مقالات

چین بلاک یا جرثقیل دستی چیست؟

چین بلاک

چین بلاک یا جرثقیل دستی چیست؟

چین بلاک که به نام هایی دیگری مثل جیم بلاک، جین بلاک، جیم پلاک نیز نامیده می شود معادل صحیح و درست آن به انگلیسی چین بلاک (chain block) می باشد که به فارسی به آن جرثقیل دستی می گویند. چین بلاک از جمله تجهیزاتی است که در ساختمان سازی، پل سازی، صنایع ریلی و جاده ای، آتش نشانی و امداد و نجات، صنایع برقی و مخابرات، صنایع دریایی و کشتی سازی، جنگلداری و بسیاری مشاغل و صنایع دیگر که با تجهیزات سنگین سر و کار دارند مورد استفاده قرار می گیرد و علت آن هم نیاز فراوانی است که برای بلند کردن قطعات سنگین وجود دارد و از طرفی سهولت استفاده از این ابزار کارآمد است که با وجود سادگی؛ فوائد بسیاری دارد. چین بلاک ها جهت بلند کردن بار در ظرفیت های مختلف مورد استفاده قرار میگیرند همچنین چین بلاک ها از فولاد ضد زنگ و مقاوم به خوردگی ساخته شده اند و این باعث می شود که در طول استفاده و در بدترین شرایط دچار کمترین حادثه و مشکل شوند.

مزایا و انواع چین بلاک

قبل از اینکه بخواهیم مزایای استفاده از خدمات چین بلاک را ذکر و بررسی کنیم، بهتر است ابتدا در مورد مزایای استفاده از چین بلاک نکاتی را ذکر کنیم. از آنجایی که چین بلاک‌ها هم به صورت مکانیکی و هم الکتریکی استفاده می‌شوند، هر کدام مزایا و معایب خاص خودشان را دارند. از مزایای استفاده از چین بلاک‌های مکانیکی نسبت به الکتریکی این است که برای کار با آنها نیازی به جریان برق و روغن و دیگر منابع انرژی نداریم و کار با آنها راحت تر است و هزینه‌ی کمتری دارد. قیمت و هزینه‌های نگهداری و تعمیرات آنها بسیار کمتر از انواع الکتریکی آنها است.

اسلب گیر چیست؟

عملکردی با ساده‌ترین روش

از نظر ساختاری، چین بلاک از یک زنجیر بالابر، یک زنجیر دستی و یک قلاب تشکیل شده است. درست است که بسیاری از بالابرها با برق عملکرد ساده‌تری دارند، اما این ابزارها اغلب با دست قابل‌استفاده هستند. در این دستگاه، زنجیری که به یک قلاب متصل است به بار وصل می‌شود. سمت دیگر زنجیر دستی وجود دارد. وقتی این زنجیر دستی کشیده شود، زنجیر بر روی چرخ پیچیده و کشش ایجاد می‌شود. در نتیجه بار بلند می‌شود.

اغلب از این تجهیزات در مکانیکی‌ها و برای جداکردن موتور از اتومبیل استفاده می‌شود. از مزایای استفاده از این تجهیزات این است که بسیار عملکرد ساده و قابل فهمی دارند و تنها به یک نفر برای کار نیاز دارند. در نتیجه نیروی انسانی به‌راحتی می‌تواند خود را با آن سازگار کند.

چین بلاک

چین بلاک

اجاره چین بلاک

حالا که با مزایای استفاده از چین بلاک‌های مکانیکی و دستی آشنا شدید، بد نیست با بخشی از مزایای استفاده خدمات آنها هم آشنا شوید. مهمترین مزیت استفاده از خدمات و اجاره‌ی آنها این است که هزینه کمتری نسبت به خرید آنها می‌پردازید و از پرداخت هزینه‌های استخدام اپراتور، نگهداری و تعمیرات آنها معاف خواهید شد. برای افراد و شرکت‌های ساختمانی‌ای که پروژه‌های کوتاه مدتی در سال دارند و پیوسته در حال جابه‌جایی از پروژه‌ای به پروژه‌ی دیگر هستند؛ اجاره‌ی این تجهیزات و استفاده از خدمات آنها بهترین راهکار است. یکی دیگر از این مزایا این است که شرکت‌ها و تیم‌های اجاره دهنده‌ی این تجهیزات بهترین برندها و متنوع ترین انواع و مدل‌های آنها را با بهترین شرایط و مناسب ترین قیمت‌ها دارند. این شرکت‌ها خودشان استانداردها و مجوزهای استفاده از این وسایل و تجهیزات را کسب کرده اند و نیازی به طی کردن مراحل اداری و زمان بر برای افراد و شرکت‌های ساختمانی برای کسب مجوزها و استانداردهای لازم در حین کار نیست.

وینچ برقی چیست؟

نکات ایمنی چین بلاک

برای استفاده از چین بلاک باید اپراتور و شخص استفاده کننده آموزش‌های لازم را دیده باشد و با کسب مهارت‌های لازم و رعایت نکات ایمنی این خدمات را انجام دهد. به هر حال چین بلاک یک وسیله‌ی مکانیکی است و برای استفاده از آن اپراتور به طور مستقیم نقش دارد. یکی از مهمترین نکات ایمنی استفاده از چین بلاک این است که بار بیش از ظرفیت مشخص شده توسط قلاب و زنجیر آن نباید حمل شود. بر روی هریک از دستگاه‌ها و تجهیزات میزان مجاز بار و اثاثیه نوشته شده است و نباید وزن آن بیش از وزن مجاز باشد. هیچ کارگر، مهندس و عابری نباید زیر باری که توسط چین بلاک حمل شده است، قرار گیرد، چرا که هر لحظه ممکن است حادثه‌ای ناگوار و غیر مترقبه اتفاق بیفتد. از دیگر نکات ایمنی استفاده از این خدمات این است که نباید از دو چین بلاک برای حمل یک بار استفاده کرد و زنجیر آن باید کاملا سالم باشد و دچار چین خوردگی و بریدگی نباشد. باری که توسط چین بلاک بلند شده است نباید به زمین کشیده شود و به یکباره نباید بلند شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *