترس هستند:

۲۰ تن ، ۱۵ تن ، ۱۰ تن ، ۷٫۵ تن ، ۵ تن ، ۳ تن ، ۲ تن ، ۱٫۵ تن ، ۱ تن و ۰٫۵ تن در دو مدل های VP (هاب) و VL (بلبرینگ) در دو ارتفاع استاندارد ۳ متر و ۶ متر تولید و به فروش می رسند.

 

راهنمای استفاده از جرثقیل های دستی زنجیری

برای جابجا کردن بار، جرثقیل های زنجیری در ارتفاع نصب می شوند و از یک زنجیر معمولی که به صورت یک حلقه بسته دور یک فلکه قرار گرفته است جهت انتقال نیروی دست به چرخ دنده های فولادی استفاده می شود که به آن زنجیر راهنما یا زنجیر فلکه می گویند.

اگر بعد از بلند کردن بار خواستید آن را در راستای افقی نیز حرکت دهید می توانید جرثقیل دستی را روی یک ترولی (کالسکه) نصب کرده و با سوار کردن ترولی بر روی یک تیر آهن که نصب شده در زیر سقف سالن شما بار را در راستای افقی نیز حرکت دهید.

نحوه عملکرد جرثقیل دستی

جرثقیل های دستی توسط دو چرخدنده مرکزی کنترل می شود.

اولی که بر اثر حرکت زنجیر دستی به حرکت در می آید و دومی که سایز کوچکتری دارد و زنجیره را با حرکت خود با عث به حرکت در آوردن زنجیر بار می شود و در نهایت عامل ایجاد کار و لیفتینگ می شود.

معادله ای که برحرکت چرخ دنده های جرثقیلی دستی حکم می کند یک معادله ساده است و به صورت زیر است:

F1.D1=F2.D2

در این معادله حاصلضرب نیرو بر فاصله زنجیر تا مرکز چرخدنده است. برای این دو چرخدنده این میزان ها برابر است.

فاصله زنجیر بار بر روی چرخدنده کوچک تا مرکز چرخدنده کم تر است و ضربدر فاصله بیشتر با نیروی بار بزرگتر در معادله نیروی که متصل به بار است ضربدر فاصله کوچکتر برابری می کند.

این معادله ساده برای جرثقیل برقی هم صادق است ولی یک تفاوت دارد و آن این است که

حرکت زنجیر بار بر خلاف جرثقیل دستی با نیروی حاصل از گردش الکتروموتو نه با نیروی دست بوجود می آید.

جرثقیل دستی زنجیری ۱٫۵ تن ویتال :
جرثقیل دستی زنجیری ۱٫۵ تن ویتال جزو یکی از قدیمی ترین و بهترین ابزار ها است و یکی از سرامد ترین جرثقیل ها در لوازم بارگیری است

مشخصات جرثقیل دستی زنجیری ۱٫۵ تن ویتال

این نوع جرثقیل ساخت ژاپن است و به مرور زمان کارایی این محصول به مشکل بر نمی خورد چرا که از فولاد زنگ ساخته شده است از ویژگی های این محصول استفاده از بلبرینگ در آن است که کار با آن را راحت می کند.

مورد دیگری که می توان به آن اشاره کرد زنجیر سه متری این جرثقیل است که مناسب بلند کردن اجسامی تا وزن ۱۵۰۰ کیلو گرم است.

نام دیگر آن جرثقیل کارگاهی یک و نیم تن است و چون این محصول برقی نیست می توان آن را در اکثر انبار ها و سوله ها و کارگاه ها به کار برد .

برند ویتال معروفیت زیادی دارند به همین دلیل طرح های مشابهی از این محصول در بازار موجود است. بنابر این لازم است شما هنگام خریدتان را از یک فروشگاه معتبر انجام دهید.

جرثقیل دستی قابل حمل کیتو
جرثقیل دستی قابل حمل کیتو، سبک و قابل حمل هستند و برای بارهای معمولی تا ۰٫۵ تن طراحی شده اند. این جرثقیل دارای بدنه ای از جنس آلومینیوم سخت شده و دارای سایز کوچک است. در این مدل از جرثقیل دستی دارای وزنی ۳ کیلوگرم با ظرفیت ۲۵۰ کیلوگرم و ۵ کیلوگرم با ظرفیت ۵۰۰ کیلوگرم است.

جرثقیل زنجیری nort56

ویژگیهای فیزیکی جرثقیل دستی پرتابل کیتو
این جرثقیل طراحی زیبایی دارد به طوری که می توان از آن برای اهداف زینتی استفاده کرد. عملکرد مناسب این جرثقیل به دلیل دنده های داخلی حرارت دیده آن است.

سیستم ترمز و نوع پلمپ جرثقیل دستی پرتابل کیتو طراحی منحصر به فرد دارد این طراحی به گونه ای است که

از وارد شدن آب و گرد و غبار جلوگیری می کند و در برابر خرابی های ناشی از آن محفوظ است. قلاب روی این زنجیر بار دارای ضامن بزرگ برای بارگیری های متنوع است.