مقالات

اسلب گیر چیست و چه کاربردی دارد؟

اسلب گیر

اسلب گیر چیست و چه کاربردی دارد؟

اسلب گیر یکی از مهمترین ابزارها برای جابجایی اسلب های فولادی، سنگی و چوبی سنگین است. اسلب های فولادی که به اسم تختال نیز شناخته می شوند از طریق نورد شمش یا ریخته گری تولید می‌شوند و در صنایعی مانند خودروسازی و تولید ماشین آلات سنگین، سازه های فولادی و کویل ها مورد استفاده قرار می گیرند.

در ساختار اسلب های فولادی از عناصری مانند آهن، کروم، منگنز، مس، نیکل و مولیبدن استفاده می شود به خاطر همین ساختار سنگینی داشته و باید از ابزار آلات خاصی برای جابجایی آنها استفاده شود.

قطعاً جابجایی انواع اسلب کار سختی بوده و حداقل باید ۴ نفر کارگر حمل این ورق های سنگین را بر عهده بگیرند. قطعاً حمل این ورق های سنگین با استفاده از دست انرژی زیادی می گیرد و ممکن است خطراتی برای کارگران به دنبال داشته باشد.

اسلب گیر می‌تواند باعث جابجایی راحت اسلب ها شود و خطرات حمل سنگین انواع اسلب ها را به طور چشمگیری کاهش دهد و امنیت اپراتورهای حمل را تضمین کند.

اسلب های سنگی نیز از کوپ های سنگی تولید شده و در ساختار پله و کف از آنها استفاده می شود.

اسلب های چوب نیز بعضاً در ابعاد بزرگ و وزن های بالا برای تولید میز ها، نیمکت ها و غیره تولید می‌ شوند.

در ادامه مطلب با ساختار و انواع اسلب گیر بیشتر آشنا خواهید شد.

چین بلاک چیست؟

انواع اسلب گیر :

۱- اسلب گیر دو دسته باتومی
این نوع اسلب گیر در قسمت چپ و راست بدنه خود دو دستگیره دارد؛ ۴ نفر اپراتور می‌توانند با استفاده از این اسلب گیر، اسلب ها را بلند کنند.

زمانی که اپراتور ها اقدام به بلند کردن اسلب ها می کنند؛ فک های آن محکم به بدنه می چسبد و باعث می شود که اسلب به راحتی از زمین بلند شود.

با اسلب گیر دو دسته باتومی می توان اسلب هایی تا ضخامت ۷۰ میلیمتر و همچنین تا وزن ۳۰۰ کیلوگرم را به راحتی بلند کرد. دسته های فولادی این اسلب گیر با دستگیره های پلیمری نرم پوشانده شده تا از آسیب به دستان کارگران جلوگیری کند.

۲- اسلب گیر جرثقیلی
با استفاده از اسلب گیر جرثقیلی می‌توان انواع اسلب های سنگین و سبک را به راحتی جابجا کرد. این دستگاه قابلیت این را دارد که با استفاده از آن بتوان اسلب ها را تا وزن ۲۰۰۰ کیلوگرم و همچنین تا ضخامت ۱۲ سانتیمتر را جابجا کرد.

۳ – اسلب گیر دو دسته

اسلب گیر دو دسته نوع دیگر اسلب گیر است که اسلب هایی تا ضخامت ۳۰ میلیمتر و همچنین حداکثر وزن ۲۵۰ کیلوگرم را براحتی حمل و جابجا کند.

۴ – چرخ اسلب

چرخ اسلب در دو مدل دو چرخ و سه چرخ تولید میشوند و ابزاری بسیاری کاربردی برای حمل و نقل ورق های سنگین در محیط های کارگاهی و کارخانه های تولید اسلب میباشد.

وینچ برقی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *