مقالات

مراحل نصب تسمه بولت در قالب بندی

تسمه بلت

مراحل نصب تسمه بولت در قالب بندی

در ابتدا باید بعد از نصب و قرار دادن قالب اولیه در جای خود، تسمه قالب اول را با فاصله 25 سانت متر بالاتر از زمین قرار دهید و با پین و گوه آن زا فیکس کنید.

بعد تسمه بولت بعدی را 0.5 متر بالاتر از تسمه قبلی و 25 سانتی متر پایین تر از لبه بالایی قالب بتن قرار داده و با اسنفاده از پین و گوه این تسمه را نیز در جای خود ثابت کنید.

بعد از قرار دادن تمام تسمه قالب های مورد نیاز، پانل قالب دیگری را در کنار قالب قرار داده و با استفاده از گوه دو پانل قالب را به هم متصل می کنیم، این عمل تا تمام شدن دیوار برشی و قرار گیری تمام پانل های قالب ادامه پیدا می کند.

بعد از اتمام نصب قالب های یک سمت دیوار برشی، باید قالب های سمت دیگر را نیز به همان ترتیب قبلی به هم متصل کرد.

در نهایت قالب بندی دیوار کامل شده و آماده بتن ریزی می شود.

جرثقیل زنجیری چیست؟

مزایای تسمه قالب

تسمه قالب بندی استفاده بالایی در قالب بندی بتنی دارد و مزایای فراوانی را نیز در بر دارد، که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم:

کاهش هزینه

با توجه به اینکه قالب بندی با تسمه، استفاده از ملزوماتی مانند بولت، لوله های پشت بند، .واشر دو لوله، واشر کاس، مهره خروسکی و سولجر را حذف می کند. حذف این موارد کاهش چشم گیری در هزینه های کلی ایجاد می کند. بنابراین استفاده از تسمه بلت برای پیمانکاران و مدیران پروژه سودآوری بیشتری دارد.

حتی می توان گفت به صورت موردی و با در نظر نگرفتن دیگر اجزای قالب بندی، تسمه قالب نسبت به تنها بولت و میان بولت قیمت پایین تری را دارد.

سطح اکسپوزه و افزایش عمر بتن

با استفاده از تسمه بلت، دیگر نیازی به سوراخ کاری قالب ها نیست، در نتیجه سطح بتن صاف تر و اکسپوزه خواهد بود، همچنین عدم وجود سوراخ در قالب باعث مقاومت بیشتر و افزایش عمر بتن می شود.

مهار مناسب فشار های وارده

در صورتی که تسمه قالب کیفیت مناسبی داشته باشد به راحتی تمامی فشارهای وارده خاصل از بتن ریزی را مهار می کند و در نتیجه اسحکام بتن نیز افزایش پیدا می کند.

افزایش سرعت قالب بندی و بتن ریزی

از تسمه قالب به جای پشت بندی قالب با استفاده از تسمه بولت، واشر ، لوله های پشت بند و سولجر و مهره خروسکی استفاده می شود. کاملا واضح است که مراحل قالب بندی با استفاده از تسمه بولت بسیار کمتر و ساده تر از استفاده ازپشت بندی کردن قالب است. قالب بندی باتسمه قالب دیگر نیازی به تنظیمات دقیق ندارد و تنها با استفاده از یک پین و گوه به راحتی قابل اجرا است. به همین دلیل استفاده از تسمه بولت سرعت کار را تا حدودی زیاد افزایش داده و در زمان صرفه جویی می شود.

لیفتر مگنت چیست؟

سهولت کاربری

برای استفاده از تسمه قالب تنها نیاز به کنار هم قرار دادن قالب ها و ثابت کردن تسمه ها با پین و گوه و جود دارد. در نهایت این کار نیازی به نیروی متخصص ندارد و به راحتی توسط نیروی ساده نی قابل اجرا است.

تنظیم دقیق فاصله دو قالب

در دیوارهای برشی تنظیم فاصله دو قالب اهمیت بالایی دارد و با استفاده از تسمه تنگ این فاصله به صورت کاملا دقیق تنظیم می شود.

جلوگیری از خمیدگی قالب

یکی دیگر از مزایا و فواید تسمه قالب ، جلوگیری از خمیدگی یا به اصطلاح شکم دادن قالب است. به دلیل اینکه تسمه قالب قسمت های مختلف قالب را درگیر می کند، از خمیدگی و بیرون زدگی قالب نیز جلوگیری می کند.

انتخاب اندازه مناسب تسمه قالب

تسمه قالب را باید با توجه به عرض دیوار بتنی و همچنین ابعاد لبه قالب بتنی انتخاب کرد. انتخاب اندازه مناسب برای تسمه قالب به صورت زیر است:

قالب لبه 5: جمع ابعاد دو لبه قالب (10 سانتی متر ) + عرض دیوار

قالب لبه 6: جمع ابعاد دو لبه قالب (12 سانتی متر )+ عرض دیوار

برای مثال اگر از قالب لبه 5 استفاده شود و عرض دیوار 30 سانتی متر باشد باید از تسمه قالب 40 سانتی متری استفاده کرد که 10 سانتی متر اندازه های لبه قالب 5 سانتی متری بعلاوه 30 ساتی متر عرض دیوار برشی می باشد. در صورتی که قالب لبه 6 سانتی استفاده شود، جمع ابعاد لبه های قالب لبه 6 برای دو قالب 12 سانتی متر شده و با دیوار با پهنای 30 سانتی متر جمع شده و در نهایت نیاز به تسمه قالب با طول 42 سانتی متر دارید.

قیمت تسمه قالب بندی

قیمت تسمه قالب با توجه به معیارهای متفاوتی تعیین می شود. از معیارهای مهم در تعیین قیمت تسمه بولت، وزن آن می باشد، با توجه به اینکه تسمه قالب با استفاده از ورق فولادی تولید می شود، ورق های فولادی قابل استفاده برای تولید تسمه قالب از 1.8 میلی متر تا 2.5 میلی متر وجود دارند.

علاوه بر این عرض تسمه قالب در شرکت های تولیدی مختلف با هم متفاوت و از 2.5 تا 3 سانتی متر متغییر است. همچنین تسمه قالب در طول های مختلفی تولید می شود و تمام این گزینه ها در تعیین وزن و قیمت نهایی تسمه قالب تاثیرگذار است.

تسمه قالب همانطور گفته شد با فولاد ساخته می شود و قیمت ورق های نورد شده نیز تحت تاثیر نوسانات بازار فلزات است، در نتیجه این نوسانات بر قیمت روزانه تسمه قالب نیز تاثیرگذار است.

خرید تسمه قالب

به منظور خرید تسمه قالب باید مواردی را برای اجرای بهتر قالب بندی در نظر داشت. یکی از مهمترین مسائل در انتخاب و خرید تسمه قالب کیفیت مناسب تسمه تنگ می باشد. در صورتی که تسمه قالب مقاومت و استحکام کافی را نداشته باشد و از ورق فولادی با ضخامت پایین و بی کیفیت تولید شده باشد، در هنگام بتن ریزی ممکن است شکسته شده و ضرر زیادی را به قالب بندی و سازه وارد کند.

علاوه بر این در هنگام خرید تسمه بولت باید ابعاد تسمه قالب مورد نیاز را به درستی بدانید و با توجه به آن اقدام به خرید کنید. در این صورت باید ابعاد دقیق لبه قالب و دیوار قالب را بدانید. با این حساب انتخاب و خرید تسمه قالب یک انتخاب هوشمندانه برای شماست و هزینه های پروژه را به صورت چشمگیری کاهش می دهد. با توجه به اینکه تسمه قالب به تعداد زیادی در پروژه مورد نیاز است و در کنار پین و گوه، تنها قطعه مورد برای ثابت کردن قالب هاست، بهتر این است که این قطعه را با کیفیت بالا و قیمت مناسب تهیه کنید.

تسمه بولت هایی که توسط ایتال ابزار عرضه می شود، با ورقه فولادی نورد گرم تولید می شود و کیفیت بسیار خوبی داشته و با قیمت مناسبی ارائه می شود. کیفیت و قیمت مناسب ملزومات ارائه شده در ایتال ابزار، باعث سود بیشتر شما در پروژه خواهد شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *