مقالات

جرثقیل زنجیری

جرثقیل زنجیری

جرثقیل زنجیری

جرثقیل زنجیری در واقع همان جرثقیل دستی است که در نوعی از آن شما این امکان را دارید تا جرثقیل را به سقف از طریق قلاب و اتصال از پایین با بار توسط یک قلاب دیگر، اجسام را به راحتی جا به جا نمایید.

انواع جرثقیل زنجیری

جرثقیل های زنجیری در دو نوع بلبرینگی و شفتی موجود می باشند. اما به طور معمول طول عمر جرثقیل زنجیری بلبرینگی بالا تر از نوع شفتی آن است.

هم چنین جرثقیل زنجیری چهار کاره را نیز شما می توانید در بازار مشاهده کنید. این نوع جرثقیل، با ترولی سقفی برای قرار گیری و حرکت بر روی ریل های سقفی مورد استفاده قرار می گیرند.

این نوع از جرثقیل ها بیش تر برای کارگاه ها و کارخانجات کوچک جهت حمل بارهایی که وزنی کم تر از ۵ تن دارند، استفاده می شوند. البته لازم به ذکر است که ظرفیت جرثقیل دستی به ۲۰ تن هم می رسد. اما باید در نظر بگیرید که سرعت انتقال بار و بار برداری کند تر انجام می پذیرد.

جرثقیل چیست؟

جرثقیل نوعی ماشین است که به وسیله قلاب و زنجیر، می تواند اجسام را جا به جا نماید. البته لازم به ذکر است که هر کدام از این ‌جرثقیل ها، قابلیت بار برداری تا سقف مشخصی را دارند که معمولا در بعضی از مدل ها تا ۲۰ تن نیز می رسد.

 

ظرفیت جرثقیل زنجیری

جرثقیل زنجیری در مدل های مختلفی طراحی و تولید شده است. همین طور برند های متفاوتی آن را تولید و به بازار عرضه کرده اند. به طور معمول جرثقیل های زنجیری می توانند از ۰٫۵ تن تا ۵۰ تن را باربرداری کرده و در به جا به جایی اجسام به شما کمک کنند.

اما باید در نظر بگیرید که در زمان کرایه جرثقیل، به سراغ نوع استاندارد آن بروید. لازم به ذکر است که جرثقیل ها به خاطر حساسیت کاری بالایی که دارند، با هر ظرفیت و تناژ باربرداری، استاندارد های لازم را دارا میباشند و کلیه نکات ایمنی در ساخت آن ها رعایت شده است.

لیفتر مگنت چیست؟

جرثقیل زنجیری

جرثقیل زنجیری

نحوه عملکرد جرثقیل زنجیری

جرثقیل های دستی و یا همان زنجیری، توسط دو چرخ دنده مرکزی قابل کنترل هستند. یکی از چرخ دنده ها بزرگ تر بوده که بر اثر حرکت زنجیر به شکل دستی، به حرکت در می آید. چرخ دنده کوچک تر اما با گردش خود زنجیر بار را به حرکت در می آورد. همین پروسه می تواند بار برداری و جابه جایی اجسام را انجام دهد.

 

کاربرد جرثقیل زنجیری

شما در عرصه های مختلفی برای بار برداری و جا به جایی اجسام می توانید از جرثقیل دستی استفاده نمایید:

جا به جا نمودن دستگاه ها جهت تراز کردن در محیط
استفاده برای کلیه مسیر های سیال کارخانجات جهت انتقال ابزار، پالت ها، مواد و…
جهت بار گیری های محیط های مختلف مانند سوله ها و کارگاه ها
نگهداری از انواع قطعات جهت جوشکاری، پوشش دهی و…
سوار کردن قطعات مختلف بر روی دستگاه های صنعتی مانند تراشکاری، فرز تراش، بورینگ، سنگ محور و…
جا به جا نمودن و کمک به بار برداری در بعضی از کار های حساس در اتاق سند بلاست، رنگ کوره ای و…
حفظ و ایجاد تعادل جهت انجام برخی ماشین کاری های تخصصی مثل دریل کاری و…
جدا نمودن قطعات گیر پاچ کرده در محیط های کارگاهی

تسمه بلت چیست؟

مزایای استفاده از جرثقیل زنجیری کدام است؟

زمانی که شما فضای کافی برای استفاده از جرثقیل های سیار و تاور کرین نداشته باشید می توانید از جرثقیل دستی کمک بگیرید. این جرثقیل نسبت به جرثقیل های تاور کرین و سیار، فضای کم تری را اشغال نموده و شما می توانید به راحتی عمل بار برداری و جا به جایی را انجام دهید.

گاهی اوقات هزینه های اجاره جرثقیل های تاور کرین و یا سیار، مقرون به صرفه نیستند. اما این نوع جرثقیل، هزینه معقول و به صرفه ای داشته و می تواند برای جا به جایی اجسامی که وزن کمی دارند به ما کمک کند.

در صورتی که می خواهید کار شما سرعت عمل بیشتری داشته باشد، می توانید برای بار برداری و جا به جایی اجسام از جرثقیل دستی و یا زنجیری استفاده نمایید.

در زمان استفاده از جرثقیل دستی نکات ایمنی را رعایت کنید

حتما در زمان استفاده از جرثقیل دستی، از اپراتور ماهر و شخصی که کلیه آموزش های لازم را دیده باشد، بخواهید که در استفاده از آن به شما کمک کند.

توجه کنید که میزان تحمل حمل بار بر روی این جرثقیل نوشته شده است، از باربرداری بیش از توان و حد مجاز جرثقیل به شدت خودداری کنید.

حتما در زمان استفاده، زنجیر را بررسی کنید تا فاقد هر گونه چین خوردگی و بریدگی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *