اسلب گیر چیست و چه کاربردی دارد؟

اسلب گیر یکی از مهمترین ابزارها برای جابجایی اسلب های فولادی، سنگی و چوبی سنگین است. اسلب های فولادی که به اسم تختال نیز شناخته می شوند از طریق نورد شمش یا ریخته گری تولید می‌شوند و در صنایعی مانند خودروسازی و تولید ماشین آلات سنگین، سازه های فولادی و کویل ها مورد استفاده قرار می گیرند.

در ساختار اسلب های فولادی از عناصری مانند آهن، کروم، منگنز، مس، نیکل و مولیبدن استفاده می شود به خاطر همین ساختار سنگینی داشته و باید از ابزار آلات خاصی برای جابجایی آنها استفاده شود.

اسلب های سنگی نیز از کوپ های سنگی تولید شده و در ساختار پله و کف از آنها استفاده می شود.

اسلب های چوب نیز بعضاً در ابعاد بزرگ و وزن های بالا برای تولید میز ها، نیمکت ها و غیره تولید می‌ شوند.

قطعاً جابجایی انواع اسلب کار سختی بوده و حداقل باید ۴ نفر کارگر حمل این ورق های سنگین را بر عهده بگیرند. قطعاً حمل این ورق های سنگین با استفاده از دست انرژی زیادی می گیرد و ممکن است خطراتی برای کارگران به دنبال داشته باشد.

اسلب گیر می‌تواند باعث جابجایی راحت اسلب ها شود و خطرات حمل سنگین انواع اسلب ها را به طور چشمگیری کاهش دهد و امنیت اپراتورهای حمل را تضمین کند.

اسلب گیر

اسلب گیر

انواع اسلب گیر

اسلب گیر به طور کلی به دو دسته، جرثقیلی و دو دسته تقسیم بندی می شود.

۱- اسلب گیر دو دسته باتومی

این نوع اسلب گیر در قسمت چپ و راست بدنه خود دو دستگیره دارد؛ ۴ نفر اپراتور می‌توانند با استفاده از این اسلب گیر، اسلب ها را بلند کنند.

زمانی که اپراتور ها اقدام به بلند کردن اسلب ها می کنند؛ فک های آن محکم به بدنه می چسبد و باعث می شود که اسلب به راحتی از زمین بلند شود.

با اسلب گیر دو دسته باتومی می توان اسلب هایی تا ۳۰۰ کیلوگرم را به راحتی بلند کرد. دسته های فولادی این اسلب گیر با دستگیره های پلیمری نرم پوشانده شده تا از آسیب به دستان کارگران جلوگیری کند.

۲- اسلب گیر جرثقیلی

با استفاده از اسلب گیر جرثقیلی می‌توان انواع اسلب های سنگین و سبک را به راحتی جابجا کرد. این دستگاه قابلیت این را دارد که با استفاده از آن بتوان اسلب های بالای ۳۰۰ کیلوگرم را جابجا کرد.

 

گوشواره، ماشه، کفشک لاستیکی و مفاصل بدنه مهم ترین اجزای این دستگاه ها هستند. از گوشواره برای اتصال دستگاه به کابل یا قلاب و از ماشه برای تخلیه نیمه اتوماتیک دستگاه استفاده می شود. برای استفاده از این دستگاه وجود یک جرثقیل الزامی است.

ایتال ابزار در زمینه فروش اسلب گیر در خدمت شما عزیزان می باشد پس برای خرید اسلب گیر با ما تماس بگیرید.

مشخصات فنی اسلب گیر

بدنه اصلی اسلب گیر از جنس فولاد است. فولاد به کار برده شده در بدنه اصلی از نوع فولاد سخت کاری شده است. سخت کاری فولاد فرآیندی است که طی آن عملیات آستنیت سازی در یک دمای معین روی فولاد انجام می شود. این فرآیند باعث همگن شدن ساختار فولاد و بهبود چقرمگی و چکش خواری فولاد می شود.

به همین سبب بهترین نوع فولاد برای بدنه دستگاه حمل اسلب است. برخی از برندهای معتبر نیز از آلیاژ آلومینیوم که آلیاژی سخت و ضد اکسید است برای بدنه دستگاه حمل اسلب استفاده می کنند.

آلیاژ آلومینیوم مورد استفاده در بدنه دستگاه های حمل اسلب از نوع دایکاست است. آلومینیوم های این دستگاه‌ ها از طریق ریخته گری تحت فشار تولید می شوند. آلیاژهایی که از این طریق تولید می شوند وزن پایین اما استحکام بسیار بالایی دارند.

همچنین این آلیاژها به دلیل نحوه تولید مقاومت بالایی در برابر نور خورشید و ضربات مکانیکی دارند. در اسلب گیر جرثقیلی جرثقیل با نیروی کشش باعث می شود که فک های دستگاه اسلب گیر عمل کنند.

بعد از عملکرد فک ها نوبت به باز شدن دهانه کارگیر است. دهانه کارگیر با توجه به ضخامت خود باز می شود. اکثر آنها ضخامت ۷ سانتی متری دارند در نتیجه دهانه کارگیر به اندازه ۷ سانتی متر باز خواهد شد.

کفشک های لاستیکی در ساختار فک ها وجود دارند و از آسیب دیدن، خراش دیدن و شل شدن اسلب در حین حمل جلوگیری می کنند.

روی فک ‌های دستگاه حمل اسلب روکش های پلیمری دندانه دار تعبیه شده است.

دسته های موجود در دستگاه حمل اسلب دو طرفه مجهز به روکش های پلیمری ضد عرق و ضد لغزش شده اند.

رنگ بدنه دستگاه با رنگ های الکترواستاتیک کوره ای پوشیده شده است. رنگ الکترواستاتیک کوره ای به دلیل کیفیت و مقاومتی که دارد؛ به عنوان پوشش صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

این نوع رنگ قابلیت تمیزکاری راحتی داشته است، در برابر نفوذ گرد و غبار مقاوم است، در برابر روغن و چربی مقاوم است و در صورت نفوذ این لکه ها راحت پاک می شود، این رنگ در برابر رشد و تکثیر موجودات ذره بینی مقاوم است و به عنوان یک رنگ بهداشتی شناخته می شود.

وجود این رنگ باعث می شود تا ابزار آلات صنعتی سطحی صاف و بی عیب و نقص داشته باشند. به همین سبب برای تولید دستگاه های حمل اسلب از رنگ الکترواستاتیک کوره ای استفاده می شود.

اسلب گیر

اسلب گیر

دستگاه اسلب گیر پیشرفته

برخی از شرکت ها با طراحی و نوآوری موفق شده اند که نوع پیشرفته تری از دستگاه ‌های حمل اسلب را طراحی کنند. دستگاه های پیشرفته تر علاوه بر بلند کردن و حمل اسلب توانایی نصب اسلب های مختلف در مکان های مورد نظر را دارند.

به عنوان مثال ابعاد بزرگ سنگی که برای فراوری به کارخانه های سنگبری فرستاده می شوند و سپس در زیر دستگاه های اره ای مخصوص سنگ قرار می گیرند؛ بسیار سنگین بوده و ابعاد بسیار بزرگی دارند. بعضی از سنگ های اسلب با عرض یک تا دو متر و طول دو و نیم تا سه متر برای نماکاری، کف و دیوار لابی، سنگ اپن، سنگ کابینت و غیره مورد استفاده قرار می گیرند.

با استفاده از دستگاه های حمل اسلب پیشرفته می توان این نوع اسلب ها را بدون ایجاد کوچکترین آسیبی در محل های معین با هماهنگی معمار نصب کرد.

این دستگاه از دکل، سیستم وکیوم، ترولی و وینچ برقی تشکیل شده است.

دکل دستگاه حمل اسلب قابلیت این را دارد که به صورت ۳۶۰ درجه بچرخد. وینچ برقی وظیفه ی نگه داشتن سیستم وکیوم را برعهده داشته و با استفاده از سیستم وکیوم اسلب بالا برده می شود.

ترولی دستگاه قوی، قابل تنظیم و ایمن است و به صورت ریل حرکتی طراحی شده است. ترولی باعث می شود تا بتوان اسلب را در چهار جهت به حرکت درآورد. وجود ترولی باعث شده تا دستگاه قابلیت نصب اسلب را پیدا کند.

برای استعلام قیمت اسلب گیر و عمده اسلب گیر در تهران همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید.